Niedziela 01 sierpnia 2021r. 
REKLAMA

Świdwińskie Kaziuki Wileńskie

Data publikacji: 2018-03-04 18:47
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:04
Świdwińskie Kaziuki Wileńskie
 

W weekend odbyła się w Świdwinie XXVI edycja Kaziuków Wileńskich. Zorganizowało ją Towarzystwo Miłośników Wilna i Kresów Wschodnich we współpracy ze Świdwińskim Ośrodkiem Kultury oraz Powiatową i Miejską Biblioteka Publiczną.

Wydarzenie nawiązuje do sławnych jarmarków odpustowych w Wilnie, organizowanych przy okazji kościelnych uroczystości na cześć św. Kazimierza, patrona Polski i Litwy. Licznie zgromadzonych mieszkańców i gości z daleka witali: dyrektor Zamku Bolesław Kurek i burmistrz Jan Owsiak. Gościem specjalnym była Anna Mieczkowska, członek zarządu województwa zachodniopomorskiego, która wyróżniła Annę Teresińską, prezes Towarzystwa Miłośników Wilna w Świdwinie, złotą Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego.

Po części oficjalnej nastąpiło otwarcie jarmarku kresowego. Na kilkudziesięciu stoiskach handlowych do nabycia były palmy i ozdoby wielkanocne, pamiątki, kaziukowe serca z piernika, chlebek wileński, obwarzanki, jadło kresowe, wędliny bez ulepszaczy itd. Na scenie w wileńskich klimatach wystąpiły świdwińskie zespoły artystyczne.

W niedzielę w kościele pw. MBNP została odprawiona msza święta w intencji Polaków na Wschodzie i kresowian na ziemi świdwińskiej.
Tekst i fot. (cz.b.)
Na zdjęciu: Palmy wielkanocne cieszyły kupujących.

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ