środa, 30 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Kolejni zatrzymani przez CBŚP w sprawie fikcyjnych faktur VAT

Kolejni zatrzymani przez CBŚP w sprawie fikcyjnych faktur VAT [GALERIA]

Kolejni zatrzymani przez CBŚP w sprawie fikcyjnych faktur VAT
Data publikacji: 2020-08-03 20:34
Ostatnia aktualizacja: 2020-08-04 23:38
Wywietleń: 2047 467999

W ramach śledztwa prowadzonego przez CBŚP pod nadzorem Prokuratury Krajowej w Szczecinie w ostatnim czasie zatrzymano 21 osób, z czego 15 z nich podejrzanych jest o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, a jedna o tzw. zbrodnię vatowską. 7 osób zostało tymczasowo aresztowanych. Grupa mogła wystawić kilka tysięcy fikcyjnych faktur VAT na kwotę ok. 63 mln zł, a uszczuplenie budżetu państwa w wyniku tej działalności wyniosło co najmniej 13 mln zł.

Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji z Bydgoszczy pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie prowadzą śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze podatkowym. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że grupa mogła działać od października 2017 r. do stycznia 2019 r. w większości na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, głównie w Bydgoszczy, Toruniu i Inowrocławiu, ale także w innych miejscowościach.

Fikcyjne faktury, nienależne zwroty VAT

- Wszystko wskazuje na to, że metoda działania tej grupy polegała na wystawianiu faktur VAT nieodzwierciedlających rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, które umożliwiały generowanie kosztów uzyskania przychodu, co następnie pozwalało na płacenie niższych podatków lub występowanie o nienależne zwroty VAT. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że podejrzani wykorzystywali do tego celu podmioty gospodarcze zarejestrowane w większości na podstawione osoby, tzw. słupy, a same firmy nie prowadziły faktycznej działalności gospodarczej - podaje biuro prasowe CBŚP.

W ostatnim czasie policjanci we współpracy z funkcjonariuszami kujawsko-pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej przeprowadzili działania, w których wzięło udział blisko stu funkcjonariuszy. Akcje realizowano na terenie województw mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego, gdzie zatrzymano 21 osób i przeszukano 40 obiektów, w tym mieszkania i siedziby firm. Zabezpieczono sprzęt elektroniczny i dokumentację, która będzie teraz szczegółowo analizowana. Z dotychczasowych ustaleń śledczych wynika, że osoby zatrzymane mogły być odbiorcami końcowymi wystawionych fikcyjnych dokumentów, natomiast reszta podejrzanych mogła pełnić funkcję pośredników - przy dalszej dystrybucji tych faktur.

Usłyszeli zarzuty

Zatrzymanych doprowadzono do Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie, gdzie 15 osób usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i prania pieniędzy. Jedna osoba podejrzana jest o tzw. zbrodnię vatowską. Pozostałe zarzuty dotyczyły wystawiania poświadczających nieprawdę faktur oraz przestępstw karnoskarbowych. Decyzją sądu 7 osób zostało tymczasowo aresztowanych. 

Zabezpieczono mienie o łącznej wartości ponad 800 tysięcy złotych oraz dokonano blokad 29 rachunków bankowych, które przekroczyły kwotę ponad 2 milionów złotych.

Łącznie w całej sprawie występuje już 47 podejrzanych, którym przedstawiono 177 zarzutów, z czego 31 osób podejrzanych jest o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym jedna o kierowania tą grupą. Śledczy dotychczas ustalili, że grupa mogła wystawić kilka tysięcy fikcyjnych faktur na kwotę ok. 63 mln zł, a uszczuplenie podatkowe budżetu państwa w wyniku jej działalności wyniosło co najmniej 13 mln zł.

(p)

Fot. CBŚP

Kolejni zatrzymani przez CBŚP w sprawie fikcyjnych faktur VAT Kolejni zatrzymani przez CBŚP w sprawie fikcyjnych faktur VAT Kolejni zatrzymani przez CBŚP w sprawie fikcyjnych faktur VAT Kolejni zatrzymani przez CBŚP w sprawie fikcyjnych faktur VAT

Komentarze

@Edm
A kto ich zlapal ?
2020-08-04 23:34:29
Edm
Ach kiedyź to,kiedyź ci oszuści zaczeli działać (kraść)?Czyźby za Tuska?PiS nie ma pieniędzy dla nauczycieli a wystarczy "nie kraść".Pamiętacie kto to powiedział?
2020-08-04 13:25:13
Jurek
Do lochu z nimi
2020-08-04 06:54:50
.
I to mi się podoba.
2020-08-03 20:55:46

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie