wtorek, 22 maja 2018.
Strona główna > Wiadomości > Pierwsze odszkodowania po pożarze

Pierwsze odszkodowania po pożarze

Pierwsze odszkodowania po pożarze
Data publikacji: 2016-01-28 19:37
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 21:16
Wywietleń: 1223 111980
Zapadły pierwsze wyroki w sprawie odszkodowań dla poszkodowanych w pożarze hotelu socjalnego w Kamieniu Pomorskim oraz ich rodzin. Gmina Kamień, która będzie musiała wypłacić pieniądze, czeka na uzasadnienie orzeczeń. Nie wyklucza odwołania.

Przypomnijmy - do tragedii doszło 13 kwietnia 2009 roku. Ogień pojawił się na pierwszym piętrze budynku. Biegli orzekli, że przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej. Wyroki skazujące usłyszało dwoje urzędników, w imieniu których prawnicy złożyli apelację.

W pierwotnej wersji roszczenia opiewały na kwotę 110 tys. zł, ostatecznie sąd przyznał kwotę 62,5 tysiąca. Jak tłumaczy Patryk Zbroja, prawnik reprezentujący gminę Kamień, strona nie wyklucza odwołania. - Czekamy na uzasadnienie do wyroku, potem zdecydujemy, co dalej - wyjaśnia.

55 tysięcy zł otrzyma ojciec jednej z kobiet, która zginęła w płomieniach hotelu przy Wolińskiej. Osobie, która nie mieszkała w budynku, ale feralnej nocy przebywała w obiekcie sąd przyznał kwotę 7,5 tys. złotych zadośćuczynienia za uszczerbek na zdrowiu.

Wkrótce przed sądem toczyć się będzie kolejnych trzydzieści spraw. Na razie zostały zawieszone do czasu wydania wyroku dla oskarżonych urzędników. To, że Kamień będzie musiał zapłacić, jest nieuniknione. Jednakże wysokość rekompensat uzależniona jest od sytuacji rodzin i osób poszkodowanych oraz charakteru pomocy, jaką wcześniej otrzymali.

– Większe sumy z pewnością dotyczą osób najbliższych, które zginęły w pożarze. W Kamieniu Pomorskim odbywają się sprawy rodzeństwa, które straciło najbliższych oraz osób bezpośrednio poszkodowanych w pożarze, które doznały uszczerbku na zdrowiu, bo np. skakały z okna.

Odszkodowania sięgają kwot do 75 tys. zł. Odszkodowania powyżej tej kwoty analizuje Sąd Okręgowy w Szczecinie. Jedno z roszczeń może opiewać nawet na 500 tys. zł – informuje mec. Patryk Zbroja, dodając że gmina oczekuje łącznie około 90 pozwów.

(mada)

Fot. arch.: Robert WOJCIECHOWSKI

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”