Sobota, 17 sierpnia 2024 r. 
REKLAMA

Jaki pomnik patriotyczny? Głosowanie do niedzieli

Data publikacji: 30 kwietnia 2018 r. 12:37
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:09
Jaki pomnik patriotyczny? Głosowanie do niedzieli
 

Sąd konkursowy wyłonił trzy najlepsze koncepcje pomnika patriotycznego, który ma stanąć na skwerze między ulicami M. Skłodowskiej-Curie i Kazimierza Wielkiego w Stargardzie. Makiety wraz z opisami prac wystawiono w stargardzkim magistracie, a do niedzieli (6 bm.) można oddawać swe głosy na najciekawszy projekt monumentu.

Na konkurs, dotyczący budowy pomnika „Stargardzianie-Ojczyźnie w setną rocznicę odzyskania niepodległości”, wpłynęło 13 prac od rzeźbiarzy i architektów z całej Polski. Przedstawiciele sądu konkursowego pod przewodnictwem prof. Konrada Kucza-Kuczyńskiego wybrali trzy najlepsze, ich zdaniem, koncepcje i wraz z uzasadnieniem swej decyzji poddali je stargardzianom pod głosowanie.

Nazwiska autorów projektów są utajnione. Pierwsza praca proponuje utworzenie placu w kształcie okręgu z wodą. Jak twierdzą jej autorzy, przy okręgu ludzie mogą świętować, spotykać się i spacerować, bo okrąg nie dzieli, lecz łączy każdego. Kolejnym aspektem pomnika jest woda, postrzegana jako symbol nowego życia, ma dodatkowo nadawać specyficzny mikroklimat przestrzeni parkowej. Pod taflą wody jest zaś stworzona z punktów świetlnych cyfra 100, upamiętniająca setną rocznicę niepodległości Polski.

 Drugi projekt bazuje na symbolice drzewa i jego wielu słojów. Stanowi to odniesienie do ponad 1000-letniego trwania państwowości polskiej. Na tym „podłożu”, jak przyznają autorzy, wyrasta dominująca forma ze stali nierdzewnej, która jest zobrazowaniem najnowszego stulecia państwa polskiego. Forma ta składa się z dwóch półkolistych części podzielonych przez tragiczny okres II wojny światowej. Natomiast idea trzeciej koncepcji, według autorów, stawia przed widzem wymóg czynnego odbioru. Dlatego forma powiązana jest z otoczeniem poprzez prześwity, umożliwiające powiązanie perspektywy miejskiego krajobrazu Stargardu z prezentowanym pomnikiem. Wertykalny element, jak twierdzą projektanci, odzwierciedla wzniosłość idei niepodległości, a horyzontalne linie symbolizują do niej drogę. ©℗

(gra)

Fot. Aneta Słaba
 
Na zdjęciu: Stargardzianie wybierają projekt pomnika patriotycznego.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

true
2018-05-01 19:24:41
Prawdziwie jest postawic Armii Czerwonej
o
2018-04-30 20:17:48
po pierwsze- wybór lokalizacji jest podejrzany. samo nazwisko curie jest obco brzmiące i do tego jego nosicielka była zaciekłą feministką.druga postać też jest felerna- nie spłodził żadnego bliźniaka a jedyną jego zasługą była rozwiązłość pozamałżeńska i wznoszenie murów z których łatwiej strzelano z łuku do kaczek!. Po drugie co tu upamiętniać skoro Stargard do Polski należy od 1945 a nie 100 lat- to jest monumentalne kłamstwo!
321
2018-04-30 15:22:37
ale jak oddawac-ręcznie na kartce jak za komuny? internetu nie maja tam?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA