Wtorek 26 października 2021r. 
REKLAMA

Już trzy osoby zakażone koronawirusem w Amazonie

Data publikacji: 2020-04-08 15:17
Ostatnia aktualizacja: 2020-04-09 16:58
Już trzy osoby zakażone koronawirusem w Amazonie
 

W podszczecińskim Amazonie są trzy potwierdzone przypadki zakażeń koronawirusem - informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie. - Wspieramy naszych pracowników, ściśle przestrzegamy wytycznych władz sanitarnych i ekspertów medycznych oraz podejmujemy wiele działań, aby zapewnić bezpieczeństwo osobom zatrudnionym w Amazon - jak mantrę powtarza Biuro Prasowe Amazon. Ogólnopolskie związki zawodowe działające w centrach logistycznych amerykańskiego giganta żądają rozwiązań rygorystycznych - ich hasło to  "Zamknąć magazyny Amazon teraz!". - Żyjemy na tykającej bombie - żalą się tu zatrudnieni. 

O obawach pracowników Amazona piszemy od połowy marca. Biuro Prasowe odpowiada jednak, że bezpieczeństwo załogi jest dla firmy najważniejsze, a działania mające na celu przeciwdziałanie rozprzestrzeniania się wirusa wykraczają poza wymogi określone przez ministra zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego. Koncern nie podaje, ile osób zatrudnionych w magazynach zostało zakażonych koronawirusem, nie udziela także informacji, ilu pracowników musi odbyć kwarantannę.

Sanepid: Trzech pracowników Amazona zakażonych COVID-19

Taką wiedzę ma jednak Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie: - Potwierdzamy trzy osoby zakażone COVID-19, Jedna z osób ostatni raz w pracy była 25 marca, z tego powodu 14-dniową kwarantanną objęto 24 osoby z kontaktu z pracy oraz domowników.  Kolejna osoba ostatni raz była w pracy 22 marca, a trzecia osoba 30 marca. W przypadku ostatniej osoby właściwa Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna objęła kwarantanną osoby z bliskiego kontaktu zarówno z pracy, jak ze środowiska domowego – są to 2 osoby - informuje Małgorzata Kapłan, rzecznik prasowy WSSE w Szczecinie.

Ostatnia kontrola w magazynach Amazon przeprowadzona była 24 marca br., podczas której ustalono, że firma ograniczyła wejścia ludzi z zewnętrznych firm do minimum, zmieniono harmonogram przerw poszczególnych zmian, zwiększono częstotliwość czyszczenia powierzchni dotykowych. Umieszczono ogólnodostępne dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk: m.in. przed wejściem do obiektu, w ciągu komunikacyjnym, na halach przy stanowiskach pracy ze sprzętem dotykowym, na klatkach schodowych, przed wejściem do toalety. Ponadto, rozwieszone są plakaty, które informują o zachowaniu zasad higieny, odpowiedniej odległości, zwiększono częstotliwość kursowania komunikacji pracowniczej.

- Działania inspektorów inspekcji sanitarnej, w tym w szczególności prowadzenie wywiadu epidemiologicznego i dokonywanie na podstawie jego ustaleń dalszych działań, w szczególności kierowanie na obowiązkową kwarantannę osób z narażenia.  Mają zapewnić niezbędne i pożądane przez wszystkich bezpieczeństwo, a nie utrudnić prowadzenie przez przedsiębiorców działalności gospodarczej - dodaje M. Kapłan. - Jednak gdy inspektor postanowi o poddaniu pracowników kwarantannie, może to spowodować czasowe wyłączenie przedsiębiorcy z normalnego funkcjonowania. Każdorazowo dostosowuje się środki zaradcze adekwatnie do stwierdzonej sytuacji.

Pracownicy: Boimy się wysypu zakażeń

- Boimy się, że praca w kilkusetosobowym zespole spowoduje wysyp zakażeń. Nie pracujemy wyłącznie na stałych stanowiskach, przemieszczamy się a kierownictwo kieruje nas do pracy także tam, gdzie na daną chwilę są braki kadrowe - informuje pracownik chcący zachować anonimowość. - Stykamy się w szatniach, łazienkach, na wejściu i w autobusach pracowniczych. O zakażonych dowiadujemy się z zakładowego radiowęzła, ale to informacje zdawkowe, bez podania o kogo chodzi, w jakim dziale ta osoba pracowała.

- O zakazie zgromadzeń informuje rząd, inspektor sanitarny, policja, nie można iść do parku, ba, do sklepu z zoną trzeba iść w odległości dwóch metrów, tymczasem u nas trwa praca na pełnych obrotach- denerwuje się pan Tomasz, pakowacz z działu AFE. - To naprawdę nie są żarty, my mamy rodziny: małe dzieci, starszych rodziców, w tym także osoby chore, o obniżonej odporności. I mamy epidemię... strachu.

Amazon działa w Polsce od 2014 r. W siedmiu centrach logistycznych e-commerce zatrudnia 16 tysięcy pracowników, w hali w Kołbaskowie pracuje ok. 4 tysięcy ludzi - podszczecińskie magazyny to jeden z największych pracodawców w Zachodniopomorskiem.

Katarzyna Lipska-Sokołowska  

Fot. Łukasz Tymko

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Obs.ryver
2020-04-09 11:17:33
Amazon rozwozi swoich zakażonych po woj. Zach. Pomorskim i Lubuskim... Za tydzień będzie wysyp zarażonych.... A san-epid.....drzemie!!!
Anonimowy
2020-04-08 23:54:39
Czy ktoś nas zmusza do pracy ?Nie ale jesteśmy zmuszeni przez życie ty nam dasz czy inni?Jak sami nie zarobimy to nikt nam nie da.Powiedz jeszcze to zmień prace tak?Tylko gdzie?Wszystko się pozamykalo.Po drugie wszyscy many rodziny i się o nie boimy Amazon nie zapewnia nam masek nic musiałem sam sobie kupić z filtrem fpp3 za gruba kasę bo boje się o swoją rodzine.Jezdze swoim samochodem by unikać autobusu praxowniczego.Bo jak sam się nie zabezpiecze to nikt tego za mnie nie zrobi.Myslisz ze miło jest przez 10 godzin chodzić w takiej masce??Ze człowiek się czuje po zmianie jak po 30 godzinach pracy??? Ze po każdej zmianie zdejmuje wszystkie ciuchy w garażu i odrazu do prania by nie wnosić ich do domu?? I codzienny strach ze mogę się zarazić ciagle myślenie o tym ?Skoro nie wiesz to SIĘ ZAMKNIJ!!!
Ciekawe co powie Bezos
2020-04-08 23:18:59
na pozew zbiorowy pracowników rodzin ofiar Amazona... oj poleca głowy managerów. Tylko problemem są "wolne sądy" bo te pewnie przyznają racje Bezosowi a nie ofiarom jego zachłanności.
Rio
2020-04-08 21:32:24
Amazon już pozamiatany. Daje tydzień i będzie wysyp chorych pracowników, po dalszym tygodniu ich rodziny.... to już setki ludzi a nawet tysiące. Krótko później całe miasto będzie zamknięte....
POszust
2020-04-08 19:38:06
amazon jest tak pomyslany organizacyjnie i taka jest dbałość o bezpieczeństwo że powinno sie tam z czasem utworzyć oddział zakażny.
– Śpijcie spokojnie, pracujcie spokojnie, cieszcie się wiosną wszystko jest pod kontrolą,
2020-04-08 19:36:57
albo weźcie kredyt i zmieńcie pracę, można też wyjechać jak proponowała od "Śpijcie spokojnie".
Waldi
2020-04-08 19:11:54
Jak już maja 3 osoby to tylko czekać jak za dwa tygodnie wyjdzie że 200 lub 500 osób ma wirus.
Gość
2020-04-08 18:19:27
Objąć kwarantanną cały dział. Najlepiej żeby w pracy został przez 14 dni. To dopiero pomysł kapitalistyczny. A gdzie specjalistyczna ekipa od dezynfekcji pomieszczeń? No tak- sanepid nie zaleca.
Dramat pracowników Amazona.
2020-04-08 18:07:30
To dramat pracowników Amazona. Grozi im i ich rodzinom (dzieciom) wielkie niebezpieczeństwo zarażenia śmiertelnym wirusem. A z drugiej strony to bardzo ubodzy ludzie , dla których każda złotówka jest ważna. A zarabiają bardzo mało. Nie to co szef SLD pan Wieczorek , który zarabia w Enei 23 tysiące miesięcznie. Kilku innych ludzi związanych z SLD i PO zarabia niewiele mniej. To dla pracowników Amazona prawie rok pracy. Jednak dobrze być w polityce. Nic nie robić , kłamać , mądrzyć się i uciekać od odpowiedzialności.
Max
2020-04-08 16:16:50
Jak mówi PO i Komorowski, wolny rynek po co tam pracujecie? Weź kredyt, zmień pracę. Proste! o co te płacze
Kenny
2020-04-08 16:13:45
Zamknąć ognisko zarazy. To się rozleje na całe województwo!!!
abcd
2020-04-08 16:08:57
> Wspieramy naszych pracowników, ściśle przestrzegamy wytycznych Zaczyna to przypominać kabaretowy monolog Kobuszewskiego pt."książka życzeń".
Lewska
2020-04-08 15:58:22
Nigdy nie korzystałam z Amazona i teraz jestem pewna, że nigdy nie skorzystam. Już wcześniej było głośno o wykorzystywaniu pracowników, nadużywaniu prawa wobec nich. Ludzie, nie musicie kupować butów z drugiego końca świata, zamiast tego idźcie do lokalnego szewca. Wspierajmy małe przedsiębiorstwa a nie zagranicznych gigantów bez sumienia.
Czytam i nie wierzę. Polskę suwerenną racz nam zwrócić Panie...
2020-04-08 15:49:17
Prawdopodobnie wciąż nie nadeszła zgoda z ambasady amerykańskiej na objęcie tego zakładu kwarantanną.
Łukasz
2020-04-08 15:46:49
Najlepszy mają transport, ludzie załadowani w autobusach w drodze do i z pracy. Kichający i prychający.
Czy ktoś was zmusza do pracy w amazonie?
2020-04-08 15:45:32
.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ