Wtorek 30 listopada 2021r. 
REKLAMA

Kolejne niewybuchy w Zalewie Szczecińskim. Ewakuacja, utrudnienia, zakaz plażowania (akt. 1)

Data publikacji: 2019-08-11 18:47
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-12 10:03
Kolejne niewybuchy w Zalewie Szczecińskim. Ewakuacja, utrudnienia, zakaz plażowania
 

W poniedziałek (12 sierpnia) marynarze 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przeprowadzą kolejną operację wydobycia i neutralizacji niebezpiecznych niewybuchów zalegających na torze wodnym Świnoujście–Szczecin.

Kolejne pozostałości po II wojnie światowej zostały znalezione pod koniec lipca podczas prac prowadzonych na Zalewie Szczecińskim. Identyfikację obiektów przeprowadzili specjaliści od podwodnych zadań z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Sklasyfikowano je jako: brytyjską lotniczą minę morską typu Mark VI oraz niemiecką bombę głębinową typu DM. Obiekty znajdują się na torze wodnym Świnoujście–Szczecin na głębokościach 6 i 12 metrów.

Wydobycie miny odbędzie się 12 sierpnia. Operację przeprowadzą marynarze i nurkowie-minerzy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Do akcji zaangażowana zostanie załoga trałowca ORP Gopło z 13. Dywizjonu Trałowców oraz żołnierze i Grupa Nurków Minerów z 12. Dywizjonu Trałowców. Podniesienie niewybuchów rozpocznie się ok. godz. 5 i potrwa ok. 3 godzin. Transport niebezpiecznych ładunków rozpocznie się ok. godz. 8. Plan przewiduje, że ok. godz. 9.30 okręt z ładunkiem wypłynie z rejonu Świnoujścia na bezpieczną odległość. Neutralizacja ładunku nastąpi na poligonie morskim.

Na czas wydobycia oraz transportu miny będą obowiązywały następujące ograniczenia:

  • Dla statków wychodzących z redy portu Świnoujście w kierunku Zalewu Szczecińskiego ruch zostanie wstrzymany w godz. 3.00–10.00.
  • Dla statków wychodzących z Zalewu Szczecińskiego na Zatokę Pomorską ruch zostanie wstrzymany w godz. 5.00–9.30.
  • Dla statków nawigujących w granicach portu Świnoujście ruch zostanie wstrzymany w godz. 8.30–9.30.
  • Wejście na Zalew Szczeciński zostanie zamknięte przez służby zarówno ze strony Szczecina, jak i Świnoujścia. Od godz. 5.00 w poniedziałek do czasu podjęcia miny na pokład okrętu i jej transport w kierunku wyjścia z portu Świnoujście w morze obowiązywać będzie całkowity zakaz wchodzenia do wody i ruchu wszelkich jednostek pływających po Zalewie Szczecińskim.
  • Przewiduje się, że okręt przepłynie przez kanał w godzinach 8.30–9.30.

Na czas transportu miny kanałem, w związku z zagrożeniem zdrowia i życia, prezydent Świnoujścia zarządził ewakuację osób przebywających w strefie bezwzględnej, której zewnętrzna granica obejmuje teren do 200 metrów od osi toru wodnego. Ewakuacji podlegają osoby znajdujące się w budynkach nr 25 przy ulicy Karsiborskiej, nr 2, 3, 4 przy ulicy Barkowej oraz nr 1 przy ulicy Kanałowej. Transport ewakuowanych osób odbędzie się samochodem podstawionym przy skrzyżowaniu ul. Kanałowej z ul. Barkową.

Osoby znajdujące się w strefie otwartej przestrzeni, która obejmuje teren do 750 metrów od kanału, zobowiązane są do pozostania w miejscu zamieszkania, nie zbliżania się do okien, nie przebywania na balkonach i tarasach. Nie wolno przebywać poza budynkami. Powyższe dotyczy również korzystających z punktów handlowych, gastronomicznych i usługowych znajdujących się w strefie.

Osoby przebywające na terenie Portu Jachtowego Ośrodka Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” (Basen Północny) zobowiązane są do opuszczenia jachtów i udania się na czas transportu niewybuchów do hali nr 10 na Basenie Północnym. Ewakuacja zostanie przeprowadzona w godzinach 7.30–8.30. Powrót ewakuowanych mieszkańców oraz osób przebywających w Porcie Jachtowym nastąpi po opuszczeniu toru wodnego przez okręt z niewybuchami.

W godzinach 8.00–10.00 obowiązuje bezwzględny zakaz wchodzenia do morza i na plażę w odległości 750 metrów od falochronu zachodniego, tj. w pobliżu wejścia na plażę aleją Interferie oraz na falochrony zachodni i środkowy.

Na czas transportu miny wstrzymane zostanie kursowanie promów na obu świnoujskich przeprawach. Wstrzymany zostanie także ruch pociągów.

– ostatnie promy „Karsibór” na ogólnodostępnej przeprawie „Centrum” z obu stron odbiją o godzinie 8.00. Wznowienie ruchu przewidywane jest około godziny 9.

– ostatnie promy „Bielik” na przeprawie „Warszów” z obu stron odbiją o godzinie 8.20. Wznowienie ruchu przewidziane jest około godziny 9.20.

– pociąg wyjeżdżający ze Świnoujścia do Katowic o godzinie 9.36 będzie czekał na pasażerów z pierwszego wznowionego promu typu „Bielik”.

Czas wznowienia ruchu na przeprawach promowych jest uzależniony od przebiegu akcji transportu niewybuchów i w związku z tym przewidywane godziny mogą ulec zmianie.

***

W związku ze zmianą godziny transportu przez port Świnoujście dwóch niewybuchów, pociąg relacji Świnoujście - Katowice, który planowano miał wyruszyć ze Świnoujścia o godzinie 9.36, będzie czekał na pasażerów do chwili uruchomienia przeprawy "Warszów" (promy Bielik). Zmianie ulegają godziny uruchomienia obu przepraw promowych. Na tę chwilę "Warszów" (promy Bielik) z planowanej 9.20 na godzinę około 10.00, a na przeprawie "Centrum" (promy Karsibór) z godziny 9.00 na około 9.10. Uwaga. Godziny te mogą ulec zmianie.

***

Okręt z niewybuchami o godz. 9.00 wpłynął do Kanału Piastowskiego. Na tę chwilę wznowienie przeprawy promowej "Warszów" (promy Bielik) planowane jest na około 10.00, a na przeprawie "Centrum" (promy Karsibór) z godziny 9.00 na około 9.40.

(p)

Fot. BIK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Rachunek za operacje
2019-08-11 22:55:52
powinno się wystawiać państwom z których pochodzą miny i bomby... Brytyjczycy nie mieli żadnych skrupułów by wystawić nam rachunek za polskich żołnierzy...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ