Wtorek, 27 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Kazimierz Ciuruś (1940-2020)

Data publikacji: 28 stycznia 2020 r. 23:13
Ostatnia aktualizacja: 02 lutego 2020 r. 01:18
Kazimierz Ciuruś (1940-2020)
 

27 stycznia 2020 roku zmarł Kazimierz Ciuruś. Inżynier budownictwa, budowlaniec z krwi i kości, przedsiębiorca, organizator wielkich projektów w kraju i za granicą, który sprawdzał się też na największych budowach. Poznaliśmy się na budowie „Dolnej Odry”, gdzie Kazimierz Ciuruś był jednym z zastępców wybitnego menedżera inż. Władysława Dulibana. „Dolna Odra” była wielkim doświadczeniem i jednocześnie wyzwaniem, któremu sprostał bez żadnych wątpliwości. Zachowując dobrą pamięć i wdzięczność do ludzi, z którymi tam pracował, w szczególności wspomnianego dyrektora budowy oraz inż. Stefana Szumiaty – dyrektora Pomorskiego Przedsiębiorstwa Budowy Elektrowni i Przemysłu, zawsze podkreślał, że pierwszą dobrą inżynierską szkołę przeszedł w Szczecińskim Przedsiębiorstwie Budownictwa Przemysłowego. Z „Dolnej Odry” Kazimierz Ciuruś po kilku latach pracy na budowach krajowych wysłany został przez swoją firmę na budowę elektrowni Homs w Libii, gdzie jako szef wielkiej polskiej grupy budowlanej pracującej na rzecz jednej z zachodnich grup inwestycyjnych musiał sprostać nowym, niezwykle trudnym wyzwaniom, nie tylko inżynierskim, ale społecznym i kulturowym. Budowa w Libii była kopalnią doświadczeń, z których korzystał przez całe swoje pracowite życie. Budował później w Sudanie, w Niemczech, a po powrocie z zagranicy w 1990 roku, gdy warunki temu sprzyjały, założył spółkę „Ciroko”, która dość szybko dała się poznać jako solidne, wszechstronne przedsiębiorstwo budowlane, przede wszystkim na terenie Szczecina i Świnoujścia.

Nie sposób wymienić wszystkich inwestycji, w których realizacji brało udział „Ciroko”. Kazimierz Ciuruś budował wraz ze swoją firmą banki, szpitale, szkoły i domy mieszkalne w Szczecinie i Świnoujściu. W ostatnich latach kierowanie spółką przekazał synom, Wojciechowi i Jerzemu. Jednak te decyzje nie spowodowały wycofania się Kazimierza Ciurusia z życia firmy i z życia społecznego w ogóle. Kazimierz Ciuruś od młodych lat dał się poznać jako człowiek życzliwy ludziom, nieodmawiający nikomu pomocy. Należy sądzić, że właśnie to społeczne, wielostronne zaangażowanie obok dokonań zawodowych zadecydowało o tym, że Kazimierz Ciuruś został w 2011 roku wyróżniony wpisem w poczet Zasłużonych Obywateli Szczecina. Posiadał wiele odznaczeń i honorowych tytułów, ale jako szczecinianin z wyboru szczególnie cenił sobie ten honor. Był człowiekiem skromnym, bardzo rzadko mówił o swoich sukcesach czy zasługach, zawsze wolał podkreślać zasługi innych, dzięki którym mógł się czegoś nowego nauczyć.

Cześć Jego pamięci.

Grzegorz DOWLASZ

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Kępa Witold - Elektrownia Dolna Odra
2020-02-02 00:09:57
Jako inwestor miałem zaszczyt współpracować z dyrektorem Dulibanem i dyrektorem Kazimierzem Ciurusiem przy odbiorze i przekazywaniu do eksploatacji wszystkich obiektów Elektrowni Dolna Odra. To dzięki między innymi dyr. Ciurusiowi powstała jedna z największych i najnowocześniejszych jak na lata siedemdziesiąte elektrowni. Już niewielu z nas zostało aby podziękować Panu Kazimierzowi za tamte lata współpracy i przyjaźni. To niniejszym czynię. Cześć jego pamięci.
Wawrzek
2020-01-29 18:05:02
Takich Kadr już nie ma i nie będzie. To byli Ludzie Omnibusy oddani pracy i przekuwaniu myśli w czyn- ONI TWORZYLI NOWE. W 1980 przerwano Im brutalnie wykształcenie następców. ONI powinni być Profesorami na Uczelniach tymczasem zanim wykształcono nowych minęło prawie pół wieku. Cześć Jego pamięci.
Sedina2008
2020-01-29 17:45:23
Tacy Ludzie zbudowali Polskę, a nie politycy. Cieszę się, że mogłem z Nim współpracować. Szacunek i uznanie dla Pana Kazimierza

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA