Sobota, 18 maja 2024 r. 
REKLAMA

Jedne w remoncie, inne w ruinie

Data publikacji: 20 kwietnia 2024 r. 21:41
Ostatnia aktualizacja: 20 kwietnia 2024 r. 21:41
Jedne w remoncie, inne w ruinie
Kolejny odcinek muru wzdłuż Klasztornej zostanie wzmocniony i odnowiony. Fot. Wioletta MORDASIEWICZ  

Cały mur obronny wzdłuż ulicy Klasztornej w Stargardzie odzyska dawny blask.

Od 3 lat trwa w Stargardzie rewitalizacja muru obronnego przy ul. Klasztornej. Jest on modernizowany kawałek po kawałku. W planie jest odnowienie kolejnego odcinka, na które miasto dostało 1,2 mln zł dofinansowania.

- Zdecydowanie pomagają w tym środki zewnętrzne - mówi Piotr Styczewski z Urzędu Miejskiego w Stargardzie. - Pozyskaliśmy kolejne pieniądze na następny odcinek XIII-wiecznych miejskich obwarowań. Następna część muru zostanie dokładnie oczyszczona, a wykonawca usunie współczesne elementy ceglane i fragmenty tynków. Istniejące pęknięcia i ubytki będą naprawione. Dodatkowo całość zostanie odpowiednio zabezpieczona przed niekorzystną pogodą.

Prace przy ul. Klasztornej rozpoczęły się w 2022 roku. Na wszystkie III etapy Stargard pozyskał pieniądze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Odnowa Zabytków, które niemal w całości pokryły koszty prac. W 2022 r. i 2023 r. wydano na ten cel prawie 2 mln zł, w roku bieżącym ponad 1,2 mln zł.

W kolejce do rewitalizacji czeka nadal zdegradowany odcinek muru obronnego, znajdujący za budynkiem Archiwum Państwowego.

(w)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA