poniedziałek, 27 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Kolejka po 500 plus

Kolejka po 500 plus (akt. 1)

Kolejka po 500 plus
Data publikacji: 2016-04-01 08:24
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:58
Wywietleń: 2407 126470

Dzisiaj ruszył program „Rodzina 500 plus". Z wnioskami o świadczenie wychowawcze rodziny przychodziły już od wczesnych godzin rannych. Niektórzy ustawiali się w kolejkach przy punktach obsługi programu już przed godz. 6. Przy ul. Kadłubka przed otwarciem Szczecińskiego Centrum Świadczeń kolejka liczyła dobrze ponad 50 osób. A to jeden z 7 punktów uruchomionych w Szczecinie.

- Na różnych stronach w internecie czytałam, że trzeba tu już w nocy z namiotami przychodzić - mówiła pani Krystyna ze Szczecina, która od mniej więcej 6 stała w kolejce przed Szczecińskim Centrum Świadczeń przy ul. Kadłubka. - Spodziewałam się więc, że będzie dużo ludzi. Ja akurat chciałam zdążyć przed pracą, bo mam na 14. A słyszałam też, że ci, co złożą szybciej wniosek, mogą dostać szybciej świadczenie.

- Mam dwoje dzieci, ale świadczenie dostanę na jedno, na 8-letnią córkę, bo syn ma już 18 lat - mówi Anna Rumińska. - Przyszłam długo przed otwarciem punktu, bo słyszałam, że kto szybciej złoży, ten dostanie szybciej pieniądze.

Z podobnym przekonaniem w kolejce było wielu. O godz. 7.30 otwarto punkt przy ul. Kadłubka. Tłum ludzi wszedł do budynku. Nie było większych przepychanek. Ludzie spokojnie podchodzili do okienek. Tam obsługa była sprawna.

- Bardzo szybko, sprawnie wszystko załatwiłam - przyznawała Magdalena Krzaczkowska ze Szczecina, która przyszła do punktu ze swoją 4-miesięczną córeczką. - W kolejce stałam od mniej więcej godz. 6. Ale punkt otwierali dużo później. Mam wrażenie, że ludzie mnie nawet z uprzejmości przepuścili w tej kolejce. Jest spokojnie, bez przepychanek. Mam potwierdzenie dostarczenia wniosku. Teraz już tylko czekam na wypłatę świadczenia. Dostanę na jedno, i moje jedyne, dziecko. Sama je wychowuję. Nie jest łatwo za 1200 złotych wszystko opłacić. Na pewno te 500 złotych będzie ogromną ulgą.

Wśród oczekujących w kolejce byli też narzekający, że 500 złotych, to mało.

- Na pewno pomoże w codziennym życiu - mówiła jedna z kobiet, która towarzyszyła dorosłej córce składającej wniosek o świadczenie na swoje dziecko. - Ale to i tak wsparcie niewielkie, życie jest bardzo drogie. Moja młodsza córka mieszka w Anglii i tam na dziecko dostaje 200 funtów tygodniowo. U nas to jest 500 złotych na dziecko. No ale chociaż tyle...

* * *

W samym Szczecinie działa 7 punktów przyjmowania wniosków. Ale i tak nie trzeba się do nich fatygować osobiście. Są inne możliwości. Można też wysłać wniosek pocztą tradycyjną (pod wskazane przez gminy adresy - są podane m.in. na stronach internetowych gmin). A można też to zrobić przez internet. Najwygodniejszą drogą jest bankowość elektroniczna. Do programu przystąpiło 18 banków – osoby, które są ich klientami i korzystają z serwisów transakcyjnych, będą mogły wypełnić i złożyć wniosek za ich pośrednictwem – bez potrzeby wychodzenia z domu. To rozwiązanie nie wymaga posiadania podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego. Wnioski będzie można również składać za pośrednictwem zewnętrznych serwisów: Empatia, PUE ZUS oraz ePUAP - w tym przypadku wymagany jest podpis elektroniczny lub profil zaufany.

Ze złożeniem wniosku nie trzeba się spieszyć. Od 1 kwietnia są na to trzy miesiące. Świadczenia, jak zapowiadają samorządy, i tak będą wypłacane na przełomie czerwca i lipca - z wyrównaniem od początku kwietnia.

Tekst i fot. Agnieszka Spirydowicz

 

Kolejka po 500 plus Kolejka po 500 plus

Komentarze

gosc
cytat mam koleżankę w Centrum Pomocy Rodzinie. Rozmawiałem z nią dziś i jest zaszokowana ignorancją tych, którzy wczoraj przyszli do urzędu w związku z 500+. A zazwyczaj ma do czynienia z nizinami społecznymi przecież. Ponad połowa osób myślała, że już teraz będą wydawane pieniądze. Jedni reagowali kur**mi, inni żalili się, że wzięli pożyczki w chwilówce a konto 500 i co teraz mają robić. Przychodzili ludzie z jednym dzieckiem na koncie i też kur***li, że 500 PLN nie dostaną. W połowie dnia kobity z biura wywiesiły nawet kartkę, że tu jest biuro przyjmowania podań, a nie pomocy prawnej. I poprosiły o pomoc dziadków z ochrony. W którymś momencie do pokoju wszedł chłopak, na oko dwudziestokilkuletni, który przedstawił się jako przewodniczący komitetu kolejkowego() z zapytaniem ilu jeszcze dadzą radę przyjąć ludzi. Średni wiek tych, co się tam stawili 1 kwietnia - dwadzieścia kilka lat. W jaki sposób mogli więc zapamiętać tradycje ze stanu wojennego i PRLu? Jest tylko jedno wytłumaczenie. Do archetypu prawdziwego Polaka-Patrioty dopisać powinniśmy umiejętność samorzutnego organizowania komitetów kolejkowych. I na koniec taka smutna refleksja tej mojej koleżanki: niestety część społeczeństwa z własnej woli robi z siebie debili i do nich nie dotrzesz żadną kampanią. Nawet z użyciem najprostszych piktogramów.
2016-04-02 19:48:33
zorientowany
Odpowiedzialny za wdrożenie programu prezydent Soska profilaktycznie poszedł na urlop do 11.04 a dyrektorka wydziału Olejnik na zwolnienie lekarskie ... gdyby było coś nie tak , winnych brak :))) Tak władza przejmuje się ludźmi w Ciecinie
2016-04-01 12:38:41
gosc
Ten ciemny lud to za 100zl albo i mniej by wlasna matke sprzedał a co dopiero za pińcet, w tym roku koszt programu 23mld, na nastepny rok kasy brak, juz zabieraja z rezerwy celowej na emerytury ,narobia dzieci i mysla ze panstwo je bedzie prawie utrzymywac do 18 roku zycia oj zdziwicie sie i to szybko no ale na tym to polega wlasnie ,za 3,5 roku pis wyborow na pewno nie wygra o ile panstwo wczesniej nie zbankrutuje, jak to mowia rzymianie igrzysk i chleba, wszystko jest
2016-04-01 12:31:11
DD
Słyszałem, że świadczenie dostaną tylko wyborcy Pis-u.
2016-04-01 12:30:18
taki jeden
200 funtów tygodniowo? Child benefit to 20 funtów tygodniowo/dziecko. Chyba że ta Pani dostaje jakieś inne zasiłki, ale stricte na dziecko jest ten ww.
2016-04-01 11:22:06
Dlugo-PiS,
A po drugie... lepiej wyplacac te pieniadze tj. 500 + na Polkie dzieci, jak sciagac w to miejsce "Arabow" z dalekiej Afryki !!
2016-04-01 11:14:33
Wtedy PO 500 na - a teraz 500 na + i co......??
Duza czesc Polakow wychodzi w dalszym ciagu z zalozenia ze: jak daja chocby po pincet + to sie bierze... a jak gonia to trzeba bedzie uciekac i jeszcze duzo narzekac ! A jak w latach 1945-2015 mielismy PO 500 - (ale na minus) to wiekszosc siedziala cicho i jeszcze PO-klaskiwala przy prawie wszystkich okazjach... tak Majowych jak i Rewolucyjnych i PO-chodowych ! Reasumujac: myslacemu jeszcze PO-d gorke Polakowi, prawie nigdy nie dogodzisz !!
2016-04-01 11:10:16
DEKIEL,
Moja corka mieszka w Angli i tam na dziecko dostaje 200 funtow tygodniowo ! Prosze Pan, gdyby pewni Polacy nie chodzili przez 68 lat (tj. od 1945 - 2015-go ) w PO-chodach 1-szo Majowych i nie wchodzili w t...k Tym co wowczas Rzadzili przez tyle samo lat (!) to na pewno dzisiaj mozna bylo by odbierac DUZO WIECEJ NA KAZDE DZIECKO ! Jak sobie Jasiu wowczas PO-scielil... to tak PO-zniej tez mial ! A dzisiaj z pustego to i Salomon nie naleje !!
2016-04-01 10:54:32
Jan
"Kiedy dają to brać - każdy głupi to wie", ale p. Annę Rumińską czeka spora niespodzianka, skoro syn ma 18 lat, to w myśl 500+ ma tylko jedno dziecko (8 letnią córkę), a na jedno się nie należy. Oby skończyło się to tylko odrzuceniem wniosku, a nie sprawą o próbę wyłudzenia nienależnych korzyści.
2016-04-01 10:14:42
:)
Tak to jest, plucie w internecie na rządzących to jest, ale w kolejce to się stoi :)
2016-04-01 09:32:47

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie