– Jesteśmy powołani do służby społeczeństwu, służby, którą należy pełnić fachowo i profesjonalnie. Kilka spotkań organizacyjnych za nami, cieszę się, że udało się nam dojść do konsensusu, wypracować pewne rozwiązania, bo i cel był szczytny. Mam nadzieję, że rada będzie się rozrastała – mówił podinsp. Jacek Cegieła, komendant wojewódzki policji w Szczecinie.
Jakie zadania przed członkami nowej rady?
– Policja – myślę, że i inne służby – już dawno doszły do wniosku, że samodzielnie dbając o bezpieczeństwo na terenie danego regionu, nie jest się w stanie wykonać wszystkich działań, inicjatyw. Od zawsze do naszej pracy szukamy partnerów. I takim naturalnym partnerem jest środowisko akademickie: wykładowcy i młodzież – tłumaczy nadkom. Marzena Maćkowiak-Pluta z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. – Od wielu lat już współpracujemy, przy czym chcemy, by nie były to spontaniczne akcje. Ważne jest to, że zmieniają się obszary zagrożeń, szczególnie te z zakresu nowych technologii czy w cyberprzestrzeni, dlatego musimy coraz intensywniej szukać tych, którzy dostarczą nam aktualnych informacji, wiedzy.
Na rezultaty wprowadzonych rozwiązań przyjdzie poczekać przynajmniej do końca roku.
– Naszym priorytetem na najbliższy czas jest diagnoza zjawisk związanych z próbami i popełnionymi samobójstwami, diagnoza oraz reagowanie na przemoc w rodzinie, a także integrowanie szkoleń, konferencji, by stanowiły spójną całość – wylicza nadkom. Marzena Maćkowiak-Pluta. – Policja będzie korzystała z analiz, szkoleń, wsparcia naukowego, ale też sama ma dużo do zaoferowania, jeśli chodzi o nowo powstające kierunki.
Członkowie rady spotykać się będą, by podsumowywać efekty pracy, przynajmniej raz na miesiąc. Porozumienie – oprócz policji – podpisali również przedstawiciele urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego, uczelni wyższych, a także Stowarzyszenie „SOS dla Rodziny”. ©℗
(kol)
Fot. Ryszard PAKIESER