Czwartek, 25 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Jednak inny pomnik patriotyczny w Stargardzie

Data publikacji: 23 lipca 2018 r. 11:03
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:16
Jednak inny pomnik patriotyczny w Stargardzie
 

Wysoka cena realizacji wybranego przez jurorów i stargardzian projektu pomnika patriotycznego spowodowała, że wybrano inną koncepcję. Zamiast pomysłu wymyślonego przez krakowskich architektów Barbary i Andrzeja Getter, skwer między ulicami M. Skłodowskiej-Curie i Kazimierza Wielkiego w Stargardzie uatrakcyjni posąg zaproponowany przez szczecińską spółkę „Mod Architektura”.

Przypomnijmy, że do konkursu na budowę pomnika „Stargardzianie-Ojczyźnie w setną rocznicę odzyskania niepodległości” zgłoszono 13 prac od rzeźbiarzy i architektów z całej Polski. Przedstawiciele sądu konkursowego pod przewodnictwem prof. Konrada Kucza-Kuczyńskiego wybrali trzy najlepsze, ich zdaniem, koncepcje i wraz z uzasadnieniem swej decyzji poddali je stargardzianom pod głosowanie. Okazało się, że mieszkańcom i sądowi konkursowemu spodobał się ten sam projekt. Bazował on na symbolice drzewa i jego wielu słojów. Niestety, niedawno się okazało, że autor zwycięskiej koncepcji zrezygnował z jej realizacji.

– Na przeszkodzie stanęła cena – podkreśla Piotr Styczewski z Urzędu Miejskiego w Stargardzie. – Budowa pomnika miała się zamknąć w kwocie pięciuset tysięcy złotych. Niestety, negocjacyjna oferta była zdecydowanie wyższa. Po kolejnych pertraktacjach umowę na wykonanie obiektu podpisano zatem z zespołem autorskim ze Szczecina, który koncepcję pomnika przygotował pod kierownictwem dra hab. Jerzego Tadeusza Lipczyńskiego.

Posąg, który ma być wybudowany do 11 listopada br., to prosta, wertykalna forma rzeźbiarska. Uwzględnia ona dostęp dla pieszych od strony ul. Kazimierza Wielkiego i Marii Skłodowskiej-Curie. Lokalizacja ta gwarantuje dobrą ekspozycję od strony Starego Miasta oraz planowanego ronda. Jednocześnie, zdaniem autorów projektu, zapewni właściwe oświetlenie elementów rzeźbiarskich i przestrzeni placu naturalnym światłem. Półprzejrzysty pomnik patriotyczny pozwoli dodatkowo na oglądanie starych drzew i sylwetki kolegiaty.

– Przyjęte rozwiązanie architektoniczno-rzeźbiarskie cechuje się prostotą, a zarazem monumentalnością – dodaje Piotr Styczewski. – Praca charakteryzuje się minimalistyczna formą, która proponuje użycie metalu i betonu. Długa ścieżka projektowana na osi pomnika prowadzi widza do efektownego, pionowego elementu – symbolu „wzniosłości idei niepodległości”. Sama ścieżka i pozostałe horyzontalne formy w założeniu twórców pomnika symbolizują zaś drogę do odzyskania niepodległości. Natomiast o niepodległości Polski mówi sylwetka orła, uwypuklona na ryflowanej powierzchni oraz ciekawie usytuowana na bocznych powierzchniach pionowych elementów polska flaga i sam napis „Stargardzianie – Ojczyźnie”. ©℗

(gra)

Fot. UM Stargard

Na zdjęciu: Zespół szczecińskich architektów z „Mod Architektura” zaproponował minimalistyczną formę. Posąg ma być wybudowany do 11 listopada br.

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

polak
2018-07-23 15:37:39
Futurystyczno- ateistyczna żenada !Stargard jak zawsze ateizm w całej krasie !

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA