czwartek, 20 lutego 2020.
Strona główna > Wiadomości > Kazimierz Ciuruś (1940-2020)

Kazimierz Ciuruś (1940-2020)

Kazimierz Ciuruś (1940-2020)
Data publikacji: 2020-01-28 23:13
Ostatnia aktualizacja: 2020-02-02 01:18
Wywietleń: 2044 440183

27 stycznia 2020 roku zmarł Kazimierz Ciuruś. Inżynier budownictwa, budowlaniec z krwi i kości, przedsiębiorca, organizator wielkich projektów w kraju i za granicą, który sprawdzał się też na największych budowach. Poznaliśmy się na budowie „Dolnej Odry”, gdzie Kazimierz Ciuruś był jednym z zastępców wybitnego menedżera inż. Władysława Dulibana. „Dolna Odra” była wielkim doświadczeniem i jednocześnie wyzwaniem, któremu sprostał bez żadnych wątpliwości. Zachowując dobrą pamięć i wdzięczność do ludzi, z którymi tam pracował, w szczególności wspomnianego dyrektora budowy oraz inż. Stefana Szumiaty – dyrektora Pomorskiego Przedsiębiorstwa Budowy Elektrowni i Przemysłu, zawsze podkreślał, że pierwszą dobrą inżynierską szkołę przeszedł w Szczecińskim Przedsiębiorstwie Budownictwa Przemysłowego. Z „Dolnej Odry” Kazimierz Ciuruś po kilku latach pracy na budowach krajowych wysłany został przez swoją firmę na budowę elektrowni Homs w Libii, gdzie jako szef wielkiej polskiej grupy budowlanej pracującej na rzecz jednej z zachodnich grup inwestycyjnych musiał sprostać nowym, niezwykle trudnym wyzwaniom, nie tylko inżynierskim, ale społecznym i kulturowym. Budowa w Libii była kopalnią doświadczeń, z których korzystał przez całe swoje pracowite życie. Budował później w Sudanie, w Niemczech, a po powrocie z zagranicy w 1990 roku, gdy warunki temu sprzyjały, założył spółkę „Ciroko”, która dość szybko dała się poznać jako solidne, wszechstronne przedsiębiorstwo budowlane, przede wszystkim na terenie Szczecina i Świnoujścia.

Nie sposób wymienić wszystkich inwestycji, w których realizacji brało udział „Ciroko”. Kazimierz Ciuruś budował wraz ze swoją firmą banki, szpitale, szkoły i domy mieszkalne w Szczecinie i Świnoujściu. W ostatnich latach kierowanie spółką przekazał synom, Wojciechowi i Jerzemu. Jednak te decyzje nie spowodowały wycofania się Kazimierza Ciurusia z życia firmy i z życia społecznego w ogóle. Kazimierz Ciuruś od młodych lat dał się poznać jako człowiek życzliwy ludziom, nieodmawiający nikomu pomocy. Należy sądzić, że właśnie to społeczne, wielostronne zaangażowanie obok dokonań zawodowych zadecydowało o tym, że Kazimierz Ciuruś został w 2011 roku wyróżniony wpisem w poczet Zasłużonych Obywateli Szczecina. Posiadał wiele odznaczeń i honorowych tytułów, ale jako szczecinianin z wyboru szczególnie cenił sobie ten honor. Był człowiekiem skromnym, bardzo rzadko mówił o swoich sukcesach czy zasługach, zawsze wolał podkreślać zasługi innych, dzięki którym mógł się czegoś nowego nauczyć.

Cześć Jego pamięci.

Grzegorz DOWLASZ

Komentarze

Kępa Witold - Elektrownia Dolna Odra
Jako inwestor miałem zaszczyt współpracować z dyrektorem Dulibanem i dyrektorem Kazimierzem Ciurusiem przy odbiorze i przekazywaniu do eksploatacji wszystkich obiektów Elektrowni Dolna Odra. To dzięki między innymi dyr. Ciurusiowi powstała jedna z największych i najnowocześniejszych jak na lata siedemdziesiąte elektrowni. Już niewielu z nas zostało aby podziękować Panu Kazimierzowi za tamte lata współpracy i przyjaźni. To niniejszym czynię. Cześć jego pamięci.
2020-02-02 00:09:57
Wawrzek
Takich Kadr już nie ma i nie będzie. To byli Ludzie Omnibusy oddani pracy i przekuwaniu myśli w czyn- ONI TWORZYLI NOWE. W 1980 przerwano Im brutalnie wykształcenie następców. ONI powinni być Profesorami na Uczelniach tymczasem zanim wykształcono nowych minęło prawie pół wieku. Cześć Jego pamięci.
2020-01-29 18:05:02
Sedina2008
Tacy Ludzie zbudowali Polskę, a nie politycy. Cieszę się, że mogłem z Nim współpracować. Szacunek i uznanie dla Pana Kazimierza
2020-01-29 17:45:23

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
6
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Protest nauczycieli: „Nasze postulaty są wciąż aktualne”

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie