We współpracy z zachodniopomorskim WOPR Urząd Marszałkowski poprowadzi zainaugurowaną w poniedziałek (25 czerwca) kampanię "Kąpiel tylko bez promili". Ma ona na celu zwrócenie uwagi mieszkańców na bezpieczny wypoczynek nad wodą.
W zeszłym roku w naszym województwie utonęło 35 osób. Przyczyną niektórych z tych zdarzeń był alkohol, dlatego tak ważne jest informowanie o skutkach jego spożywania przed wejściem do wody. W tym roku wzorem lat ubiegłych samorząd województwa udziela wsparcia finansowego WOPR oraz realizuje wspólnie z nim kampanię społeczną. Do tej pory były to m.in. „Trzeźwość nad wodą” (2017), „Dekalog plażowicza” (2016) czy „Kąpiel po alkoholu to brak wyobraźni” (2015).
- Nasze województwo bogate jest w jeziora, rzeki i nadmorskie plaże - mówił członek zarządu województwa zachodniopomorskiego Ryszard Mićko. - Mam nadzieję, że dzięki tej kampanii zachęcimy ludzi do trzeźwego wypoczynku i uwrażliwimy na zagrożenia związane z nieprzestrzeganiem zasad bezpiecznego odpoczynku nad wodą.
Celem kampanii jest propagowanie trzeźwości oraz ukazanie zagrożeń i negatywnych skutków spożywania alkoholu podczas wypoczynku nad wodą. Akcja polegać będzie na ekspozycji plakatów oraz rozdawaniu ulotek z dekalogiem plażowicza. Przedstawia on zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Rozdawane będą również gadżety takie jak wodoodporne etui na tablet czy telefon.
- Patrząc na statystyki w tym roku, widzimy, że w naszym województwie utonęły już 22 osoby - mówił wiceprezes zachodniopomorskiego WOPR Apoloniusz Kurylczyk. - Często przyczyną wypadków jest kąpiel pod wpływem alkoholu. Dzięki wsparciu z Urzędu Marszałkowskiego przeprowadzimy 2-dniowe akcje w Międzyzdrojach, Kołobrzegu, Dźwirzynie i Jarosławcu, podczas których za pomocą alkogogli pokażemy ludziom, jak wygląda świat pod wpływem alkoholu oraz będziemy zachęcać ich do trzeźwego wypoczynku.
Dzięki rozległym, piaszczystym plażom województwo zachodniopomorskie co roku - zwłaszcza w sezonie letnim - przyciąga mieszkańców oraz turystów z całej Polski. Wielu z nich nie potrafi dobrze pływać. W połączeniu z procentami ten brak umiejętności jest szczególnie niebezpieczny.
- 25 lat doświadczenia w pływaniu, a dalej ogromny szacunek do żywiołu jakim jest woda. O jego sile powinniśmy pamiętać przez cały rok, zwłaszcza latem, kiedy zazwyczaj puszczają nam hamulce – podkreślała pływaczka Otylia Jędrzejczak.©℗
Adrian Kaleta
Na zdjęciu: Ryszard Mićko i Otylia Jędrzejczak w alkogoglach.
Fot. UMWZ