Środa, 04 października 2023 r. 
13 szczecin
REKLAMA

Kolejny unieważniony przetarg. Labirynt bez wody

Data publikacji: 01 kwietnia 2019 r. 14:38
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:36
Kolejny unieważniony przetarg. Labirynt bez wody
 

Do listy szczecińskich fontann, które będą nieczynne w tym roku, właśnie dołączył Labirynt. Przetarg, który miał wyłonić wykonawcę prac remontowych, został unieważniony. To znaczy, że w tę „rzeźbę zraszaną wodą" nie zostanie wpompowanych kolejnych - tym razem 400 tysięcy złotych.

Labirynt na pl. Zwycięstwa - u zbiegu al. Wojska Polskiego i Więckowskiego - jest w dokładnie takim stanie, na jaki wygląda: fatalnym. Zakres jego reanimacji musiałby objąć budowę nowej niecki, komory instalacyjnej, rekonstrukcję zdewastowanej rzeźby, zamontowanie przy niej nowej instalacji zraszającej, czyli zasilanych w obiegu zamkniętym pięciu nieruchomych dysz mgławiących, a też wykonanie odwodnienia szczelinowo-przelewowego, zapobiegającego przelewaniu się wody poza nieckę fontanny, a nawet - już LED-owego oświetlenia.

Ogrom kosztownej pracy, za sprawą której forma tej rzeźby zyska jedynie walor poprawności. Nic mniej - ale też nic więcej. Czy warto więc podejmować ten wysiłek?

Wykonawcy powiedzieli NIE. Żaden nie stanął do przetargu. To nader oczywisty powód unieważnienia tegoż postępowania. Już trzeciego - przypomnijmy - podjętego dla reanimacji Labiryntu.

Czy magistrat pokusi się o kolejne? Do „Kuriera" dociera wiele głosów przekonujących, że warto… ogłosić przetarg dla wyłonienia wykonawcy rozbiórki „monumentu", o którym już mało kto pamięta, że jego jedyny urok polegał na „zraszaniu wodą". Może dlatego, że trwał nader krótko:  dwa sezony. Przez pozostałe lata rzeźba częściej służyła za śmietnik. Tylko formalnie figurując na liście miejskich fontann, przekazanych pieczy Zakładu Usług Komunalnych. ©℗

(an)

Fot. Mirosław WINCONEK

Na zdjęciu: Szczeciński Labirynt: do reanimacji czy wyburzenia? Na to pytanie będą musieli odpowiedzieć wkrótce urzędnicy miasta.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Roman
2019-04-02 20:29:11
Co się dzieje w moim Szczecinie. Bywam często we Włoszech i tam co kawałek fontanna od kilku setek lat i działa. U nas co fontanna to skandal i olbrzymie pieniądze. Za co? Skandal na pl. Orła. Jakiś geniusz wymislil że w tej fontannie nie może być wody i trzeba zrobić kopię. Paranoja. Czy u nas nie ma firmy która zrobi remont za normalne pieniądze.
entuzjasta
2019-04-02 11:05:45
Ogrodzić parawanem z blachy - nareszcie będzie pisuar.
Adam
2019-04-02 10:59:38
Wątpliwa i zniszczona ozdoba/ szkaradztwo. Szkoda kasy na remont. Rozebrać i zrobić np. kwietnik z ławeczką lub chodnik.
400 tyś kosztuje budowa
2019-04-02 09:10:26
domu
warto naprawić
2019-04-01 22:27:50
w porównaniu do frygi to o niebo lepsze, ale prezio woli pluskać się w infinity pool.
Labirynt
2019-04-01 16:01:10
jednak w porównaniu do Frygi to jest inna liga (wyższa bo to jednak jest sztuka w przeciwieństwie do Frygi). Po prostu został postawiony pochopnie, w złym miejscu i co najgorsze zabrakło nadzoru inwestorskiego (który dopilnowałby tego by tak projekt jak i jego realizacja zapewniły funkcjonalność). Trzeba Labirynt przenieść w inne miejsce i poprawnie wykonać jego infrastrukturę. A do tego czasu po prostu zdemontować i złożyć w magazynie tak by doczekał władz miasta posiadających wizję (a nie tandetny PR) i wole działania.
rob
2019-04-01 15:22:08
O dzieki Ci Boze za twe hojne dary. Rozebrac to to i juz a nie bawic sie w renowacje.Szkoda kasy a kase przeznaczyc na zielen, rewitalizacje Parku Zzeromskiego lub na czystosc w miescie i na chodniki!!!!!!!
Obs.ryver
2019-04-01 15:18:48
Czy to FRYGA czy LABIRYNT-ten sam kunszt i walor artystyczno-funkcjonalny! Kto takie "wybitne dzieła" zamawia i stawia za nasze podatki???? Ten "labirynt" miał cieknącą wodę przez jeden sezon letni...tuż po ustawieniu go... Teraz pół miliona na remont... Nie dziwię się, że wykonawcy nie chcą podkładać się pod chimeryczne zachcianki magistrackich...
Astor
2019-04-01 15:08:05
K...a, jakie te miasto jest śmieszne. Tylko je kochać

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA