sobota, 25 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Klimat, drzewa i szkodniki z magistratu. Włącz zielone myślenie

Klimat, drzewa i szkodniki z magistratu. Włącz zielone myślenie [GALERIA]

Klimat, drzewa i szkodniki z magistratu. Włącz zielone myślenie
Data publikacji: 2020-01-14 21:31
Ostatnia aktualizacja: 2020-01-20 21:03
Wywietleń: 733 437946

"Ludzie już nie dadzą sobie wmówić, że rozwój Szczecina jest warunkowany koniecznością wycinania drzew. To anachroniczne, złe myślenie urzędników magistratu, którzy dopuszczają do realizacji fatalnie przygotowane inwestycje: niszczące miasto i czyniące z niego miejsce, w jakim coraz trudniej żyć" - przekonywały przedstawicielki Społecznej Straży Ochrony Zieleni Szczecina podczas manifestacji na pl. Szarych Szeregów.

Nie przez przypadek właśnie w tym miejscu (14 stycznia) spotkali się szczecinianie zaniepokojeni pogarszającą się kondycją klimatu oraz stanem miejskiej zieleni. Protest odbywał się w przeddzień rozpoczęcia inwestycji pn. węzeł Szarych Szeregów, czyli przebudowy torowiska wraz z siecią trakcyjną, a kosztem - jak początkowo planował magistrat - 13 drzew, zakwalifikowanych do wycinki w obrębie placu i przyległego odcinka ul. Piłsudskiego. Jednak po fali społecznej krytyki, protestach i petycji do władz miasta, a też za sprawą analizy Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, ostatecznie do usunięcia zostały zakwalifikowane trzy: faktycznie martwe - jak wykazała ekspertyza dendrologiczna - dwie lipy oraz zamierający świerk. Pozostałe mają przetrwać inwestycję - decyzja administracyjna zezwalająca na ich wycinkę nie została wydana.  

To skromny krok ku obronie starych drzew w Szczecinie wycinanych na masową skalę. Na podstawie pozwoleń wydawanych przez urzędników - jak zwracali uwagę uczestnicy protestu - nazbyt lekką ręką, bezrefleksyjnie. 

- Nasze miasto niegdyś słynęło z pięknej zieleni. Powinniśmy pielęgnować ten stan. Szczególnie teraz, w okresie negatywnych zmian klimatycznych, w epoce wymierania gatunków. Powinniśmy o zieleń dbać. Sadzić, a nie ją wycinać - mówił przedstawiciel Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. - Niestety, na tym polu władze miasta idą w kierunku przeciwnym interesowi mieszkańców. Pozwalają niszczyć, czym jestem oburzony. Podobnie jak tym, że nie myślą o naszej przyszłości. Nasz głos w obronie drzew i środowiska ignorują.

Uczestnikami protestu byli również przedstawiciele innych organizacji społecznych, broniących miejskiej zieleni i środowiska przed postępującą degradacją: Szczecińskiego Ruchu Miejskiego, Puszczy Bukowej - Klubu Kniejołaza, Extinction Rebellion Szczecin oraz BASTA! Inicjatywy na Rzecz Zwierząt. W manifestację spontanicznie wlączali się także przechodnie. Tłum skandował: "Zieleń znika - to zła polityka", "Chronić stare, sadzić młode", "Drzew wycinanie to miasta rujnowanie". 

(an) 

Fot. Mirosław WINCONEK

Klimat, drzewa i szkodniki z magistratu. Włącz zielone myślenie Klimat, drzewa i szkodniki z magistratu. Włącz zielone myślenie Klimat, drzewa i szkodniki z magistratu. Włącz zielone myślenie Klimat, drzewa i szkodniki z magistratu. Włącz zielone myślenie Klimat, drzewa i szkodniki z magistratu. Włącz zielone myślenie Klimat, drzewa i szkodniki z magistratu. Włącz zielone myślenie Klimat, drzewa i szkodniki z magistratu. Włącz zielone myślenie Klimat, drzewa i szkodniki z magistratu. Włącz zielone myślenie Klimat, drzewa i szkodniki z magistratu. Włącz zielone myślenie Klimat, drzewa i szkodniki z magistratu. Włącz zielone myślenie

Komentarze

Zorientowany
Co ja widzę?! Szkodniki z magistratu wpisują się pod artykułem, ciekawe, czy w godzinach pracy....I to pewnie ci najbardziej aktywni w sprawie wycinania drzew w Szczecinie, zwłaszcza w okresie lęgowym.Aż się prosi napisać...żeby nie być wulgarnym: Wracajcie,skąd przyszliście.
2020-01-20 20:49:58
antek
głupców nigdzie nie brakuje, a szczególnie w Szczecinie
2020-01-15 13:22:52
Bogusław M. Hanć
Cieszę się, że się udało. Zawsze warto walczyć... o każde Drzewo... :-)
2020-01-15 11:46:24
Robal
Zielone szkodniki to są ci protestujący, którzy bez żadnej wiedzy próbują straszyć i wprost terroryzować opinię publiczną, żeby móc istnieć i ciągnąć dotacje jako fundacja.
2020-01-15 09:30:20
gh
Szczecin potrzebuje planu gospodarowania zielenią. Drzewa nie są wieczne (jak zapewne wydaje się wielu z krzykaczy) - z czasem się starzeją i zaczynają zagrażać ludziom - vide kasztanowce na Słowackiego czy Narutowicza, lipy, klony jesionolistne, robinie, klony srebrzyste w różnych punktach miasta. Ważne jest by z głową systematycznie wymieniać zadrzewienia Szczecina i dywersyfikować ich wiek. Teraz większość zadrzewień jest przedwojennych i niestety ich czas przemija, a przez lata niewiele zrobiono dla ich odnowienia. Takie akcje to tylko chęć pokazania się i pokrzyczenia. Może uczestnicy/organizatorzy/działacze "skalaliby się" myśleniem i przedłożyli władzom miasta choćby zarys koncepcji rozwoju zieleni miasta ze szczególnym uwzględnieniem jej zróżnicowania wiekowego - tak by następne pokolenia zawsze miały zarówno stare, jak i młode drzewa.
2020-01-15 09:00:13
Ta w czerwonym i ten w czarnym są w pierwszym rzędzie na obu jublach. Bilokacja? Teleportacja?
Tylko zamienili się obrazkami.
2020-01-15 07:19:16
UM
Wszystko dobrze, ale niech protestują przed Urzędem Pracy w jego godzinach pracy.
2020-01-15 07:02:59
Dzielni i Mądrzy ludzie
Warto walczyć. Choćby o jedno drzewo.
2020-01-14 23:22:32
Al Coholik
Tłum skandował ? Jaki tłum, było 14 osób! Dlaczego Kurier dezinformuje ?
2020-01-14 22:43:55
Piechur z Puszczy Bukowej
Teź mi afera.Kilka organizacji Klub Kniejołaza i inni z puszczy Bukowej . A od strony Balińskiego w Płoni Wycięte dwa hektary lasu, puszczy bukowej ..drogi dojazdowe chyba do biurowca lasów państwowych i cisza jak makiem zasiał ! Wszyscy udają źe nie ma tematu ! A kilkaset drzew pod osłona nocy wycięte i wywiezione .Masakra .. dzicz .. jak można tak niszczyć naszą ukochaną Puszczę Bukową ? I to instytucja powołana do opieki nad lasami pod osłoną nocy przygotowuje teren pod biurowiec w lesie ! W jakim my mieście źyjemy ? Ból straszny jak to oglądam od kilku tygodni. Co na to kniejołazy i inne organizacje ?!
2020-01-14 22:30:30
Zielony
Jaka petycja? Nawet nie potrafili złożyć petycji na czas. Żadnego dokumentu do któregokolwiek urzedu nie zlozyli. Tylko krzyczec potrafia. Wazne ze wycinki nke bedzie.
2020-01-14 22:29:02

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie