Czwartek, 22 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Jest plan na Starówkę

Data publikacji: 06 października 2016 r. 20:46
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:17
Jest plan na Starówkę
 

Wreszcie wiadomo co i jak będzie można budować w niezagospodarowanej części szczecińskiej Starówki m.in. przy Rynku Nowym i pobliskich ulicach. Nowa zabudowa ma być utrzymana w dotychczasowym charakterze Starego Miasta. Nowością jest możliwość powstania budynków z płaskimi dachami.

Plan obejmuje teren znajdujący się w granicach ulic Panieńskiej, Środkowej, Targu Rybnego i placu Rynek Nowy. Jego główne założenia poznali już radni z komisji rozwoju, promocji i gospodarki morskiej Rady Miasta Szczecin.

- Dlaczego tak długo trwały prace nad tym fragmentem miasta? Tam przecież całkowity chaos estetyczny - przekonywał radny Robert Stankiewicz.

- Nie było zainteresowania inwestowaniem na tym terenie. Bo nie jest on łatwy - wyjaśniała Anna Nawacka-Górzeńska, dyrektor Biura Planowania Przestrzennego szczecińskiego Urzędu Miejskiego.

Do zagospodarowania jest cały kwartał na którym znajduje się m.in. teren po byłym hotelu Arkona.

- W znacznej części obszar ten jest własnością firmy Orbis. I to ona zdecyduje, co na tej działce zostanie wybudowane i czy będzie to hotel. Orbis powinien jednak znaleźć partnera, który razem z nami zagospodarowałby cały kwartał. Wiemy, że firma opracowuje kolejne koncepcje zagospodarowania swojej części działki. Ale zmienili projektanta, a ten odmawia zaprezentowania nowych pomysłów. Chcieliśmy tym terenem zainteresować szczecińska Akademię Sztuki i Liceum Plastyczne, aby studenci i uczniowie opracowali jakąś wizualizację tego kwartału. Nie było jednak odzewu, ani zainteresowania ze strony obu szkół - tłumaczy Nawacka-Górzeńska

Według miasta dotychczasowe propozycje prezentowane przez Orbis nie pasowały do zabudowy architektonicznej Starego - Nowego Miasta. Teraz budynki muszą się komponować z istniejącą architekturą. Jedną z nowości jest to, że niektóre budynki będą mogły mieć płaskie dachy. Do tej pory obowiązywały tylko skosy. Na płaskich dachach będzie można umieszczać tarasy albo tzw. ogrody zielone. W przypadku Rynku Nowego plan zakłada m.in. że będzie można wyeksponować pozostałości murów kościoła św. Mikołaja (do 40 - 60 cm nad poziom placu) lub odtworzyć jego obrys. Określone zostały także warunki działalności ogródków gastronomicznych. Na Rynku Nowym nie będzie można stawiać podestów, ma obowiązywać jednolita kolorystyka wyposażenia takiego obiektu - parasoli i markiz. Miasto dopuszcza kolorystykę w odcieniach beżu, bieli i szarości. Będzie można umieścić tam stojaki na rowery, ławki, słupy ogłoszeniowe oraz…pomniki. Na nowych budynkach - elewacjach frontowych oraz dachach nie będzie można montować anten telewizji satelitarnej.

Założenia planu zagospodarowania Starówki trafią na najbliższą sesję Rady Miasta.

(dar)

Fot. D.GORAJSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

gosc
2016-10-08 08:27:38
Pomnik i mauzoleum prezydenta tysiaclecia i w przyszlosci jego brata, to jedyne sluszne wyjscie i apel smolenski co godzinę w calym miescie
Płaskie dachy...
2016-10-07 18:11:06
...i może plastikowe Toj-Toje do kompletu... Zbudujcie Most Kłodny , ale nie na Łasztownię lecz most który otworzy nową trasę z śródmieścia do remontowanego mostu na Regalicy i dalej ul.Przestrzenną- omijając Dąbie -do Węzła Rzęśnica. Walczcie o fundusze na budowę mostu w Świętej, aby wyprowadzić TIR'y z ciężką chemią z naszych osiedli i miasta...
Miki
2016-10-07 10:36:06
Szczecin - CHAOS GARDEN!
Coś porządnego
2016-10-07 07:44:02
Włodarze miasta, radni, dyrektorzy wydziałów UM, urbaniści i planiści - zróbcie w końcu coś porządnego dla miasta aby służyło przez lata mieszkańcom i nie było obiektem kpin! Spójrzcie na zdjęcie powyżej, zmobilizujcie szeregi podwładnych i do dzieła. Zlikwidować "wąskie gardło", które obecnie powoduje Most Długi. Porządny obiekt już dawno powinien być tam zaprojektowany i wprowadzony do realizacji na najbliższe lata! O znalezieniu finansowania ze środków unijnych już nie wspominam. Ul. Wojska Polskiego architektonicznie ma się dobrze i nie trzeba na siłę nic ulepszać. Wymienić nawierzchnię bitumiczną, poprawić chodniki i będzie OK! Zabierzcie się za poszerzenie Mostu Długiego!
Starwk
2016-10-07 07:34:35
Widać, że koledzy długo nie mogli się dogadać, ale skoro już do tego doszło, to spodziewajmy się kolejnych koszmarków i bezhołowia.
piechur
2016-10-07 06:44:43
Najpierw porobili koślawe chodniki i jezdnie, żeby utrzymać historyczny styl, a teraz pozwalają na płaskie dachy...Fałszywe mendy.
Mario
2016-10-07 04:35:43
Przeniescie tam plany z Al Wojska Polskiego!!!! A Wojska zostawcie jak macie znowu spier.....!!!
Nie-tak
2016-10-06 21:44:52
Anteny-nie,parasole- nie... Pomniki -tak, kaplica dla Mikołaja -tak... Postawcie tam pomnik Frygi i L.Kaczyńskiego oraz ołtarzyk "świetego"Mikołaja z Myrry(który nigdy nie istniał...
kaes
2016-10-06 21:28:58
W Sz-nie nie ma starówki. Najbliższa jest chyba w poznaniu. U nas jest osiedle mieszkaniowe podzamcze. To tyle...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA