piątek, 15 lutego 2019.
Strona główna > Wiadomości > Kamienica zlicytowana, plany kupca nieznane

Kamienica zlicytowana, plany kupca nieznane

Kamienica zlicytowana, plany kupca nieznane
Data publikacji: 2018-08-08 13:24
Ostatnia aktualizacja: 2018-08-20 09:01
Wywietleń: 4084 342205

Więcej dziennikarzy niż licytujących stawiło się w środę w siedzibie Sądu Rejonowego w Szczecinie, gdzie odbyła się licytacja komornicza za długi nieruchomości ze zrujnowanym budynkiem po dawnym hotelu Piast przy pl. Zwycięstwa 3. A spośród trzech w niej startujących najwyżej cenę wywoławczą podbiła Śląska Grupa Inwestycyjna z siedzibą w Katowicach. Ma zapłacić za nią 5 550 000 zł (cena wywoławcza wynosiła 3 mln 35 tys. zł).

Do licytacji oprócz ŚGI przystąpiły także Idea Invest sp. z o.o. ze Szczecina, Roberta Wiszowatego i Warsaw Equity Managemenet SA, główny wierzyciel spółki Redi z Warszawy, właściciela parceli z resztkami po dawnym hotelu. To z jej wniosku doszło do egzekucji komorniczej.

Jak sprawdziliśmy w księdze wieczystej nieruchomości należącej do spółki Redi, hipoteka przymusowa, która zabezpiecza roszczenia, była nader okazała. Według danych, uwidocznionych w niej do lipca, wśród wierzycieli hipotecznych na pierwszym miejscu figurował naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Szczecinie ze zobowiązaniem spółki do zapłaty 24 467 zł z tytułu podatku dochodowego od towarów i usług za styczeń 2012 r. wraz z odsetkami za zwłokę, kosztami egzekucyjnymi i roszczeniami o świadczenia uboczne. Dalej na liście byli także jako wierzyciele: DB GROUP JEZIERSKA, JANISZEWSKI SPÓŁKA JAWNA z siedzibą w Krakowie (należności objęte tytułem zabezpieczenia opiewają na kwoty 402 210 zł i 121 664 zł) „PLUS3-ARCHITEKCI” sp. z o.o. w Warszawie (z należnością objętą tytułem zabezpieczenia w wysokości 263 882 zł) oraz ELSBUD sp. z o.o. ze Szczecina (z należnościami objętymi tytułami zabezpieczenia na sumy 17 119 gmina Szczecin. 

Przed rozpoczęciem środowej licytacji prowadzący ją Łukasz Pauch, komornik sądowy, zakomunikował potencjalnym nabywcom, że 6 sierpnia Ewa Stanecka, zachodniopomorski wojewódzki konserwator zabytków, wszczęła z urzędu z wniosku Stowarzyszenia "Ocalmy zabytek" postępowanie w sprawie wpisania do rejestru zabytków elewacji frontowych kamienicy z zachowanymi na nich resztkami historycznego detalu architektonicznego w postaci ośmiu rzeźb atlantów, będących integralna częścią fasad. Datowane jest ono na 19 lipca tego roku. Ten fakt w żaden sposób nie odstraszył chętnych, którzy, by wziąć udział w licytacji, wcześniej musieli wnieść wadium w kwocie powyżej czterystu tysięcy złotych. 

Licytujący w imieniu Śląskiej Grupy Inwestycyjnej, jak się ostatecznie okazało nabywcy, jej prezes Stanisław Marzec odmówił dziennikarzom jakiejkolwiek wypowiedzi na temat dalszych losów, jak i planów wobec nowego nabytku spółki w postaci nieruchomości przy pl. Zwycięstwa 3 w Szczecinie. 

- Na razie nie wiemy, co w tym miejscu będzie - przyznał po wygranej licytacji Piotr Szymik, towarzyszący prezesowi firmy z Katowic Stanisławowi Marcowi. - Czekamy na wynik działań konserwatora zabytków, bo one będą tez skutkować odnośnie ewentualnych kosztów w związku z zakresem przyszłej w tym miejscu inwestycji, Dopiero wtedy będziemy podejmować jakiekolwiek decyzje co do przeznaczenia nieruchomości. Nie dysponujemy jakąkolwiek dokumentacją czy ekspertyzami tyczącymi stanu obiektu, bo nie byliśmy stroną w sprawie. Dopiero po zakończeniu postępowania konserwatora zabytków będziemy też mogli wejść na teren nieruchomości poznać stan faktyczny budynku, kiedy dojdzie do wizji lokalnej.

Według danych z Krajowego Rejestru Sądowego, spółka ŚGI działa w branży zarządzania hotelami, zajmuje się wynajmem nieruchomości własnych lub dzierżawionych oraz zarządzaniem nieruchomościami na zasadzie bezpośredniej płatności lub kontraktu. W Szczecinie ma swój oddział z siedzibą przy ul. Południowej 25B. ©℗

Mirosław WINCONEK

Fot. Mirosław WINCONEK

 

Kamienica zlicytowana, plany kupca nieznane Kamienica zlicytowana, plany kupca nieznane Kamienica zlicytowana, plany kupca nieznane Kamienica zlicytowana, plany kupca nieznane Kamienica zlicytowana, plany kupca nieznane Kamienica zlicytowana, plany kupca nieznane

Komentarze

Iga
Proponuję patrzeć na ręce Śląskiej Grupie Inwestycyjnej. I to od SAMEGO początku. Być może jakieś obiekty prowadzi zgodnie z warunkami wybranego przetargu. Remonyuje, konserwuje, przynsjmniej zabezpiecza albo chociaż płot postawi. Niestety, w kilku przypadkach jej działania polegają głównie na bezczynności, wskutek czego przejęte przez nią obiekty, znakomicie zlokalizowane uległy zniszczeniu. Jest to np. stara rzeźnia w Chorzowie. Tam konserwator szedł Grupie na rękę, miasto zmieniło nawet PZP, nic to nie dało ponieważ działka jest w zbyt atrakcyjnym handlowo miejscu.
2018-08-20 08:44:38
Ewa wzywa 07
Rzygać się chce jak te tałatajstwo handluje moją ojczyzną!!!!
2018-08-12 11:22:55
o co chodzi
będzie znowu następny przekręt?
2018-08-09 18:18:18
Paliwa i hotele.
Grochulski to boss mafii paliwowej. Gazeta Wyborcza pisała , że na jego jachcie widziano , w tamtych czasach , Lisewskiego i Komołowskiego. Lisewski zaś twierdzi , że widział Grochulskiego raz w życiu na ulicy i powiedzieli sobie "dzień dobry'. To dziwne , nie znali się , a powiedzieli sobie na ulicy "dzień dobry". Lisewski to zaufany prezydenta Krzystka. Jak ktoś "pogrzebie" to może wygrać wybory.
2018-08-09 13:08:30
Interesy AWS.
18 lat temu Lisewski sprzedał ten hotel i dwa inne w centrum Szczecina niejakiemu panu G. Do dzisiaj krążą po Szczecinie plotki kto i ile zarobił na tej transakcji. G. to top 10 najbogatszych ludzi w regionie , ale do dzisiaj nie wiadomo jak zarobił te gigantyczne pieniądze ( setki milionów złotych ). Interesuje się tym panem prokuratura.
2018-08-09 11:40:05
Mistrz zakulisowych gier.
Chcecie poznać prawdę o tym skandalu z kamienicą ? Zapytajcie byłego wojewodę z AWS - Władysława Lisewskiego.
2018-08-09 09:48:31
eon
wyszukane w sieci: http://sosnowiec.wyborcza.pl/sosnowiec/1,93867,20093136,pamietacie-historie-o-hotelu-i-aquaparku-przy-kresowej-miasto.html https://www.rp.pl/artykul/647366-Hektary-za-tanio-oddane.html https://www.nik.gov.pl/kontrole/wyniki-kontroli-nik/kontrola,1728.html http://tubachorzowa.pl/index.php/aktualnosci/czytaj/1248/www.rcc.pl http://tustolica.pl/zablokowac-blokowisko_27225 http://www.skozk.pl/prasa/fort--luneta-warszawska--391.html http://kolbuszowskimagiel.blogspot.com/2012/07/prezes-sie-wkurzy.html http://www.propertynews.pl/hotele/budowa-hotelu-z-aquaparkiem-pod-znakiem-zapytania,45711.html http://vlodo.blox.pl/html/1310721,262146,21.html?601214 http://chorzow.naszemiasto.pl/artykul/wlasciciel-przedstawil-kolejna-koncepcje-na,1202049,art,t,id,tm.html
2018-08-08 14:45:03
miki
I tak w końcu kamienica znajdzie się w łapskach Golemy...
2018-08-08 14:26:28
Tomcia
Czyli co, licytacja w ciemno? Nie wie co wylicytował (czyli co tam będzie) nie wie co konserwator zabytków ma w planach? Niedługo pewnie się dowiemy, że budynek zostanie wyburzony a w jego miejsce pojawi się kolejny biurowiec, market albo "cóś" jeszcze innego, no bo kto za taką kasę kupuje kota w worku? Oj ciemno to widzę. Coś mi tu nie gra. Obym się myliła
2018-08-08 13:39:31

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wystawa Makiet Kolejowych
Pobiegli dla Eweliny
Pamięci Pawła Adamowicza
Poprzedni Następny

Nekrologi

Sonda

Czy kontrowersyjne kampanie społeczne w rodzaju „Jedz ostrożnie” pomagają rozwiązać problem, którego dotyczą?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy