Sobota 29 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Kłęby dymu nad Skolwinem. Strażacy gasili wielki pożar [GALERIA, FILM] (akt. 4)

Data publikacji: 2021-10-20 18:45
Ostatnia aktualizacja: 2021-10-22 08:04
Kłęby dymu nad Skolwinem. Strażacy gasili wielki pożar
Fot. Czytelnik  

W czwartek około godz. 6.20 strażacy zlokalizowali źródło pożaru na terenie zakładu przetwarzania zużytych opon przy ul. Stołczyńskiej 100 w Szczecinie - poinformowało Centrum Prasowe Wojewody. - Trwa dogaszanie, które może potrwać do wieczora. W akcję aktualnie zaangażowanych jest 5 zastępów straży pożarnej.

Silny wiatr rozrzedził chmurę dymu, kierując ją jednocześnie w stronę Odry. Badania jakości powietrza, prowadzone przez inspektorów WIOŚ w pobliżu budynków mieszkalnych na ul. Stołczyńskiej oraz Karpackiej w czasie trwania pożaru oraz w czwartek rano, nie wykazały występowania niebezpiecznych substancji i gazów mogących zagrozić życiu i zdrowiu mieszkańców. W normie są również wskazania jakości powietrza na stacjach pomiarowych w Szczecinie.

Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska rozpoczął kontrolę w spółce Tire Eco Fuel prowadzącej zakład pirolizy opon.

(gan)

***

Wcześniejsza informacja

Trwa akcja dogaszania pożaru zakładu pirolizy opon na szczecińskim Skolwinie. - Na miejscu wciąż pracuje siedem zastępów straży pożarnej - poinformował ok. godz. 9 mł. asp. Przemysław Majer, rzecznik komendanta miejskiego PSP w Szczecinie. 

Działania straży trwały od środy (20 października) od godz. 17.30, prowadzono je przez całą noc. Akcja jest trudna ze względu na skomplikowany układ pomieszczeń, palące się materiały, gęsty, toksyczny dym i bardzo wysoką temperaturę. W pierwszej fazie można było działać tylko z zewnątrz.

- Na miejscu pracowali strażacy ze Szczecina, z Polic, z Portowej Straży Pożarnej oraz OSP Śmierdnica - relacjonuje mł.asp. Przemysław Majer. - W akcji wykorzystano dwie drabiny mechaniczne, które pozwalały z wysokości podawać prądy gaśnicze do wnętrza budynku, dwie cysterny z wodą oraz kontener ze środkiem pianotwórczym. W czwartek ok. godz. 6 rano ogień już się nie rozprzestrzeniał w sposób niekontrolowany. Trwa dogaszanie pożaru.

(gan)

***

Wcześniejsza informacja

W akcji uczestniczyło 19 zastępów straży pożarnej, to jest 39 strażaków. Do pożaru doszło na pierwszym pietrze budynku, zarzewia ognia były też na parterze.

- Wciąż prowadzimy działania, akcja jest bardzo utrudniona ze względu na silne zadymienie w środku i promieniowanie, które oddziałuje w wyniku spalania opon - mówił po godz. 23 na miejscu akcji ml.bryg. Marcin Grześkiewicz, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Szczecinie. - Pożar trwa, cały czas podajemy kilka prądów wody. 

Wszyscy pracownicy, którzy byli na terenie zakładu, sami opuścili budynek jeszcze przed przybyciem straży. W wyniku silnego zadymienia na początku  pożaru jedna osoba ucierpiała i została zabrana do szpitala.

(gan)

***

Wcześniejsza informacja

Jak wynika z informacji KW PSP Szczecin akcja gaszenia pożaru potrwa najprawdopodobniej do rana. Zbiorniki z olejem, gazem propan-butan, butle z acetylenem zostały zabezpieczone. Pomiary wykonywane w sposób ciągły przez grupę interwencyjną WIOŚ nie wykazują w atmosferze substancji niebezpiecznych dla zdrowia i życia mieszkańców.

(gan)

Fot. i film Anna Gniazdowska

***

Wcześniejsza informacja

Od środowego popołudnia trwa wciąż akcja gaszenia pożaru w jednym z budynków dawnej fabryki papieru na szczecińskim Skolwinie przy ul. Stołczyńskiej. W ogniu stanęło znajdujące się w nim składowisko starych opon należących do funkcjonującego na terenie kompleksu zakładu pirolizy. Wezwanie strażacy otrzymali około godz. 17.30. 

Jak poinformował nas kpt. Franciszek Goliński, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie, po godz. 20 liczba zastępów jednostek ratowniczo-gaśniczych skierowanych na miejsce wzrosła do 14 i brało w niej udział w sumie 41 funkcjonariuszy. Jednocześnie zaznaczył, że nie było konieczności ewakuacji kogokolwiek, w tym pracowników zakładu, bo nikogo na jego terenie w tym czasie nie było. Nie ma też jak dotąd informacji, by ktokolwiek został w tym zdarzeniu poszkodowany.

Po godz. 20 oficjalny komunikat dotyczący pożaru wydały służby prasowe wojewody. Wynika z niego, że Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski, skierował z kolei na miejsce grupę interwencyjno-wyjazdową Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska z pojazdem wyposażonym w aparaturę do pomiaru poziomu skażenia powietrza.

Potwierdzona została też informacja, że wiatr spycha chmurę gęstego dymu w stronę Odry. Niemniej do mieszkańców pobliskich osiedli na północy miasta, tj. Skolwina, Stołczyna, Gocławia i Golęcina skierowany został apel i prośba o zamknięcie okien w mieszkaniach i ograniczenie przebywania na zewnątrz.

Wojewoda jest w stałym kontakcie ze służbami zaangażowanymi w akcję na terenie płonącego zakładu. 

(MIR)

***

Wcześniejsza informacja

Trwa akcja gaszenia pożaru, który wybuchł w środowe popołudnie na terenie dawnej papierni przy ul. Stołczyńskiej w Szczecinie. Do akcji gaśniczej zadysponowanych zostało dziesięć jednostek ratowniczo-gaśniczych.

Jak poinformował nas oficer dyżurny Komendy Miejskiej PSP, zapaliło się tam składowisko opon, ale zagrożenia, że dym dotrze do zabudowań mieszkalnych w tej części Skolwina, nie ma. Kierunek wiatru powoduje, że wyziewy wraz z  dymem z miejsca pożaru kierują się w stronę rzeki.

(MIR)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

tabi
2021-10-22 06:55:57
Menelstwo pije alkohol po takich starych fabrykach i takie są efekty.
Axl
2021-10-21 17:04:13
Z tą firmą były już problemy. Rozumiem, że opony SAME się zapaliły, zwłaszcza w okresie jesiennym, gdy panuje chłód i deszcze... Tja... Za wszystko powinien zapłacić właściciel plus grzywna że dwa miliony EURO. Jak nie ma kasy to zlicytować wszystko co ma. Ręczę, że momentalnie skończyłyby się takie zagrywki. Ile syfu przez to puścili ja nasze miasto, to nie wspomnę.
@czyżby
2021-10-21 16:16:07
Jak wygodnie proponować to wytłumaczenie zwłaszcza że ogień był w kilku miejscach i na dwóch kondygnacjach... No ale jak to powiedział Murphy: "nie wierz w cuda, polegaj na nich".
opony mózgowe
2021-10-21 13:38:31
Bez przerwy palą się jakieś składy opon. Strasznie łatwopalne są te opony, aż dziwne , że w samochodach w czasie jazdy się nie zapalają.
czyżby
2021-10-21 11:54:07
Menele i bezdomni zrobili sobie ognisko w fabryce?
@Kloszard story
2021-10-21 10:15:18
nie kloszard, biznes story.
Kloszard story
2021-10-21 08:52:53
Pewnie jakieś menele się ogrzewały.
Apartamentowiec?
2021-10-21 08:45:33
.
jak zwykle
2021-10-21 07:32:24
Pewnie bezdomni chlali i zaprószyli ogień.
Alicja
2021-10-21 07:04:00
Znów pod deweloperkę czy utylizacja opon...? Się samo nic nie robi...
Wojtek
2021-10-21 05:39:35
Dziwnym trafem bardzo często się takie składowiska opon palą. Nazwożą tego syfu z Niemiec, a później w ramach polskiej technologii utylizacji podpalają. To sprawa dla prokuratury. Ponadto powinien zostać wprowadzony zakaz wwożenia zużytych opon na teren kraju.
Przecież
2021-10-20 21:25:15
wiadomo, że to są podpalenia. Wszyscy wiedzą a to jest standard budowlany.
ck
2021-10-20 18:59:50
utylizacja....

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA