Piątek, 01 grudnia 2023 r. 
-5 szczecin
REKLAMA

Jeszcze raz (1)

Data publikacji: 06 lutego 2016 r. 23:21
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:43
Jeszcze raz (1)
 

Sprawa generała Jarosława W. - byłego wojewódzkiego komendanta MO w Szczecinie wraca do Sądu Okręgowego. Taką decyzję podjął Sąd Najwyższy. Generał w 2014 roku został prawomocnie skazany na dwa lata więzienia, bez zawieszenia, za internowania w stanie wojennym.

Generał Jarosław W. w grudniu 1981 roku był komendantem wojewódzkim Milicji Obywatelskiej w Szczecinie. Według Instytutu Pamięci Narodowej to on 12 grudnia 1981 roku podpisywał decyzje o zatrzymaniu i internowaniu wytypowanych przez SB m.in. działaczy Solidarności. Ale według IPN dekret o stanie wojennym.został opublikowany w Dzienniku Ustaw dopiero 17 grudnia 1981 roku. Oznacza to więc, że decyzje o pozbawieniu wolności w okresie od 12 do 17 grudnia były podejmowane bezprawnie.
Proces w tej sprawie toczył się przed szczecińskim Sądem Rejonowym. W kwietniu 2013 roku zapadł wyrok. Generał W. został skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu na trzy lata. oraz grzywnę w wysokości 9 tys. zł Oprócz tego, w dwa miesiące po uprawomocnieniu się wyroku, miał wykupić i zamieścić w "Kurierze Szczecińskim" ogłoszenie w którym przeprasza wszystkich pokrzywdzonych jego decyzjami podjętymi w trakcie stanu wojennego.

Generał odwołał się od tego wyroku. Sprawa trafiła do szczecińskiego Sądu Okręgowego. W maju 2014 roku, po procesie apelacyjnym, Jarosław W. został prawomocnie skazany na dwa lata więzienia, bez zawieszenia wykonania kary. Drugi z oskarżonych występujący w tym procesie - Stefan J. otrzymał 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Będzie musiał zapłacić także grzywnę w wysokości 4 tys. zł i zamieścić przeprosiny w "Kurierze Szczecińskim".

- Czyny jakie popełnili oskarżeni były przestępstwami w chwili ich dokonywania. Jarosław W. podpisując wnioski dotyczące internowania członków opozycji nie miał tekstu aktu prawnego dotyczącego takich działań - uzasadniała orzeczenie sędzia Bożena Majgier-Strączyńska.

Od wyroku przysługiwała generałowi kasacja do Sądu Najwyższego. Jego obrońca skorzystał z tej możliwości. I jest już orzeczenie w tej sprawie. Wyrok skazujący Jarosława W. został uchylony. Generał zostanie ponownie osądzony przez Sąd Okręgowy w Szczecinie. ©℗

(dar)

Fot. R.STACHNIK (arch.)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Precz z komuną!
2016-02-07 11:17:31
Mam nadzieję, że tym razem dostanie 4 lata.
KC PZPR czyli Komunistyczny Cyrk PZPR-u,
2016-02-07 00:14:53
Komunisci na wszystkich "Wyzszych Szczeblach" w latach 1945-1989 robili bezprawnie co chcieli.... a w dzisiejszych czasach odwoluja sie juz przez PO-nad 26 lat i graja tylko same "NIEWINIATKA"...! Sytuacje tych Komunistcznych Odwolan...nadaja sie juz dzisiaj do Ksiegi Guinesa ! Najlepiej podobna sytuacje zalatwila na szybko...biedna Rumunia !!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA