Środa, 29 listopada 2023 r. 
-1 szczecin
REKLAMA

Kaziuki wileńskie i ogólnopolski zjazd Kazimierzy wkrótce w Świdwinie

Data publikacji: 27 stycznia 2019 r. 21:07
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:31
Kaziuki wileńskie i ogólnopolski zjazd Kazimierzy wkrótce w Świdwinie
 

W Świdwinie organizowane są jedyne w regionie Kaziuki wileńskie. Odbędą się w tym mieście po raz 27, tradycyjnie - w pierwszy marcowy weekend, który w tym roku poprzedza imieniny Kazimierza, patrona Litwy. Jarmarkowi towarzyszyć będzie X Ogólnopolski Zjazd Kazimierzy.

XXVII Kaziuki wileńskie w Świdwinie (woj. zachodniopomorskie), jedyne takie w regionie, odbędą się w dniach 1-3 marca 2019 r. W pierwszym dniu planowany jest również X Ogólnopolski Zjazd Kazimierzy. Inicjatorem obu imprez jest świdwiński oddział Towarzystwa Miłośników Wilna i byłych Kresów Wschodnich. Organizuje je wspólnie z działającymi w mieście ośrodkiem kultury i biblioteką.

Jak poinformowali organizatorzy, rzemieślnicy, kupcy, rękodzielnicy i twórcy ludowi zainteresowani nieodpłatnym zajęciem stołu do handlu w hali targowej podczas jarmarku wileńskiego powinni już zgłaszać chęć udziału w imprezie. Liczba stoisk jest ograniczona. Zgłoszenia przyjmuje Świdwiński Ośrodek Kultury, który czeka też na chętnych do udziału w zjeździe Kazimierzy. Organizatorzy zapraszają również Kazimiery.

Handel możliwy będzie również wzdłuż ul. 1 Maja, jednak tylko dla tych, którzy dysponować będą własnym stołem.

1 i 2 marca jarmark wileński rozpoczynać się będzie o godz. 8 rano. Nie zabraknie na nim tradycyjnych obwarzanków, piernikowych serc, przysmaków kuchni wileńskiej oraz oryginalnych palm wielkanocnych i plecionych koszy.

Jarmarkowi towarzyszyć będą występy zespołów ludowych, szkolnych i przedszkolnych.

3 marca w kościele pw. MBNP przy ul. Niedziałkowskiego odprawiona zostanie msza w intencji Polaków na Wileńszczyźnie i kresowian na ziemi świdwińskiej.

Zdaniem organizatorów świdwińskich Kaziuków, są one sposobem "propagowania polskiej twórczości ludowej i bogatego folkloru wileńskiego oraz manifestacji solidarności z rodakami, zamieszkującymi ojcowiznę na Litwie".

Tradycja jarmarku wileńskiego, który jest wizytówką sztuki ludowej Wileńszczyzny, sięga czterech stuleci. Obchody rozpoczynały się 4 marca, w dniu św. Kazimierza, patrona Litwy, który został kanonizowany w 1602 r. Stragany tradycyjnie pełne są wyrobów ceramicznych, kutych, tkanych i plecionych. Kupić można obwarzanki sprzedawane na sznurach, pierniki w kształcie serc czy domowy chleb. Nie ma jarmarku bez palm wileńskich i muzyki kapel ludowych.

(pap)

Fot. Czesław Burdun (arch.)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA