piątek, 21 lutego 2020.
Strona główna > Wiadomości > Klimatyczna wpadka szczecińskiej radnej

Klimatyczna wpadka szczecińskiej radnej

Klimatyczna wpadka szczecińskiej radnej
Data publikacji: 2018-12-17 16:43
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:27
Wywietleń: 2291 367277

Aktualna jakość powietrza w Szczecinie jest niezdrowa. Miasto inwestuje i rozwija programy klimatyczne, a do walki ze smogiem sięga nawet po drona. Podczas gdy radna współrządzącego miastem Klubu Bezpartyjni zachęca szczecinian, aby… palili w domach drewnem rozbiórkowym. „Mój błąd. Z niewiedzy. Przepraszam" - przyznaje Renata Łażewska i zapowiada włączenie się w prace Komisji ds. Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Rady Miasta Szczecina.

Radna na jednym z portali społecznościowych zamieściła post: „Pustostany przy Świcie znikają. Firma rozbiórkowa oferuje drewno na opał za darmo. Warto skorzystać". Po tym wpisie spadła na nią fala krytyki. Wytykano jej nie tylko rozbieżność z realizowanym przez Bezpartyjnych i władze miasta programem Floating Garden, ale przede wszystkim zarzucano zachęcanie innych do korzystania z nielegalnego paliwa. Przypominano o złej jakości powietrza w Szczecinie i o kosztownych miejskich programach poprawy jakości klimatu. Także o specjalnej aplikacji #AlertSzczecin, na której można zgłaszać tzw. kopcące kominy. Podczas gdy ona - jako radna prezydenckiego klubu - zachęca, aby… „palić w domu syfem" - jak komentował jeden z internautów.

Radna Renata Łażewska mówi, że... chciała dobrze.

- Trzy tygodnie temu w tym pustostanie zginął chłopak. Dlatego tak się ucieszyłam, gdy wreszcie ruszyły prace rozbiórkowe. Pojechałam na miejsce. Zobaczyłam hałdę drewna. Naiwnie pomyślałam, że mogę pomóc. Głupstwo zrobiłam. Z niewiedzy. Mój błąd. Przepraszam - tłumaczy radna, która w tej kadencji Rady Miasta Szczecina jest m.in. przewodniczącą Komisji ds. Edukacji, a członkinią Komisji ds. Kultury.

Po fali krytyki, radna swój post zmodyfikowała. Odpowiadając na nieprzychylne komentarze, m.in. Mieszka Czarneckiego, napisała: „Za niewiedzę ekologiczno-chemiczną przepraszam".

Firma przeprowadzająca prace rozbiórkowe w Skolwinie (KS „Świt") drewna z rozbiórki nie zamierzała ani sprzedawać, ani oddawać, a wyłącznie utylizować.

- Obawiałam się jednak, że po moim wpisie ktoś na teren „Świtu" przyjedzie choćby po deski. Zadzwoniłam więc do straży miejskiej, aby dotarli na miejsce i uczulili wykonawcę, żeby ani drewna z odzysku, ani innych odpadów rozbiórkowych nikomu nie przekazywał - przyznaje radna Łażewska.

Taki „sygnał z prośbą o interwencję" od radnej rzeczywiście do szczecińskiej SM dotarł w poniedziałek (17 bm.). Co potwierdza rzeczniczka tej formacji - Joanna Wojtach. I przyznaje, że został wykonany. Przypomina też, że zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Szczecin wszelkie odpady budowlane mają być utylizowane: bezwzględnie nie wolno nimi palić w piecach czy kominkach.

- Z uwagi na chemiczne uzdatnienie ani okiennic, płyt pilśniowych, paździerzowych, ani mebli na pewno nie można traktować jako drewna opałowego - dodaje rzeczniczka straży miejskiej. - Od 2011 roku zgodnie z prawem jako straż miejska możemy kontrolować każde palenisko, w każdym domu. I z tego uprawnienia korzystamy. Od początku sezonu grzewczego skontrolowaliśmy już kilkadziesiąt adresów. Tylko z ostatniego weekendu mamy jeden wniosek do sądu o ukaranie osoby, która opalała mieszkanie niedozwolonym materiałem, odpadami.

Za to wykroczenie grozi mandat w wysokości do 500 złotych, a gdy sprawa oprze się o sąd - grzywna może wzrosnąć dziesięciokrotnie, czyli do 5 tysięcy złotych.

- Chyba będę musiała naprawić swój błąd i poszerzyć ekologiczną wiedzę, włączając się w prace Komisji ds. Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska - deklaruje radna Łażewska. ©℗

Arleta NALEWAJKO

Na zdjęciu: Radna zachęcająca do palenia w piecach drewnem rozbiórkowym już przeprosiła szczecinian za swój błąd. Lepiej go nie powielać, bo grozi za to nie tylko wstyd, ale też odpowiedzialność finansowa i karna.

Klimatyczna wpadka szczecińskiej radnej Klimatyczna wpadka szczecińskiej radnej Klimatyczna wpadka szczecińskiej radnej

Komentarze

Jaki prezydent, taka radna
Śmieszne to jest, fajnie się czyta takie wpadki, które wynikają ze szczerości i braku wiedzy.
2018-12-18 06:58:32
Budynek stary
wiec to surowe drzewo niczym nie nasączane... może co najwyżej z drzew iglastych wiec żywiczne wiec może mieć skłonność do osadzania sadzy w kominie... należy odróżnić drzewo surowe od wyrobów takich jak płyty wiórowe klejone żywicą formaldehydowa (kiedyś tak było). Odpad budowlany oznacza ze drzewo może posiadać resztki zaprawy i ewentualnie powłok typu farba olejna... Ta histeria jest irytującą... Najważniejsze by spalać w jak najwyższych temperaturach i w nadmiarze tlenu wtedy nie ma kłopotu.
2018-12-18 03:33:14
@ nie wiem ...
Bo jest impregnowane lub nasączone jak dawniej ... ( rozwój mózgu na poziomie ameby ) co za kolo ....i przez takich umiera ponad 40 tysięcy Polaków rocznie!!!
2018-12-17 19:02:42
nie wiem czemu drewno rozbiórkowe jest złe do palenia w piecach.
Pytam serio.
2018-12-17 17:36:21
Ekolog społeczny
Czy komisja ds. Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska ma cel edukacyjno- wyrownawczy? Myślałem, że zasiadają tam ludzie co się znają... naiwne. Marazm antropocenu w pełnej okrasie. Taka radna to idealny czpion dla deweloperów i inwestorów, którymi rządzi chęć zysku. Wykorzystają taką naiwną duszyczke co chciala dobrze...
2018-12-17 17:01:30

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Protest nauczycieli: „Nasze postulaty są wciąż aktualne”

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie