piątek, 14 sierpnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Już niedługo będziemy podróżować nowoczesnymi hybrydami od Newagu

Już niedługo będziemy podróżować nowoczesnymi hybrydami od Newagu

Już niedługo będziemy podróżować nowoczesnymi hybrydami od Newagu
Data publikacji: 2020-07-16 13:49
Ostatnia aktualizacja: 2020-07-20 11:41
Wywietleń: 1696 464980

Po torach Pomorza Zachodniego będą jeździć ekologiczne pociągi - hybrydy. Umowę na ich zakup podpisał marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Tym samym nasze województwo staje się pierwszym regionem z tego rodzaju pojazdami

Wyprodukowane przez firmę NEWAG hybrydy ułatwią podróżowanie m.in. na trasie Szczecin Główny – Kołobrzeg – Koszalin. Łączny koszt zakupu dwóch pojazdów to 49,2 mln zł. Każdy z nich jest wyposażony w 150 miejsc.

- Chcemy żyć na Pomorzu Zachodnim zgodnie z naturą. Zakup hybryd wpisuje się w tą strategię. Dzięki nim zadbamy o środowisko i ograniczymy koszty. Przede wszystkim pojazdy zapewnią większy komfort podróży. Na Pomorzu Zachodnim mamy ok. 40% niezelektryfikowanych linii kolejowych. Pojazdy dwusilnikowe pozwolą na podróż bez przesiadki np. ze Szczecina do Koszalina - mówi Geblewicz.

Pojazdy dwunapędowe łączą najważniejsze zalety pojazdów elektrycznych, czyli wysokie przyspieszania i brak emisji spalin oraz pojazdów spalinowych wyposażonych w przekładnię elektryczną, jaką jest możliwość poruszania się po liniach niezelektryfikowanych.

Zgodnie z umową, hybrydy mają pojawić się na torach nie później niż do końca 2021 r. Jest jednak szansa, że stanie się to wcześniej.  

- Składając ofertę rozpoczęliśmy negocjacje z naszymi dostawcami, żeby wszystkie podzespoły były dostępne – mówi prezes NEWAG Zbigniew Konieczek. – Gratuluję odważnych decyzji. Nadal będziecie numerem 1 w Polsce.

Województwo Zachodniopomorskie na inwestycje taborowe w ostatnich 10 latach wydało łącznie ponad 1 mld zł. Zakupy w znacznej większości były sfinansowane ze środków Unii Europejskiej.

(as)

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Już niedługo będziemy podróżować nowoczesnymi hybrydami od Newagu

Komentarze

Wawrzek
Sensacja!!, do tej pory "Marszałki" likwidowali Linie kolejowe ile się dało nie patrząc na potrzeby Ludzi, Gospodarki, Obronności na hura byle jak najwięcej złomu z szyn i tłucznia z torowisk a nawet podkładów. Czyżby nowe wiatry w PO? a może całe PO i PSL wywieje wreszcie by nie szkodzili, SLD już wywiało.Może "Ludowcy" Tusk, Buzek, Miller, Cimoszewicz, Lewandowski, Boni, Kalinowski przestaną szkodzić Polsce i będzie można odbudować przemysł i gospodarkę morską tu u nas.
2020-07-18 16:20:58
ZS
dziś modne słowo-wytrych to "hybryda".
2020-07-17 20:06:13
Esteta
W końcu jakiś powiew świeżości w malowaniu pociągów! Dotychczasowe barwy naszych pociągów - koła, fale, mazaje, to jakiś cyrk na kółkach i jarmarczna tandeta. Barwy ładne, ale sam schemat jest po prostu beznadziejny. Nowa propozycja malowania jest znacznie lepsza od dotychczasowych wzorów, jest nowoczesna, efektowna i dynamiczna. Mimo to uważam, że najlepszy jest minimalizm i stonowanie. Pod tym względem ładnie prezentują się pociągi z woj. lubuskiego: https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:ED78-010.png i z pomorskiego: https://ilostan.forumkolejowe.pl/index.php?nav=foto&id=41753 gdzie wzór malowania jest liniowy, dopasowany do podłużnego kształtu pociągu i nie jest krzykliwy. Powinniśmy iść w tym kierunku.
2020-07-17 09:14:45
@Dsniel
Wyzbądź się swoich personalnych uprzedzeń, bo nie kolor jest tu najważniejszy. Podasz może jakiś link, pod którym można przeczytać, jak to inne województwa zazdroszczą nam kolorów pociągów?
2020-07-17 09:04:44
@@malkontenci
Beznadziejna malatura. Nie pomorska. Niebieskie są super!
2020-07-17 07:10:15
Tollo
Łatwiej chyba zelektryfikowac brakujący odcinek. A co będzie z dobudowaniem brakującego drugiego toru do granicy państwa bo Niemcy zaczynają budowę po swojej stronie.
2020-07-16 22:27:24
Dsniel
Czy pan Olgierd musi wszędzie wsadzać swoje łapy? Nawet w doskonałe dotychczasowe kolory pociągów, których zazdroszczą nam inne województwa? Nie wszystko co stworzyli światlejsi poprzednicy wymaga zmian na siłę! Trochę pokory i szacunku może się czasem na tym zamku pojawić.
2020-07-16 20:52:37
Loli
Nowe malowanie?
2020-07-16 20:43:10
@malkontenci
Fajne barwy.
2020-07-16 20:19:19
@Tadek
WIZUALIZACJA MALATURY W BARWACH REGIONU | MATERIAŁY PRASOWE Taki opis jest w artykule innej redakcji. Marszałku - chcemy teraźniejsze barwy
2020-07-16 18:35:38
Tadek
Ten Impuls na foto to gotowiec czy stworzył go grafik? Oddawać barwy rozpoznawalne.
2020-07-16 18:19:08
Max
A dlaczego nie są niebieskie??? To najładniejszy kolor dla naszego nadmorskiego regionu. I rozpoznawalny w innych regionach!
2020-07-16 17:10:24
czytam
Bardzo dobra wiadomość ! Oby tylko na niestrzeżonych przejazdach nie wjeżdżali pod pociągi , jak to już kilka razy na tej trasie było . Szkoda dobrego , wygodnego , szybkiego taboru .
2020-07-16 16:15:29
zz
Dzięki nim zadbamy o środowisko - szczególnie między Goleniowem i Kołobrzegiem.
2020-07-16 14:04:51