Wtorek 26 października 2021r. 
REKLAMA

Jarmark wielkanocny Szczecina: kolory, smaki i folk [GALERIA, FILM]

Data publikacji: 2018-03-24 15:41
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:06
Jarmark wielkanocny Szczecina: kolory, smaki i folk
 

To miejsce w Szczecinie, w jakim w ten weekend bije przedświąteczny puls miasta. Mowa o wielkim Jarmarku Wielkanocnym otwartym dla szczecinian i turystów w dawnej alei kwiatowej na pl. Żołnierza Polskiego.

Królują - co oczywiste - zajączki i pisanki, czyli rękodzieło. Ale poza tym nie brakuje słodkości, owoców w karmelu i czekoladzie, miodów, potraw regionalnej kuchni, w tym wyrobów lokalnych browarów i winnic. Jest też swojskie mięsiwo, sery i chleby pieczone na zakwasie. Na kilkudziesięciu jarmarkowych stoiskach z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Jednak na odwiedzających jarmark największe wrażenie robią występy sceniczne zespołów folklorystycznych: „Balbin", „Barwinoka" czy genialnego męskiego zespołu śpiewaczego „Karpaty". Kto jeszcze na szczeciński Jarmark Wielkanocny w d. alei kwiatowej nie dotarł, ten ma szansę jeszcze posłuchać popisów zespołu pieśni i tańca „Szczecinianie", bębniarzy oraz solistów z Domu Kultury Słowianin.

Film: PaS

 

Natomiast uwaga wszystkich skupia się na wyjątkowych okazach „Festiwalu Pisanek". Gigantycznych i efektownie ozdobionych jaj nie sposób nie zauważyć, tym bardziej, że zajmują centralną oś alei. Są to bodaj najchętniej fotografowane elementy śródmiejskiego szczecińskiego pejzażu. Co zawdzięczamy staraniom i talentom wychowanków Pałacu Młodzieży, Pracowni Pogodno, Klubu Delta, Pracowni Stary Młyn, a także pracowników spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z IMPREZY

Warto jeszcze zajrzeć na stoisko „Kawki" i Ecogeneratora, a też na wybuchowe stoisko Miasta Nauki, by pod okiem Szalonego Profesora wziąć udział w doświadczeniach choćby z ciekłym azotem, metanem i wodorem.

                    

Film: Dariusz Gorajski

* * *

Na tym nie koniec atrakcji. W niedzielę na odwiedzających Jarmark Wielkanocny czeka jeszcze kulinarne show Będzie okazja, by wspólnie z profesjonalistami przygotować świąteczną przystawkę, danie główne i zupę. Każdy pokaz zakończy się degustacją. W menu znajdą się: polędwiczki wieprzowe w sosie chrzanowym, wiosenny tapas z wędzoną rybą i tradycyjny wielkanocny żur.

Także w niedzielę (godz. 13-15) odbędzie się również Harcerska Gra Wielkanocna. Rodziny z dziećmi, grupy znajomych lub krewnych wspólnie z harcerzami będą mogły wziąć udział w poszukiwaniu zaginionej pisanki. Nie obowiązują wcześniejsze zapisy. Wystarczy przyjść na Jarmark, zameldować się na harcerskim stoisku, odebrać mapkę i cenne wskazówki, bez których nie uda się odnaleźć zagubionego świątecznego jajka.

Największy Jarmark Wielkanocny Szczecina w dzisiaj (24 bm.) będzie czynny jeszcze tylko do godz. 18, a w niedzielę (25 marca) - w godz. 10-18. Zaprasza Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia wraz z „Kurierem Szczecińskim". ©℗

(an)

Fot. Arleta NALEWAJKO

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z IMPREZY

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

cap kościelny
2018-03-25 12:59:56
festiwal bałwochwalstwa!
kibic
2018-03-25 00:30:01
nazywanie tej imprezy wielkim jarmarkiem jest co najmniej nadużyciem.przejście wokół tych straganów zajęło mojej rodzinie ok.6 minut.zastanawia mnie scena,a na niej kilka osób grających na bębnach i ubranych w koszulki z mapą Afryki.co to ma wspólnego z Wielkanocą??? słyszałem kilkanaście osób mówiących po niemiecku.czyżby strach,że znowu przejedzie się po nich ciężarówka nakłonił ich do przyjazdu do nas? tak to wygląda.strata czasu.Jarmark Jakubowy o wiele bardziej jest warty zobaczenia.
Apoloniusz
2018-03-24 20:37:15
Fajna impreza. Wybieramy się znowu jutro.
o
2018-03-24 18:23:53
wyrywanie pieniędzy z frajerów
;
2018-03-24 18:03:32
Dwudniowy jarmark - śmiechu warte ;/

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ