poniedziałek, 18 lutego 2019.
Strona główna > Wiadomości > Jednak inny pomnik patriotyczny w Stargardzie

Jednak inny pomnik patriotyczny w Stargardzie

Jednak inny pomnik patriotyczny w Stargardzie
Data publikacji: 2018-07-23 11:03
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-25 13:32
Wywietleń: 941 339776

Wysoka cena realizacji wybranego przez jurorów i stargardzian projektu pomnika patriotycznego spowodowała, że wybrano inną koncepcję. Zamiast pomysłu wymyślonego przez krakowskich architektów Barbary i Andrzeja Getter, skwer między ulicami M. Skłodowskiej-Curie i Kazimierza Wielkiego w Stargardzie uatrakcyjni posąg zaproponowany przez szczecińską spółkę „Mod Architektura”.

Przypomnijmy, że do konkursu na budowę pomnika „Stargardzianie-Ojczyźnie w setną rocznicę odzyskania niepodległości” zgłoszono 13 prac od rzeźbiarzy i architektów z całej Polski. Przedstawiciele sądu konkursowego pod przewodnictwem prof. Konrada Kucza-Kuczyńskiego wybrali trzy najlepsze, ich zdaniem, koncepcje i wraz z uzasadnieniem swej decyzji poddali je stargardzianom pod głosowanie. Okazało się, że mieszkańcom i sądowi konkursowemu spodobał się ten sam projekt. Bazował on na symbolice drzewa i jego wielu słojów. Niestety, niedawno się okazało, że autor zwycięskiej koncepcji zrezygnował z jej realizacji.

– Na przeszkodzie stanęła cena – podkreśla Piotr Styczewski z Urzędu Miejskiego w Stargardzie. – Budowa pomnika miała się zamknąć w kwocie pięciuset tysięcy złotych. Niestety, negocjacyjna oferta była zdecydowanie wyższa. Po kolejnych pertraktacjach umowę na wykonanie obiektu podpisano zatem z zespołem autorskim ze Szczecina, który koncepcję pomnika przygotował pod kierownictwem dra hab. Jerzego Tadeusza Lipczyńskiego.

Posąg, który ma być wybudowany do 11 listopada br., to prosta, wertykalna forma rzeźbiarska. Uwzględnia ona dostęp dla pieszych od strony ul. Kazimierza Wielkiego i Marii Skłodowskiej-Curie. Lokalizacja ta gwarantuje dobrą ekspozycję od strony Starego Miasta oraz planowanego ronda. Jednocześnie, zdaniem autorów projektu, zapewni właściwe oświetlenie elementów rzeźbiarskich i przestrzeni placu naturalnym światłem. Półprzejrzysty pomnik patriotyczny pozwoli dodatkowo na oglądanie starych drzew i sylwetki kolegiaty.

– Przyjęte rozwiązanie architektoniczno-rzeźbiarskie cechuje się prostotą, a zarazem monumentalnością – dodaje Piotr Styczewski. – Praca charakteryzuje się minimalistyczna formą, która proponuje użycie metalu i betonu. Długa ścieżka projektowana na osi pomnika prowadzi widza do efektownego, pionowego elementu – symbolu „wzniosłości idei niepodległości”. Sama ścieżka i pozostałe horyzontalne formy w założeniu twórców pomnika symbolizują zaś drogę do odzyskania niepodległości. Natomiast o niepodległości Polski mówi sylwetka orła, uwypuklona na ryflowanej powierzchni oraz ciekawie usytuowana na bocznych powierzchniach pionowych elementów polska flaga i sam napis „Stargardzianie – Ojczyźnie”. ©℗

(gra)

Fot. UM Stargard

Na zdjęciu: Zespół szczecińskich architektów z „Mod Architektura” zaproponował minimalistyczną formę. Posąg ma być wybudowany do 11 listopada br.

 

Jednak inny pomnik patriotyczny w Stargardzie

Komentarze

polak
Futurystyczno- ateistyczna żenada !Stargard jak zawsze ateizm w całej krasie !
2018-07-23 15:37:39

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wystawa Makiet Kolejowych
Pobiegli dla Eweliny
Pamięci Pawła Adamowicza
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Jerzy Ciuński

Sonda

Czy kontrowersyjne kampanie społeczne w rodzaju „Jedz ostrożnie” pomagają rozwiązać problem, którego dotyczą?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy