Poniedziałek 03 października 2022r. 
REKLAMA

Jarmark jamneński na otwarcie. Zagroda jak sprzed wieków

Data publikacji: 2019-04-07 13:39
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:36
Jarmark jamneński na otwarcie. Zagroda jak sprzed wieków
Prawie jak żywy - tak goście komentowali sylwetkę XIX-wiecznego gospodarza w pomieszczeniu muzealnym. Nowa atrakcja z dorobku dziedzictwa kulturowego ma służyć mieszkańcom regionu i turystom przebywającym w pasie nadmorskim. Fot. Wiesław Miller  

W niedzielę (7 kwietnia) koszalinianie mogli cofnąć się do drugiej połowy XIX wieku, aby poznać dawną codzienność mieszkańców Jamna. Zrekonstruowana zagroda jest w pełni otwarta dla zwiedzających, dla których dodatkową atrakcją był jarmark jamneński.

Zagroda to muzeum etnograficzne na wolnym powietrzu. Rekonstrukcja odtworzyła typową dla zabudowy jamneńskiej sprzed 150 lat chałupę mieszkalną z ekspozycją muzealną oraz budynek inwentarski przeznaczony na działalność edukacyjno-rekreacyjną. To w nim będą lekcje miejscowego haftu, plecionkarstwa i ornamentyki meblowej. Nadto powstała sala kinowo-wykładowa i piece chlebowe służące do warsztatów wyrobu pieczywa. Można obejrzeć film poświęcony kulturze wsi i pobrać aplikację pn. "Z Julkami w chacie jamneńskiej” na kanwie lokalnej legendy. Całość uzupełnia trasa rekreacyjna pn. "Śladami pozostałości historycznych zabudowań w Jamnie”. Wokół są chodniki, place, drogi czy parkingi, elementy małej architektury oraz trawniki, krzewy ozdobne, ogród kwiatowy i warzywny.

Budowa zagrody trwała od lipca 2017 roku. Koszt to ponad 5 mln zł. Blisko połowę wyłożył Urząd Marszałkowski z puli Regionalnego Programu Operacyjnego. ©℗

Tekst i fot. (m)

Na zdjęciu: Prawie jak żywy - tak goście komentowali sylwetkę XIX-wiecznego gospodarza w pomieszczeniu muzealnym. Nowa atrakcja z dorobku dziedzictwa kulturowego ma służyć mieszkańcom regionu i turystom przebywającym w pasie nadmorskim.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA