Niedziela, 19 maja 2024 r. 
REKLAMA

Kawiarnia znika, zostaje księgarnia [GALERIA]

Data publikacji: 16 kwietnia 2024 r. 15:40
Ostatnia aktualizacja: 17 kwietnia 2024 r. 23:46
Kawiarnia znika, zostaje księgarnia
Popularna kawiarnia z książkami na Pocztowej 19 zmienia się w księgarnię kameralną z mocnym szczecińskim akcentem. Fot. archiwum Moniki Szymanik  

Urocza kawiarnia z książkami przy ul. Pocztowej 19 w Szczecinie będzie już tylko księgarnią. Właścicielka, Monika Szymanik, podjęła decyzję o likwidacji kawiarni i skupieniu się na działalności księgarskiej oraz promocji szczecińskiej literatury. 

W związku z reorganizacją przy ul. Pocztowej 19 pod koniec ub. tygodnia trwała wyprzedaż asortymentu kawiarnianego. Na sprzedaż wystawiono między innymi: filiżanki, talerze, szklanki, półmiski czy piękne, wykonane przez Lecha Turkowskiego, lampy. Jak mówi Konrad Szymanik, współwłaściciel lokalu, ruch w lokalu był spory. Największym powodzeniem cieszyły się filiżanki oraz talerzyki deserowe.

- Śmiejemy się z Konradem, że powinniśmy zrobić sklep ze starociami, bo zainteresowanie jest tak duże - żartowała Monika Szymanik. - Ale jest to urocze, ponieważ wiemy, że mamy gości, z którymi jesteśmy związani.

To ogromna zmiana dla tego miejsca. Od początku działalności w tej niewielkiej, pięknie urządzonej przestrzeni funkcjonowała kawiarnia z księgarnią. Klienci przychodzili napić się kawy albo zjeść ciasto. Książki od zawsze były do kupienia - zwłaszcza te szczecińskich autorów - ale było ich niewiele. Teraz działalność Pocztowej 19 całkowicie skupi się na literaturze.

- Po czterech latach działalności to książka jest naszą siłą, a miejsce jest maleńkie i chcemy spróbować stworzyć księgarnię. Chcemy też podsuwać czytelnikom więcej szczecińskich książek - tłumaczy M. Szymanik.

I dodaje, że nie boi się ryzyka wynikającego ze zmiany profilu działalności.

 - Myślę, że warto zaryzykować, ponieważ dla mnie ważne jest, aby ta przestrzeń wybrzmiała jako przestrzeń książkowa wraz z historią tego miejsca. Jest to bardzo spójne z doborem książek. A świadomość, że mamy kawę, trochę przysłaniał fakt, że jesteśmy też księgarnią. Działamy trochę eksperymentalnie, ale czuję, że to jest dobry kierunek.

Monika Szymanik w swojej księgarni chciałaby przede wszystkim wyeksponować książki szczecińskich autorów.

- Taka jest potrzeba mieszkańców, bo zainteresowanie książką szczecińską jest przeogromne. Wynika to z potrzeby wzmacniana tożsamości naszego miasta - podkreśla.

Nowe otwarcie na Pocztowej 19 odbędzie się w dniach 25-27 kwietnia. ©℗

 Agata Jankowska

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Re: No nie wiem
2024-04-17 23:14:51
To właśnie rynek sprzedaży internetowej jest już zajechany do cna. Jest dokładnie na odwrót niż piszesz. To aktywna lokalna księgarnia, robiącą dużo wydarzeń jest w stanie konkurować z sieciami, bo organizacja spotkań i innych wydarzeń plus osobowość właścicieli to wartość dodana, której korporacje jeszcze nie są w stanie zapewnić.
Mariola
2024-04-17 10:15:49
Szkoda, że już nie napiję się dobrej kawy z rąk p. Konrada i nie zjem tam pysznego ciasta 😥 Lubiłam przy stoliku z kawą zapoznać się z książkami, był klimat - bardzo szkoda...
Przyznam,
2024-04-17 09:42:08
ze nie byla to zbyt dobra lokalizacja jak na kawiarnie.
SC
2024-04-16 21:22:53
Otwarcie w dniach 25-27 kwietnia. Błąd w dacie :-)
abc
2024-04-16 19:48:21
no to nie jedna księgarnia już się zamknęła... jesli juz to scisle branzowa - wąska specjalizacja ale wtedy trzeba miec stałą grupę docelową (np. podręczniki akademickje obok wydzialu uczelni) Zwykłe książki kupuje się teraz w empikach i przez internet! Przy promocjach mozna zaoszczedzic do nawet 70-80% ceny z okładki.
No nie wiem
2024-04-16 18:22:03
Księgarnie są raczej w odwrocie w całej Polsce i się zamykają. W Szczecinie książki szczecińskich autorów sprzedaje Zamkowa, Sedina , Kubryk Literacki więc konkurencja jest spora pomijam sieciówki typu Empik. Chyba, że oprócz sprzedaży stacjonarnej dobrze zorganizowana dystrybucja przez internet wtedy ma to szansę powodzenia.
podziwiam ich
2024-04-16 17:38:33
oby się im udało

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA