Środa, 21 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Jest akt oskarżenia ws. afery melioracyjnej

Data publikacji: 03 lipca 2019 r. 14:06
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:44
Jest akt oskarżenia ws. afery melioracyjnej
 

Do szczecińskiego sądu okręgowego skierowany został w środę akt oskarżenia przeciwko m.in. posłowi PO Stanisławowi G., jego żonie i członkom rodziny w związku z korupcją przy inwestycjach melioracyjnych w Szczecinie - przekazała Prokuratura Krajowa.

Jak podała prokuratura, obszernym aktem oskarżenia - liczącym ponad 1100 stron - objęto 32 osoby, które zostały oskarżone łącznie o 94 czyny. Wobec dziewięciu oskarżonych skierowano wnioski o dobrowolne poddanie się karze.

Z informacji przekazanych przez PK wynika, że akt oskarżenia dotyczy nieprawidłowości przy 26 inwestycjach realizowanych przez Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie.

"Prokurator Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej skierował do Sądu Okręgowego w Szczecinie akt oskarżenia przeciwko posłowi na Sejm RP Stanisławowi G., jego żonie Renacie L.–G., członkom jego rodziny oraz innym osobom. Materiały w tym zakresie zostały wyłączone z postępowania dotyczącego tzw. afery melioracyjnej, które jest nadal prowadzone, aktualnie pozostaje w nim 42 podejrzanych" - podała prokuratura.

Jak dodała PK, "zgromadzony materiał dowodowy wskazuje na to, że w związku z pełnioną w rządach PO-PSL funkcją sekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska poseł Stanisław G. przyjął jako łapówki co najmniej 733 tys. zł w gotówce, a także dwa zegarki o łącznej wartości prawie 26 tys. zł oraz nieruchomości w Chorwacji". "Ponadto zarzuty dotyczą nakłaniania do wręczenia łapówki w wysokości co najmniej 200 tys. zł oraz ujawnienia informacji niejawnej i plagiatu pracy doktorskiej. Prokuratura oskarżyła posła również o pranie brudnych pieniędzy" - przekazała prokuratura. Za przyjęcie łapówek Stanisławowi G. grozi do 12 lat więzienia.

Z informacji przekazanych PAP przez prokuraturę wynika, że Stanisław G. w okresie od stycznia 2011 roku do końca czerwca 2013 roku jako wiceminister środowiska w rządzie PO-PSL przyjął co najmniej 405 tys. zł łapówki w gotówce od przedsiębiorcy Krzysztofa B. "W zamian, wykorzystując swoją pozycję wiceministra, oferował przedsiębiorcy przychylność, poparcie oraz pomoc w zdobywaniu wielomilionowych kontraktów od Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie" - podała PK.

Jak podali śledczy, wiceminister miał nakłaniać także przedsiębiorcę do wręczenia dyrektorowi Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji co najmniej 200 tys. zł łapówki. "Argumentował, że to warunek, aby firma przedsiębiorcy funkcjonowała i utrzymała się na rynku. Pieniądze zostały przekazane, a dyrektor Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji Tomasz P. jest obecnie jednym z głównych podejrzanych w śledztwie dotyczącym tzw. afery melioracyjnej" - zaznaczyła prokuratura.

Śledczy przekazali także, że w 2011 r. Stanisław G. przyjął od Bogdana K. jako łapówkę 100 tys. zł oraz apartament w Chorwacji o wartości 48 tys 432 euro. "W zamian oferował on Bogdanowi K. przychylność, poparcie i pomoc w kontaktach w zakresie prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, w tym w kontaktach z przedstawicielami Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie organizujących przetargi opiewające niejednokrotnie na dziesiątki milionów złotych" - podkreśliła PK.

Stanisław G. oskarżony jest też łapówki w postaci dwóch zegarków Tag Heuer wartych łącznie prawie 26 tys. zł. G. jako wiceminister środowiska otrzymał zegarki od zastępcy dyrektora do spraw Administracji, Informatyki, Marketingu i Współpracy z Zagranicą w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej Łukasza L. W zamian miał zadeklarować utrzymanie przez Łukasza L. stanowiska zastępcy dyrektora. Jak przekazała prokuratura, Łukasz L. miał otrzymać maila z konkretnymi modelami zegarków przeznaczonych na łapówkę.

W akcie oskarżenia poseł PO został oskarżony także o popełnienie plagiatu w pracy doktorskiej, którą obronił w 2011 r. w Społecznej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi. W konsekwencji G. uzyskał tytuł doktora nauk ekonomicznych. "Z zeznań świadków, a także z opinii biegłych wynika, że przygotowując pracę doktorską, przywłaszczył sobie autorstwo cudzych utworów" - wskazała prokuratura.

- Cieszę się, że moja sprawa w końcu trafiła do sądu. Tam udowodnię swoją niewinność i polityczne intencje działań prokuratury - napisał w środę na Twitterze Stanisław Gawłowski.

W sprawie oskarżona została również żona posła Renata G. Renata L. Prokuratura zarzuciła jej pranie brudnych pieniędzy, które miało polegać na działaniach zmierzających do utrudnienia stwierdzenia pochodzenia przyjętej wcześniej jako łapówki nieruchomości w Chorwacji.

Wśród oskarżonych w tej sprawie są również: były starosta koszaliński Roman Sz., były dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie Mieczysław O., byli pracownicy Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie, przedstawiciele i właściciele firm realizujących inwestycje melioracyjne

Wobec oskarżonego posła PO zastosowano poręczenie majątkowe w kwocie 500 tys. zł dozór policji oraz zakazem kontaktowania się z innymi podejrzanymi w tej sprawie. "Wobec pozostałych oskarżonych stosowane są środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych, zakazów opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu oraz dozorów Policji" - podała PK. Prokuratura dokonała też zabezpieczenia majątkowego na mieniu wszystkich oskarżonych na łączną kwotę blisko 2,6 mln zł.

(pap)

Fot. Dariusz Gorajski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Tak
2019-07-04 15:59:23
w tym przypadku nie rozumie powiedzenia że pewność człowieka zgubi.
@ Antoni
2019-07-04 15:24:30
Ojciec Tadeusz Rydzyk wstawił się za Bartłomiejem Misiewiczem nie tylko w odręcznie pisanym poręczeniu, kiedy ten został aresztowany. Dzwonił także do wiceministra sprawiedliwości i prosił, żeby ten dopilnował bezpieczeństwa byłego rzecznik MON w zakładzie karnym - ustaliła Wirtualna Polska. Pokorne cielę 2 pałki ssie Rydzola i Macierewicza Masz swój "ałtorytet moralny" :)))
francuz
2019-07-04 08:11:04
Zostawcie gawłosia, "interesy" tak mu spowszedniały, że myśli że to normalna sprawa w tym kraju i to dlatego nie przyznaje się do winy. On po prostu biedny nie jest świadomy swoich czynów. :-)
do Antoni
2019-07-04 08:07:42
Prawdę powiadasz! POPIERAM!!!
Do Józefa Bąka-syna Donalda
2019-07-04 07:14:59
Te afery,o których piszesz nie są aferami PIS-u,to są Twoje afery.Pisz tak dalej,a Prawo i Sprawiedliwość osiągnie 50 procent w sejmie.Znasz takie powiedzenie "z miasta ście,a doopa ście"-to dotyczy właśnie Ciebie.
Antoni
2019-07-03 23:07:23
To co wypisałeś pod tymi punktami, to jest domniemanie na przemian z wyciąganiem kontekstow z rozmów, w sumie tak jak to robią i dzisiaj zrobili w tefałenie z Panem Nitrasem :) Dobrze znam funkcjonowanie tego posła, a przedstawiony został jak osoba, której nikt nie chce dopuszczać do głosu. Wzruszający był ten wywiad z nim. Wracając szybko do sprawy z otumanieniem PiSem jak, to napisał Pan popierający PO, to ja nie mam z tym problemu :) Misiewicza mam nadzieję, że nie wypuszcza za szybko, i z tym też nie mam problemu, bo winny musi odpowiadać! Co innego Ty i Ty, którzy chcecie udowodnić, że PO jest dobrą partią ale nie macie ku temu żadnych argumentów i przez to musisz wypisywać, to do czego sam nie jesteś pewien ;) Pozwól, że się nie odniosę do tych bredni i poczekam co mi Twoja partia lepszego zaproponuje niż PiS. Niech mnie przekonają, to na nich zagłosuję, a póki co widzę jak udzielają wywiadów o dosłownie wszystkich odmiennych poglądach co rząd :) Prosty przykład, 13 emeryturę chcieliście dać, proszę rząd dał... i co, dalej jest źle ;) Mogę Wam marudy i osoby nie potrafiące nawet w dwóch zdaniach obronić PO też tak pisać i pisać ale Wy dobrze znacie swoje afery :) I raczej Wy jesteście otumanieni schetynowskim " PiS, PiS, PiS" :) Pozdrawiam i myślcie na przyszłość wszechstronnie, używając mózgu, patrząc na siebie.
@ Antoni
2019-07-03 22:11:02
Nie tobie PiSi Trollu oceniać kto jest głupi ....Zalecam refleksję nad sobą i drętwymi tekstami jakimi "raczysz" czytelników i "wypróżniasz jelito" na tym forum !!
@ Antoni i reszta otumanionych PIS-em
2019-07-03 22:06:38
Wybrane afery PiS w zaledwie 3 lata ich rządów. 1 ) Afera Rydzyka z samochodami 2) Afera bilbordowa 19 milionów ukradzionych Polakom przez PiS 3) Afera zerwania przetargu Carracali, podejrzenie łapówki od Boeinga 4) Afera GETBACK 2,1 mld 5) Afera SKOK 5 mld 6) Afera zakupu samolotów dla VIP 2,5 miliarda bez żadnego przetargu i nie zgodnie z prawem od Boeinga 7) Afera nagród milionowych wypłacanych sobie prze PiS od dwóch lat jako druga pensja 8) Afera KŁAMSTWA SMOLEŃSKIEGO i oszukiwanie ludzi przez 8 lat i branie pieniędzy za podkomisje 9 ) Afera obrazu Dama z łasiczką i wyprowadzenie 500 milionów ze skarbu państwa przez Glińskiego 10) Afera Morawieckiego który nie pozbył się akcji Banku Zachodniego i sterował finansami żeby zarobić 6 milionów na tych akcjach 11 ) Afera z kupnem patriotów których nawet nie ma i zapłacono 3,5 razy więcej jak np. Rumunia 12) Afera wycinki puszczy przez Szyszko i stworzenie prawa do wycinania drzewa w zamieszaniu podczas głosowań w sali kolumnowej , drzewa sprzedano Niemcom a pieniądze 800 milionów oddano Rydzykowi 13 ) AFERA zniszczenia państwa Polskiego zmiana bezprawna ustroju państwa Polskiego poprzez złamanie kilkunastu zapisów konstytucji. 14 ) Afera Trybunału konstytucyjnego za nie zaprzysiężenie 3 legalnie wybranych sędziów i wstawienie swoich na ich miejsce plus nie konstytucyjne wybraną prezes sądu konstytucyjnego 15) Afera Spowodowania kar i restrykcji nałożonych przez UE za nie przestrzeganie praworządności w Polsce przez PiS i wprowadzenie Stalinowskiego sądownictwa 16 ) Afera Misiewiczów , zmiana ustawy o służbie cywilnej pozwalającej obsadzanie rodzin działaczy PiSowskich w całej Polsce na stanowiska kierownicze w bez żadnych umiejętności i kompetencji wymaganych wcześniej ustawowo. 17) Afera Rozkradzenie przez PiS funduszu 600 milionów na niepełnosprawnych które PO zostawiło na ten cel zgodnie z orzeczeniem Trybunału konstytucyjnego 18) Afera w Janowie poprzez wymianę wieloletniego dyrektora na Pisiewicza renomowana na całym świecie stadnina koni zalicza straty wizerunkowe i milionowe skarbu państwa. 19 ) Afera Misiewicza który brał milionowe pensje w zarządzie PGZ a był tylko pomocnikiem aptekarza i protegowanym Macierewicza 20 ) Kłamstwa Macierewicza na temat Smoleńska oraz stanu wojska i zakupów. itd itp . można długo pisać o aferach skandalach PiSu a to dopiero 3 lat ich rządzenia. Teraz dochodzi jeszcze sprawa Srebrnej, Kuchcinskiego, PCK, KFN itd.itp. Najważniejsze jednak że zniszczyli Polską renomę na świecie z lidera Europejskiego staliśmy się zacofanym rasistowskim krajem oraz wprowadzili Dyktaturę w Polsce na wzór komunistyczny!!
Antoni
2019-07-03 21:54:17
Popijać kawę i ten szanowny Pan wyżej -> Nie piszcie nic jak macie bronić przestepcę. Może spowazniej, a nie śmiejesz się z poważnych spraw. Nie bez powodu akta mają ponad 1000 stron, żebyście blaznowali. Wstydzę się, że Polak potrafi być taki głupi i jeszcze o tym przypominać w komentarzach broniących skorumpowanego człowieka.
Może tym się zajmijmy...
2019-07-03 19:44:03
A jak tam Austriak i budowa 2 wież spółka Srebrna Kaczyńskiego oraz łapówka 50 tys dla klechy Sawicza ??
popijajać kawkę..
2019-07-03 19:39:44
Wybory się zbliżają, trzeba przypomnieć suwerenowi, że 'kradli'...nie ma mocnych dowodów, nie bardzo widać winnych tych kradzieży, to wracamy do Gawłowskiego. Żona przyniosła rachunek za zegarek, 'apartament' to bodaj jakieś studio, i raczej skromne za taką kasę, świadkowie szemrani, ale mielenie łgarstw się temu rządowi nadzwyczajnie opłaca...tylko jaką przyszłość ma państwo budowane na kłamstwach? A apartament za 200tysi?? uśmiałem się jak norka :)))
mała madzia
2019-07-03 19:08:12
Oby doszło PO KO do władzy jesienią to uniewinnią Stasia ,inaczej będzie siedział .A szkoda wafla wielu ludziom ułatwił biznesy
całość
2019-07-03 19:08:12
Cała informacja jest na stronie Prokuratury Krajowej. Zajmująca lektura. https://pk.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-prokuratury-krajowej/akt-oskarzenia-przeciwko-poslowi-stanislawowi-g/
cDN
2019-07-03 17:25:46
WEDLUG TVN TO ATAK REZIMU PISU NA TEGO<""WYBITNEGO DZIALAcZA PO""OSADZAc POWINIEN NIEZALEZNY I NIEZAWISLY SEDZIA TULEYA<
Pan Kleks
2019-07-03 17:12:54
Mieli posiedzenia rady ministrów na cmentarzu,teraz chłopaki z PO będą debatować w więzieniach.Nie wiem czy słuszną drogę obrali chłopaki...na pewno będą mogli śmiało śpiewać piosenkę Jacka Lecha "Dwadzieścia lat,a może mniej"
Do buraka na rzadkie paliwo
2019-07-03 16:56:01
My dążymy do Polski prawej,silnej i uczciwej,a nie do takiej jakiej Ty chcesz-lewackiej i złodziejskiej.A może towarzyszowi z resortu zabrano przywileje ubeckie i wylewa żółć na publicznych portalach?
Antoni
2019-07-03 16:43:51
Oczywiście Pan Gawlowski mimo tak olbrzymiego aktu oskarżenia i twardych dowodów nie przyznaje się do winy :) To jest korupcja, on działał niesprawiedliwie, a co niektórzy smia jego bronić! Dla mnie nie ma znaczenia czy to ktoś z PiSu, PO czy PSLu, jeżeli oszukuje, to do więzienia, bo przecież to jest oszukiwanie nas wszystkich. Od kiedy PiS rządzi, to wszystkie zatrzymania są wynikiem działań politycznych... nawet cwaniaka Misiewicza :)
Mordo ty moja!
2019-07-03 16:12:14
Jak na tak wysokiego rangą działacza PO - milion złotych, to tylko średniej wielkości złodziej. Ot, powiedział bym: swój człowiek.
Wódz OTUA
2019-07-03 16:04:24
Zaczyna się lewackie wycie.ZNAKOMICIE!!!
Do wódz otua
2019-07-03 16:01:16
Jesteś upośledzony intelektualnie
vbn
2019-07-03 15:24:52
Wódz OTUA- Swietne.
@Wódz OTUA
2019-07-03 15:10:14
Jesteś stary nie do uratowania !!Zbyt długo tłumaczyć , a i CENZURA PIS w Kurierze nie opublikuje. Tyle...Do takiej ojczyzny dążycie wyborcy "Pychy i Szmalu"!!
Wódz OTUA
2019-07-03 14:31:24
Idź Stachu w zaparte i zwalaj winę na Jarosława Kaczyńskiego.Nie przyznawaj się do żony,mów,że to żona prezesa Prawa i Sprawiedliwości...Tuleya Cię wybroni.Jeszcze będziesz premierem Chorwacji.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA