czwartek, 02 kwietnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Kolejka po prawko

Kolejka po prawko

Kolejka po prawko
Data publikacji: 2015-10-07 08:00
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:42
Wywietleń: 1748 26425

Wyścig już się rozpoczął. Do szkół nauki jazdy z dnia na dzień zgłasza się coraz więcej chętnych. Podobnie jest w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Szczecinie. W tym tygodniu zapisało się już na egzamin dziesięć osób więcej niż w poprzednim. A to dopiero początek. Liczba chcących uzyskać prawko będzie rosła. Przewiduje się, że pod koniec roku szkoły i WORD przeżyją szturm.

Wszystko przez nowe przepisy. Wejdą w życie 4 stycznia 2016 r. Od tego momentu, każdego młodego stażem kierowcę, obowiązywać ma 2-letni okres próbny. Przez ten czas świeżo upieczeni kierowcy będą musieli jeździć z przylepioną do szyby naklejką z zielonym listkiem. Obowiązywać ich też będą większe ograniczenia prędkości. W terenie zabudowanym 50 km/h, poza nim 80 km/h, a na ekspresówkach i autostradach - 100 km/h.

Ponadto tych co otrzymają uprawnienia do prowadzenia pojazdów po 4 stycznia przyszłego roku, czekają dwa dodatkowe szkolenia: dwugodzinne w WORD-ach i jednogodzinne w Ośrodkach Doskonalenia Techniki Jazdy. Pierwszy kosztować ma 100 zł, drugi - 200. Oba kursy trzeba będzie przejść pomiędzy czwartym a ósmym miesiącem od otrzymania prawka.

Pytanie tylko gdzie? Najbliższy Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy jest w Zielonej Górze. A to oznacza, że będą w nim kilometrowe kolejki. Zapytani przez nas rozmówcy podkreślają, że jeśli młodzi kierowcy nie zaliczą tych kursów, grozi im utrata uprawnień.

Nie dziwi więc, że w szkołach nauki jazdy wrze. Wszyscy chcą zdobyć prawko jeszcze w tym roku.

- Jest duży ruch - przyznaje właścicielka AUTO MOTO Anna Romańczuk.

W szczecińskim WORD ruch dopiero się zacznie.

- Już zauważyliśmy lekki wzrost zainteresowania egzaminami, ale szturmu spodziewamy się za kilka tygodni - tłumaczy Cezary Tkaczyk, dyrektor WORD w Szczecinie.

Przypomnijmy, że podobny najazd ośrodki kształcenia kierowców przeżyły jesienią 2012 r. Wtedy przyszli kierowcy obawiali się zmian zasad w egzaminach teoretycznych. Obecnie sytuacja może się powtórzyć. Dlatego chcący zdobyć prawo jazdy muszą się liczyć z tym, że zwlekając mogą mieć trudności z zapisaniem się i do szkoły i na egzamin.©℗

(lw)

Czytaj więcej w „Kurierze Szczecińskim"

 

Komentarze

Olaboga
Wprowadzanie upierdliwizmu w życiu społecznym Polaków to cecha zapijaczonych "wybrańców" Narodu - no chyba, że zdecydowały ruskie serwery.
2015-10-07 08:38:51
Określanie "prawko" i "nówka" nieodłącznie kojarzy mi się
z niedomytym, w gumofilcach pracownikiem PGR. To stamtąd wyszło.
2015-10-07 06:49:47

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Kontrolują kierowców

Nekrologi

Gazetki promocyjne

Sonda

Czy wprowadzone przez rząd nowe zasady bezpieczeństwa skutecznie ograniczą rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w Polsce?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie