- Dzięki temu programowi można otrzymać dotacje np. na wymianę pieca węglowego na bardziej ekologiczny, zasilany innym paliwem - jak gaz czy inne alternatywne źródło - czy też przyłączyć się do miejskiej sieci grzewczej. Program zakłada poprawę jakości powietrza, w szczególności zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, pyłów (PM 10, PM 2,5), benzopirenu oraz dwutlenku węgla (CO2) - podkreśla Tomasz Owsik-Kozłowski, rzecznik prasowy Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych.
Dotacje na realizację programu pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.
Jak informuje Owsik-Kozłowski, do pierwszej edycji Kawki ZBiLK zgłosił się z wnioskami o dotację na likwidację pieców oraz montaż instalacji ciepłej wody i centralnego ogrzewania w siedmiu oficynach. Tym sposobem udało się podnieść standard 67 lokali. To cztery budynki na tyłach kamienic frontowych przy ul. Krzywoustego 74, 75, 76 i 77, po jednym przy ul. Księcia Bogusława X 18 i ul. Narutowicza 35. W ostatnim przy ul. Mazurskiej 45b ten remont udało się poszerzyć o jego termomodernizację. Łączny koszt wszystkich siedmiu inwestycji wraz z dofinansowaniem w ramach programu KAWKA wyniósł 1 714 999, 30 zł.
Ponadto z tej samej edycji programu KAWKA indywidualnie sięgnęło po dotacje 43 najemców lokali komunalnych. Oni zdecydowali się na własną rękę skorzystać z oferowanego wsparcia i samodzielnie zmienić sposób ogrzewanie swoich mieszkań.
- W drugiej edycji tego programu zamierzamy zabiegać o środki na likwidację pieców i wykonanie instalacji c.o. w siedmiu kolejnych budynkach, m.in. przy ulicach: Śląskiej, Królowej Jadwigi, Firlika i Mazurskiej - informuje T. Owsik-Kozłowski. Decyzja co do uzyskania dofinansowania zapaść powinna do połowy grudnia tego roku. ©℗
Tekst i fot.: Mirosław WINCONEK
Na zdjęciu: W tych czterech oficynach przy ul. Krzywoustego 74-77 w Szczecinie jako jednych z pierwszych dzięki wsparciu Kawki zniknęły wreszcie piece opalane węglem.