Piątek, 01 grudnia 2023 r. 
-5 szczecin
REKLAMA

Kolejka po 500 plus (akt. 1)

Data publikacji: 01 kwietnia 2016 r. 08:24
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:49
Kolejka po 500 plus
Fot. Agnieszka Spirydowicz  

Dzisiaj ruszył program „Rodzina 500 plus". Z wnioskami o świadczenie wychowawcze rodziny przychodziły już od wczesnych godzin rannych. Niektórzy ustawiali się w kolejkach przy punktach obsługi programu już przed godz. 6. Przy ul. Kadłubka przed otwarciem Szczecińskiego Centrum Świadczeń kolejka liczyła dobrze ponad 50 osób. A to jeden z 7 punktów uruchomionych w Szczecinie.

- Na różnych stronach w internecie czytałam, że trzeba tu już w nocy z namiotami przychodzić - mówiła pani Krystyna ze Szczecina, która od mniej więcej 6 stała w kolejce przed Szczecińskim Centrum Świadczeń przy ul. Kadłubka. - Spodziewałam się więc, że będzie dużo ludzi. Ja akurat chciałam zdążyć przed pracą, bo mam na 14. A słyszałam też, że ci, co złożą szybciej wniosek, mogą dostać szybciej świadczenie.

- Mam dwoje dzieci, ale świadczenie dostanę na jedno, na 8-letnią córkę, bo syn ma już 18 lat - mówi Anna Rumińska. - Przyszłam długo przed otwarciem punktu, bo słyszałam, że kto szybciej złoży, ten dostanie szybciej pieniądze.

Z podobnym przekonaniem w kolejce było wielu. O godz. 7.30 otwarto punkt przy ul. Kadłubka. Tłum ludzi wszedł do budynku. Nie było większych przepychanek. Ludzie spokojnie podchodzili do okienek. Tam obsługa była sprawna.

- Bardzo szybko, sprawnie wszystko załatwiłam - przyznawała Magdalena Krzaczkowska ze Szczecina, która przyszła do punktu ze swoją 4-miesięczną córeczką. - W kolejce stałam od mniej więcej godz. 6. Ale punkt otwierali dużo później. Mam wrażenie, że ludzie mnie nawet z uprzejmości przepuścili w tej kolejce. Jest spokojnie, bez przepychanek. Mam potwierdzenie dostarczenia wniosku. Teraz już tylko czekam na wypłatę świadczenia. Dostanę na jedno, i moje jedyne, dziecko. Sama je wychowuję. Nie jest łatwo za 1200 złotych wszystko opłacić. Na pewno te 500 złotych będzie ogromną ulgą.

Wśród oczekujących w kolejce byli też narzekający, że 500 złotych, to mało.

- Na pewno pomoże w codziennym życiu - mówiła jedna z kobiet, która towarzyszyła dorosłej córce składającej wniosek o świadczenie na swoje dziecko. - Ale to i tak wsparcie niewielkie, życie jest bardzo drogie. Moja młodsza córka mieszka w Anglii i tam na dziecko dostaje 200 funtów tygodniowo. U nas to jest 500 złotych na dziecko. No ale chociaż tyle...

* * *

W samym Szczecinie działa 7 punktów przyjmowania wniosków. Ale i tak nie trzeba się do nich fatygować osobiście. Są inne możliwości. Można też wysłać wniosek pocztą tradycyjną (pod wskazane przez gminy adresy - są podane m.in. na stronach internetowych gmin). A można też to zrobić przez internet. Najwygodniejszą drogą jest bankowość elektroniczna. Do programu przystąpiło 18 banków – osoby, które są ich klientami i korzystają z serwisów transakcyjnych, będą mogły wypełnić i złożyć wniosek za ich pośrednictwem – bez potrzeby wychodzenia z domu. To rozwiązanie nie wymaga posiadania podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego. Wnioski będzie można również składać za pośrednictwem zewnętrznych serwisów: Empatia, PUE ZUS oraz ePUAP - w tym przypadku wymagany jest podpis elektroniczny lub profil zaufany.

Ze złożeniem wniosku nie trzeba się spieszyć. Od 1 kwietnia są na to trzy miesiące. Świadczenia, jak zapowiadają samorządy, i tak będą wypłacane na przełomie czerwca i lipca - z wyrównaniem od początku kwietnia.

Tekst i fot. Agnieszka Spirydowicz

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

gosc
2016-04-02 19:48:33
cytat mam koleżankę w Centrum Pomocy Rodzinie. Rozmawiałem z nią dziś i jest zaszokowana ignorancją tych, którzy wczoraj przyszli do urzędu w związku z 500+. A zazwyczaj ma do czynienia z nizinami społecznymi przecież. Ponad połowa osób myślała, że już teraz będą wydawane pieniądze. Jedni reagowali kur**mi, inni żalili się, że wzięli pożyczki w chwilówce a konto 500 i co teraz mają robić. Przychodzili ludzie z jednym dzieckiem na koncie i też kur***li, że 500 PLN nie dostaną. W połowie dnia kobity z biura wywiesiły nawet kartkę, że tu jest biuro przyjmowania podań, a nie pomocy prawnej. I poprosiły o pomoc dziadków z ochrony. W którymś momencie do pokoju wszedł chłopak, na oko dwudziestokilkuletni, który przedstawił się jako przewodniczący komitetu kolejkowego() z zapytaniem ilu jeszcze dadzą radę przyjąć ludzi. Średni wiek tych, co się tam stawili 1 kwietnia - dwadzieścia kilka lat. W jaki sposób mogli więc zapamiętać tradycje ze stanu wojennego i PRLu? Jest tylko jedno wytłumaczenie. Do archetypu prawdziwego Polaka-Patrioty dopisać powinniśmy umiejętność samorzutnego organizowania komitetów kolejkowych. I na koniec taka smutna refleksja tej mojej koleżanki: niestety część społeczeństwa z własnej woli robi z siebie debili i do nich nie dotrzesz żadną kampanią. Nawet z użyciem najprostszych piktogramów.
zorientowany
2016-04-01 12:38:41
Odpowiedzialny za wdrożenie programu prezydent Soska profilaktycznie poszedł na urlop do 11.04 a dyrektorka wydziału Olejnik na zwolnienie lekarskie ... gdyby było coś nie tak , winnych brak :))) Tak władza przejmuje się ludźmi w Ciecinie
gosc
2016-04-01 12:31:11
Ten ciemny lud to za 100zl albo i mniej by wlasna matke sprzedał a co dopiero za pińcet, w tym roku koszt programu 23mld, na nastepny rok kasy brak, juz zabieraja z rezerwy celowej na emerytury ,narobia dzieci i mysla ze panstwo je bedzie prawie utrzymywac do 18 roku zycia oj zdziwicie sie i to szybko no ale na tym to polega wlasnie ,za 3,5 roku pis wyborow na pewno nie wygra o ile panstwo wczesniej nie zbankrutuje, jak to mowia rzymianie igrzysk i chleba, wszystko jest
DD
2016-04-01 12:30:18
Słyszałem, że świadczenie dostaną tylko wyborcy Pis-u.
taki jeden
2016-04-01 11:22:06
200 funtów tygodniowo? Child benefit to 20 funtów tygodniowo/dziecko. Chyba że ta Pani dostaje jakieś inne zasiłki, ale stricte na dziecko jest ten ww.
Dlugo-PiS,
2016-04-01 11:14:33
A po drugie... lepiej wyplacac te pieniadze tj. 500 + na Polkie dzieci, jak sciagac w to miejsce "Arabow" z dalekiej Afryki !!
Wtedy PO 500 na - a teraz 500 na + i co......??
2016-04-01 11:10:16
Duza czesc Polakow wychodzi w dalszym ciagu z zalozenia ze: jak daja chocby po pincet + to sie bierze... a jak gonia to trzeba bedzie uciekac i jeszcze duzo narzekac ! A jak w latach 1945-2015 mielismy PO 500 - (ale na minus) to wiekszosc siedziala cicho i jeszcze PO-klaskiwala przy prawie wszystkich okazjach... tak Majowych jak i Rewolucyjnych i PO-chodowych ! Reasumujac: myslacemu jeszcze PO-d gorke Polakowi, prawie nigdy nie dogodzisz !!
DEKIEL,
2016-04-01 10:54:32
Moja corka mieszka w Angli i tam na dziecko dostaje 200 funtow tygodniowo ! Prosze Pan, gdyby pewni Polacy nie chodzili przez 68 lat (tj. od 1945 - 2015-go ) w PO-chodach 1-szo Majowych i nie wchodzili w t...k Tym co wowczas Rzadzili przez tyle samo lat (!) to na pewno dzisiaj mozna bylo by odbierac DUZO WIECEJ NA KAZDE DZIECKO ! Jak sobie Jasiu wowczas PO-scielil... to tak PO-zniej tez mial ! A dzisiaj z pustego to i Salomon nie naleje !!
Jan
2016-04-01 10:14:42
"Kiedy dają to brać - każdy głupi to wie", ale p. Annę Rumińską czeka spora niespodzianka, skoro syn ma 18 lat, to w myśl 500+ ma tylko jedno dziecko (8 letnią córkę), a na jedno się nie należy. Oby skończyło się to tylko odrzuceniem wniosku, a nie sprawą o próbę wyłudzenia nienależnych korzyści.
:)
2016-04-01 09:32:47
Tak to jest, plucie w internecie na rządzących to jest, ale w kolejce to się stoi :)

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA