Środa 20 października 2021r. 
REKLAMA

Kolędowanie w SP63 z Oddziałami Integracyjnymi. Wyczarowali atmosferę świąt [GALERIA]

Data publikacji: 2019-12-20 12:59
Ostatnia aktualizacja: 2019-12-20 23:11
Kolędowanie w SP63 z Oddziałami Integracyjnymi. Wyczarowali atmosferę świąt
 

Skoczne i nastrojowe, radosne i poważne, a przede wszystkim nasze, rodzime - takie są kolędy, które towarzyszą nam od najmłodszych lat życia. Znakomici młodzi artyści wystąpili w piątkowym koncercie kolęd w Szkole Podstawowej nr 63 z Oddziałami Integracyjnymi w Szczecinie i uświadomili każdemu, że święta Bożego Narodzenia są już tuż za rogiem.

Świąteczna atmosfera udzieliła się wszystkim zebranym w szkolnej sali SP63. Przedszkolaki i uczniowie, którzy wystąpili pod kierunkiem swoich nauczycieli, udowodnili, że znają kolędy oraz pastorałki i wspaniale potrafią je zaprezentować. Uczniowie ze szkolnej zerówki zaśpiewali z pamięci aż trzy zwrotki "Przybieżeli do Betlejem". Zapytani, czy trudno było się ich nauczyć, odpowiadali: - Łatwo, bo uczyli nas nauczyciele.

Kolęda pierwotnie wywodzi się z pieśni noworocznej, gdyż w swej treści nawiązuje do tego, co nas czeka i co nadchodzi. Dziś związana jest z tradycją religijną, bożonarodzeniową, w której narodzenie Jezusa zwiastuje ludziom radość i pokój. - Daj nam Boże dziecię pokój na tym świecie - śpiewali w piątek uczniowie SP 63.

W programie koncertu znalazły się zarówno kolędy dawnych polskich twórców, np. "Bóg się rodzi" Franciszka Karpińskiego, jak i współczesnych autorów, m.in. "Świeć gwiazdeczko" Arki Noego. Nie zabrakło mało znanych lub zupełnie nowych pieśni oraz tych popularnych jak "Przybieżeli do Betlejem" lub "Dzisiaj w Betlejem" w różnorodnych aranżacjach: klasycznych, góralskich, a nawet jazzowych. Młodzi artyści prezentowali się z towarzyszeniem gitary, pianina lub gotowej linii melodycznej. Jedną z pastorałek - "Kaczka pstra" - dzieci wykonały jednocześnie grając na cymbałkach.

W piątek w SP 63 zaroiło od aniołów, pastuszków, królów, krasnoludków, skrzatów, były też Maryje i św. Józefowie, a także tradycyjni kolędnicy. Dzieci miały przebrania niezależnie od wieku, gdyż w występach uczestniczyły grupy przedszkolne: Foki, Delfiny i Rekiny, uczniowie zerówki oraz wszystkich klas SP63. To był wyjątkowy koncert pełen radości i życzliwości. - Bo to są święta i każda buzia jest uśmiechnięta. To czas radości i oczekiwania na narodziny Jezusa Pana - śpiewali podczas koncertu uczniowie klasy trzeciej.

Podczas składania wszystkim uczniom i ich rodzinom świątecznych życzeń, dyrektor SP 63 Joanna Połeć-Trusiuk powiedziała, że czuje się, jakby już były święta. ©℗

(el)

Fot. Ryszard PAKIESER

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

A gdzie te...
2019-12-20 23:06:22
Oddzialy Integracyjne... glownie z Azji i Afryki ??
2
2019-12-20 14:12:52
Dobrze, że uczy się dzieci o tradycjach świątecznych i o tym, że święta mają charakter religijny, bo bez niej by ich nie było.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ