piątek, 24 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Język włoski w muzyce i... w kuchni

Język włoski w muzyce i... w kuchni

Język włoski w muzyce i... w kuchni
Data publikacji: 2015-10-16 08:40
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:43
Wywietleń: 746 28748

„Język włoski w muzyce, muzyka w języku włoskim" - tak brzmi temat przewodni tegorocznej, piętnastej już, edycji Tygodnia Języka Włoskiego na Świecie. Święto języka włoskiego objął swoim patronatem Prezydent Republiki Włoskiej. W obchody włączyło się również miasto Szczecin.

Tydzień Języka Włoskiego na Świecie trwać będzie od 19 do 25 października. Jego organizacji podjęła się Katedra Italianistyki Uniwersytetu Szczecińskiego we współpracy z Fundacją Nikolaos z Bari. Tydzień to cykl wydarzeń kulturalnych, które zgodnie z tegorocznym tematem przewodnim podkreślać mają związek pomiędzy językiem włoskim a muzyką. Dlatego od poniedziałku do soboty będzie w Szczecinie tak dużo muzyki, nie tylko włoskiej.

Pierwszy koncert odbędzie się już 19 października. O godz. 19 w Klubie 13 Muz melomani wysłuchają premiery koncertu gitarowego Studi sullo stile di Bach, melologo su un testo di Pier Paolo Pasolini - Musiche di J.S. Bach z maestro Luigim Attademo, który na nowo zinterpretuje muzycznie dzieło Bacha. Towarzyszyć mu będzie aktor, Roberto Gioffré, recytujący tekst Pier Paolo Pasoliniego - esej Pasoliniego przetłumaczyli na język polski studenci szczecińskiej Italianistyki.

Z kolei na wtorek (przed południem) zaplanowano dwa finały konkursów, plastycznego i muzycznego, ogłoszonych przez Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Szczecinie. Natomiast wieczorem, o godz. 21, w klubie Rocker rozpocznie się studencka impreza Musicaliamo, czyli życie jak w San Remo.

Na najważniejsze środowe wydarzenie zapowiada się wykład Rudi Fontany pod tytułem „Architektura dla muzyki". Mieszkający od 2008 r. w Szczecinie architekt, w auli Wydziału Teologii US o godz. 12 opowie o wzajemnym wpływie architektury i muzyki. A w czwartek, DKF ItalicUS zaprasza do Centrum Kultury Pomerania Stara Rzeźnia na projekcję filmu Giuseppe Tornatore „1900: Człowiek Legenda". Muzykę do filmu napisał mistrz Ennio Morricone.

Następnego dnia na Łasztowni główną rolę zagra włoski fotograf Charley Fazio. O godz. 18 w Starej Rzeźni rozpocznie się bowiem wernisaż jego wystawy Con l'isola dentro, czyli „Z wyspą w środku" - wykonane na Sycylii kolorowe i czarno białe fotografie można będzie oglądać do 23 listopada. Dokładnie w tym samym miejscu, półtorej godziny później, odbędzie się „Puglia a tavola" - degustacja włoskich win i typowych produktów z regionu Apulia, pokaz gotowania i konkurs kulinarny dla szczecińskich restauratorów.

Tydzień Języka Włoskiego na Świecie zakończy sobotni koncert muzyki ludowej „Echi di gente" („Echa ludzi") zespołu Radicanto, który w Starej Rzeźni zaproponuje szczecinianom muzyczną i taneczną podróż po regionie Apulia, z piosenkami o miłości i pracy. Początek, godz. 19.

Inicjatywę Instytutu Italianistyki oprócz Prezydenta Republiki Włoskiej wspiera również Ambasada Włoska w Warszawie. Zaplanowany cykl imprez odbędzie się dzięki wsparciu finansowemu Miasta Szczecin, we współpracy z Włoskim Instytutem Kultury w Warszawie, Fundacją Nikolaus z Bari i Consorzio Apulia.©℗

Leszek Wójcik

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie