Poniedziałek, 15 lipca 2024 r. 
REKLAMA

18 banków dołączyło do programu "Rodzina 500 plus"

Data publikacji: 15 marca 2016 r. 21:27
Ostatnia aktualizacja: 15 marca 2016 r. 21:27
18 banków dołączyło do programu "Rodzina 500 plus"
 

18 banków podpisało we wtorek list intencyjny, w którym zadeklarowały wolę współdziałania w zakresie składania wniosków o świadczenia z programu "Rodzina 500 plus". - Łączymy świat biznesu, gospodarki z problemami społecznymi - mówiła premier Beata Szydło przed podpisaniem listu.

Uroczystość podpisania listu odbyła się w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Premier zaznaczyła, że inwestycja w dzieci, w rodzinę to "największa polska inwestycja", a dzieci to nie koszt, ale inwestycja w przyszłość nas wszystkich.

Zgodnie z programem rodziny otrzymają świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, a jeśli spełnią kryterium dochodowe (800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami) - również na pierwsze. Program ruszyć ma 1 kwietnia. Od tego dnia będzie można składać wnioski. Jednym z kanałów, za pomocą których będzie to można zrobić, będzie bankowość elektroniczna.

Podpisany we wtorek list jest "deklaracją woli współdziałania w zakresie składania w postaci elektronicznej wniosków o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz załączników do tych wniosków".

- Cieszymy się, że ten potencjał nowoczesności polskiej bankowości będzie w takiej skali i przy tak spektakularnym programie wykorzystany. Polska bankowość jest jedną z najnowocześniejszych w Europie pod względem zaawansowania technologicznego i jest jednym z najbardziej zaawansowanych działów polskiej gospodarki - powiedział prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

Jego zdaniem umożliwienie składania wniosków o świadczenie wychowawcze przez bankowość elektroniczną to potwierdzenie, że cała polska bankowość i sposób identyfikacji elektronicznej klientów są uznawane przez polski rząd.

Według niego część środków z programu pozostanie w bankach, bo trafią one do różnych rodzin, bez względu na poziom zamożności. Niektóre będą je oszczędzać, odkładać na przyszłe potrzeby edukacyjne czy mieszkaniowe dzieci.

- Bardzo nam zależy, żeby wielkie programy rozwojowe, programy inwestycyjne, modernizacyjne znalazły źródła finansowania. Dla nas jest to ważny problem, bo w Polsce brakuje oszczędności wewnątrzkrajowych, musimy posiłkować się oszczędnościami zagranicznymi i liczymy na to, że część środków - w tych przypadkach, kiedy one nie muszą być wydatkowane na bieżące potrzeby związanie z konsumpcją czy utrzymaniem domostw - także będą lokowane na rachunkach, które będą służyły finansowaniu rozwoju - dodał Pietraszkiewicz.

Jak zastrzegł, za wcześnie by stanowczo podawać, jaka część środków z programu 500 plus pozostanie na rachunkach bankowych, ale "intuicja mu podpowiada, że będzie to więcej niż 30 proc. tych środków".

Pytany, czy będą się one wliczać do zdolności kredytowej, powiedział, że w przypadku wieloletniego korzystania z programu banki będą je brały pod uwagę, zwłaszcza do wyliczania zdolności przy zaciąganiu kredytów konsumpcyjnych.

List podpisało 18 banków: Bank Pocztowy SA; PKO Bank Polski SA; mBank SA; ING Bank Śląski SA; Bank Zachodni WBK SA; Getin Noble Bank; Deutsche Bank Polska; Bank Millennium SA; Raiffeisen Bank Polska SA; Bank Pekao SA; Bank BPH SA; Alior Bank SA; FM Bank PBP SA, Bank SMART; Credit Agricole Bank Polska SA; Spółdzielcza Grupa Bankowa; Bank Ochrony Środowiska; Bank Polskiej Spółdzielczości SA; Bank Handlowy w Warszawie SA.

W ubiegłym tygodniu zostało podpisane porozumienie pomiędzy Zakładem Ubezpieczeń Społecznych a pierwszym bankiem, który dołączył do programu - PKO BP w zakresie współpracy przy realizacji programu "Rodzina 500 plus" i rozpoczęły się intensywne testy tego sposobu składnia wniosków o świadczenie. (pap)

Na zdjęciu: Premier Beata Szydło.

Fot. PAP/Radek Pietruszka

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA