środa, 22 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Jeszcze raz (1)

Jeszcze raz (1)

Jeszcze raz (1)
Data publikacji: 2016-02-06 23:21
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:53
Wywietleń: 1536 115899

Sprawa generała Jarosława W. - byłego wojewódzkiego komendanta MO w Szczecinie wraca do Sądu Okręgowego. Taką decyzję podjął Sąd Najwyższy. Generał w 2014 roku został prawomocnie skazany na dwa lata więzienia, bez zawieszenia, za internowania w stanie wojennym.

Generał Jarosław W. w grudniu 1981 roku był komendantem wojewódzkim Milicji Obywatelskiej w Szczecinie. Według Instytutu Pamięci Narodowej to on 12 grudnia 1981 roku podpisywał decyzje o zatrzymaniu i internowaniu wytypowanych przez SB m.in. działaczy Solidarności. Ale według IPN dekret o stanie wojennym.został opublikowany w Dzienniku Ustaw dopiero 17 grudnia 1981 roku. Oznacza to więc, że decyzje o pozbawieniu wolności w okresie od 12 do 17 grudnia były podejmowane bezprawnie.
Proces w tej sprawie toczył się przed szczecińskim Sądem Rejonowym. W kwietniu 2013 roku zapadł wyrok. Generał W. został skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu na trzy lata. oraz grzywnę w wysokości 9 tys. zł Oprócz tego, w dwa miesiące po uprawomocnieniu się wyroku, miał wykupić i zamieścić w "Kurierze Szczecińskim" ogłoszenie w którym przeprasza wszystkich pokrzywdzonych jego decyzjami podjętymi w trakcie stanu wojennego.

Generał odwołał się od tego wyroku. Sprawa trafiła do szczecińskiego Sądu Okręgowego. W maju 2014 roku, po procesie apelacyjnym, Jarosław W. został prawomocnie skazany na dwa lata więzienia, bez zawieszenia wykonania kary. Drugi z oskarżonych występujący w tym procesie - Stefan J. otrzymał 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Będzie musiał zapłacić także grzywnę w wysokości 4 tys. zł i zamieścić przeprosiny w "Kurierze Szczecińskim".

- Czyny jakie popełnili oskarżeni były przestępstwami w chwili ich dokonywania. Jarosław W. podpisując wnioski dotyczące internowania członków opozycji nie miał tekstu aktu prawnego dotyczącego takich działań - uzasadniała orzeczenie sędzia Bożena Majgier-Strączyńska.

Od wyroku przysługiwała generałowi kasacja do Sądu Najwyższego. Jego obrońca skorzystał z tej możliwości. I jest już orzeczenie w tej sprawie. Wyrok skazujący Jarosława W. został uchylony. Generał zostanie ponownie osądzony przez Sąd Okręgowy w Szczecinie. ©℗

(dar)

Fot. R.STACHNIK (arch.)

Komentarze

Precz z komuną!
Mam nadzieję, że tym razem dostanie 4 lata.
2016-02-07 11:17:31
KC PZPR czyli Komunistyczny Cyrk PZPR-u,
Komunisci na wszystkich "Wyzszych Szczeblach" w latach 1945-1989 robili bezprawnie co chcieli.... a w dzisiejszych czasach odwoluja sie juz przez PO-nad 26 lat i graja tylko same "NIEWINIATKA"...! Sytuacje tych Komunistcznych Odwolan...nadaja sie juz dzisiaj do Ksiegi Guinesa ! Najlepiej podobna sytuacje zalatwila na szybko...biedna Rumunia !!
2016-02-07 00:14:53

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie