Środa 30 listopada 2022r. 
REKLAMA

Klimatyczna wpadka szczecińskiej radnej

Data publikacji: 2018-12-17 16:43
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:27
Klimatyczna wpadka szczecińskiej radnej
 

Aktualna jakość powietrza w Szczecinie jest niezdrowa. Miasto inwestuje i rozwija programy klimatyczne, a do walki ze smogiem sięga nawet po drona. Podczas gdy radna współrządzącego miastem Klubu Bezpartyjni zachęca szczecinian, aby… palili w domach drewnem rozbiórkowym. „Mój błąd. Z niewiedzy. Przepraszam" - przyznaje Renata Łażewska i zapowiada włączenie się w prace Komisji ds. Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Rady Miasta Szczecina.

Radna na jednym z portali społecznościowych zamieściła post: „Pustostany przy Świcie znikają. Firma rozbiórkowa oferuje drewno na opał za darmo. Warto skorzystać". Po tym wpisie spadła na nią fala krytyki. Wytykano jej nie tylko rozbieżność z realizowanym przez Bezpartyjnych i władze miasta programem Floating Garden, ale przede wszystkim zarzucano zachęcanie innych do korzystania z nielegalnego paliwa. Przypominano o złej jakości powietrza w Szczecinie i o kosztownych miejskich programach poprawy jakości klimatu. Także o specjalnej aplikacji #AlertSzczecin, na której można zgłaszać tzw. kopcące kominy. Podczas gdy ona - jako radna prezydenckiego klubu - zachęca, aby… „palić w domu syfem" - jak komentował jeden z internautów.

Radna Renata Łażewska mówi, że... chciała dobrze.

- Trzy tygodnie temu w tym pustostanie zginął chłopak. Dlatego tak się ucieszyłam, gdy wreszcie ruszyły prace rozbiórkowe. Pojechałam na miejsce. Zobaczyłam hałdę drewna. Naiwnie pomyślałam, że mogę pomóc. Głupstwo zrobiłam. Z niewiedzy. Mój błąd. Przepraszam - tłumaczy radna, która w tej kadencji Rady Miasta Szczecina jest m.in. przewodniczącą Komisji ds. Edukacji, a członkinią Komisji ds. Kultury.

Po fali krytyki, radna swój post zmodyfikowała. Odpowiadając na nieprzychylne komentarze, m.in. Mieszka Czarneckiego, napisała: „Za niewiedzę ekologiczno-chemiczną przepraszam".

Firma przeprowadzająca prace rozbiórkowe w Skolwinie (KS „Świt") drewna z rozbiórki nie zamierzała ani sprzedawać, ani oddawać, a wyłącznie utylizować.

- Obawiałam się jednak, że po moim wpisie ktoś na teren „Świtu" przyjedzie choćby po deski. Zadzwoniłam więc do straży miejskiej, aby dotarli na miejsce i uczulili wykonawcę, żeby ani drewna z odzysku, ani innych odpadów rozbiórkowych nikomu nie przekazywał - przyznaje radna Łażewska.

Taki „sygnał z prośbą o interwencję" od radnej rzeczywiście do szczecińskiej SM dotarł w poniedziałek (17 bm.). Co potwierdza rzeczniczka tej formacji - Joanna Wojtach. I przyznaje, że został wykonany. Przypomina też, że zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Szczecin wszelkie odpady budowlane mają być utylizowane: bezwzględnie nie wolno nimi palić w piecach czy kominkach.

- Z uwagi na chemiczne uzdatnienie ani okiennic, płyt pilśniowych, paździerzowych, ani mebli na pewno nie można traktować jako drewna opałowego - dodaje rzeczniczka straży miejskiej. - Od 2011 roku zgodnie z prawem jako straż miejska możemy kontrolować każde palenisko, w każdym domu. I z tego uprawnienia korzystamy. Od początku sezonu grzewczego skontrolowaliśmy już kilkadziesiąt adresów. Tylko z ostatniego weekendu mamy jeden wniosek do sądu o ukaranie osoby, która opalała mieszkanie niedozwolonym materiałem, odpadami.

Za to wykroczenie grozi mandat w wysokości do 500 złotych, a gdy sprawa oprze się o sąd - grzywna może wzrosnąć dziesięciokrotnie, czyli do 5 tysięcy złotych.

- Chyba będę musiała naprawić swój błąd i poszerzyć ekologiczną wiedzę, włączając się w prace Komisji ds. Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska - deklaruje radna Łażewska. ©℗

Arleta NALEWAJKO

Na zdjęciu: Radna zachęcająca do palenia w piecach drewnem rozbiórkowym już przeprosiła szczecinian za swój błąd. Lepiej go nie powielać, bo grozi za to nie tylko wstyd, ale też odpowiedzialność finansowa i karna.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Jaki prezydent, taka radna
2018-12-18 06:58:32
Śmieszne to jest, fajnie się czyta takie wpadki, które wynikają ze szczerości i braku wiedzy.
Budynek stary
2018-12-18 03:33:14
wiec to surowe drzewo niczym nie nasączane... może co najwyżej z drzew iglastych wiec żywiczne wiec może mieć skłonność do osadzania sadzy w kominie... należy odróżnić drzewo surowe od wyrobów takich jak płyty wiórowe klejone żywicą formaldehydowa (kiedyś tak było). Odpad budowlany oznacza ze drzewo może posiadać resztki zaprawy i ewentualnie powłok typu farba olejna... Ta histeria jest irytującą... Najważniejsze by spalać w jak najwyższych temperaturach i w nadmiarze tlenu wtedy nie ma kłopotu.
@ nie wiem ...
2018-12-17 19:02:42
Bo jest impregnowane lub nasączone jak dawniej ... ( rozwój mózgu na poziomie ameby ) co za kolo ....i przez takich umiera ponad 40 tysięcy Polaków rocznie!!!
nie wiem czemu drewno rozbiórkowe jest złe do palenia w piecach.
2018-12-17 17:36:21
Pytam serio.
Ekolog społeczny
2018-12-17 17:01:30
Czy komisja ds. Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska ma cel edukacyjno- wyrownawczy? Myślałem, że zasiadają tam ludzie co się znają... naiwne. Marazm antropocenu w pełnej okrasie. Taka radna to idealny czpion dla deweloperów i inwestorów, którymi rządzi chęć zysku. Wykorzystają taką naiwną duszyczke co chciala dobrze...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA