Piątek 20 maja 2022r. 
REKLAMA

Jubileusz Stowarzyszenia Hospicjum Królowej Apostołów w Tanowie. Od 15 lat niosą posługę chorym [GALERIA]

Data publikacji: 2021-10-22 17:14
Ostatnia aktualizacja: 2021-10-23 12:58
Jubileusz Stowarzyszenia Hospicjum Królowej Apostołów w Tanowie. Od 15 lat niosą posługę chorym
Fot. Agnieszka Spirydowicz  

Stowarzyszenie Hospicjum Królowej Apostołów w Tanowie ma już 15 lat. Od ponad dwóch prowadzi hospicjum stacjonarne. Ale za najważniejszą datę rozpoczęcia swojej działalności uznaje tę, która wiąże się z rozpoczęciem posługi chorym w ich domach, przy ich łóżkach. 

- Mamy trzy daty do świętowania - mówi Aleksandra Mazur-Woroniecka ze Stowarzyszenia Hospicjum Królowej Apostołów. - Pierwsza data, to jest 2003 r., kiedy zostało założone stowarzyszenie. Druga to właśnie 2006 r., kiedy pierwszy raz poszliśmy do domów chorych, i trzecia data jest bardzo świeża, bo w 2019 r., w lipcu, otworzyliśmy hospicjum stacjonarne. Ale już 15 lat temu zdecydowaliśmy, że dla nas najważniejsza będzie właśnie ta data, kiedy pierwszy raz poszliśmy z posługą do chorych, do ich domów.

Przez 15 lat stowarzyszenie zaopiekowało się ponad 1400 chorymi osobami w ich domach, a także ich rodzinami.

- To bardzo dużo, zważywszy na to, że nasz zespół do 2019 roku był bardzo mały - dodaje Aleksandra Mazur-Woroniecka. - Mieliśmy dwóch lekarzy i dwie pielęgniarki, więc to było nie lada wyzwanie.

W hospicjum stacjonarnym w Tanowie - od momentu jego otwarcia, czyli od lipca 2019 r. - opiekę i wsparcie otrzymało ponad 360 osób.

Jubileusz 15-lecia Stowarzyszenia Hospicjum Królowej Apostołów w Policach

- A hospicjum nie jest duże, bo na 21 łóżek, więc właściwie to jest też duże osiągnięcie - mówi prezes stowarzyszenia.

Tym bardziej, że ten czas obejmuje także okres pandemii koronawirusa, kiedy placówka miała ograniczone możliwości  przyjmowania chorych, musiała stworzyć pokoje jednoosobowe na potrzeby kwarantanny.

- Przez te wszystkie lata zajmowaliśmy się nie tylko chorymi - wspomina Aleksandra Mazur-Woroniecka. - Bo edukowaliśmy młodzież, współpracowaliśmy z uczelniami, organizowaliśmy konferencje międzynarodowe...

Ale najważniejsza w tej działalności, co podkreślano na jubileuszowej uroczystości, jest właśnie bezpośrednia pomoc chorym i ich bliskim.

Jubileusz 15-lecia Stowarzyszenia Hospicjum Królowej Apostołów w Policach

- Nasz zespół hospicyjny jest bardzo empatyczny - podkreśla prezes. - Lekarze, pielęgniarki, opiekunki medyczne, rehabilitantki, psychologowie, panie salowe, pracownicy kuchni, nasz kapelan, administracja... - wszyscy jesteśmy związani z naszymi pacjentami. To jest najważniejsze, że możemy pomagać tym ludziom. Chciałam podziękować wszystkim, którzy nas wspierali w dążeniu do spełnienia tego marzenia o hospicjum stacjonarnym. Ale też mojemu zespołowi, który tyle serca potrafi z siebie wykrzesać.

W piątek w świetlicy sołeckiej w Tanowie spotkali się ci, którzy bezpośrednio byli lub są związani z działalnością hospicyjną, i ci, którzy tę działalność - także budowę hospicjum stacjonarnego - wspierali na różne sposoby (finansowo, rzeczowo, organizacyjnie, podpowiedziami, przychylnością...). ©℗

(sag)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA