Wtorek 16 sierpnia 2022r. 
REKLAMA

Język włoski w muzyce i... w kuchni

Data publikacji: 2015-10-16 08:40
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-11 15:30
Język włoski w muzyce i... w kuchni
 

„Język włoski w muzyce, muzyka w języku włoskim" - tak brzmi temat przewodni tegorocznej, piętnastej już, edycji Tygodnia Języka Włoskiego na Świecie. Święto języka włoskiego objął swoim patronatem Prezydent Republiki Włoskiej. W obchody włączyło się również miasto Szczecin.

Tydzień Języka Włoskiego na Świecie trwać będzie od 19 do 25 października. Jego organizacji podjęła się Katedra Italianistyki Uniwersytetu Szczecińskiego we współpracy z Fundacją Nikolaos z Bari. Tydzień to cykl wydarzeń kulturalnych, które zgodnie z tegorocznym tematem przewodnim podkreślać mają związek pomiędzy językiem włoskim a muzyką. Dlatego od poniedziałku do soboty będzie w Szczecinie tak dużo muzyki, nie tylko włoskiej.

Pierwszy koncert odbędzie się już 19 października. O godz. 19 w Klubie 13 Muz melomani wysłuchają premiery koncertu gitarowego Studi sullo stile di Bach, melologo su un testo di Pier Paolo Pasolini - Musiche di J.S. Bach z maestro Luigim Attademo, który na nowo zinterpretuje muzycznie dzieło Bacha. Towarzyszyć mu będzie aktor, Roberto Gioffré, recytujący tekst Pier Paolo Pasoliniego - esej Pasoliniego przetłumaczyli na język polski studenci szczecińskiej Italianistyki.

Z kolei na wtorek (przed południem) zaplanowano dwa finały konkursów, plastycznego i muzycznego, ogłoszonych przez Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Szczecinie. Natomiast wieczorem, o godz. 21, w klubie Rocker rozpocznie się studencka impreza Musicaliamo, czyli życie jak w San Remo.

Na najważniejsze środowe wydarzenie zapowiada się wykład Rudi Fontany pod tytułem „Architektura dla muzyki". Mieszkający od 2008 r. w Szczecinie architekt, w auli Wydziału Teologii US o godz. 12 opowie o wzajemnym wpływie architektury i muzyki. A w czwartek, DKF ItalicUS zaprasza do Centrum Kultury Pomerania Stara Rzeźnia na projekcję filmu Giuseppe Tornatore „1900: Człowiek Legenda". Muzykę do filmu napisał mistrz Ennio Morricone.

Następnego dnia na Łasztowni główną rolę zagra włoski fotograf Charley Fazio. O godz. 18 w Starej Rzeźni rozpocznie się bowiem wernisaż jego wystawy Con l'isola dentro, czyli „Z wyspą w środku" - wykonane na Sycylii kolorowe i czarno białe fotografie można będzie oglądać do 23 listopada. Dokładnie w tym samym miejscu, półtorej godziny później, odbędzie się „Puglia a tavola" - degustacja włoskich win i typowych produktów z regionu Apulia, pokaz gotowania i konkurs kulinarny dla szczecińskich restauratorów.

Tydzień Języka Włoskiego na Świecie zakończy sobotni koncert muzyki ludowej „Echi di gente" („Echa ludzi") zespołu Radicanto, który w Starej Rzeźni zaproponuje szczecinianom muzyczną i taneczną podróż po regionie Apulia, z piosenkami o miłości i pracy. Początek, godz. 19.

Inicjatywę Instytutu Italianistyki oprócz Prezydenta Republiki Włoskiej wspiera również Ambasada Włoska w Warszawie. Zaplanowany cykl imprez odbędzie się dzięki wsparciu finansowemu Miasta Szczecin, we współpracy z Włoskim Instytutem Kultury w Warszawie, Fundacją Nikolaus z Bari i Consorzio Apulia.©℗

Leszek Wójcik

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA