Wtorek, 18 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Jaka strefa?

Data publikacji: 13 sierpnia 2016 r. 09:22
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:12
Jaka strefa?
 

Czy rozszerzyć obszar strefy płatnego parkowania? A jeśli tak, to do jakich granic? Radni zdecydują o tym po wakacjach - najpewniej w październiku. Wcześniej jednak urzędnicy przeanalizują wnioski, opinie i postulaty mieszkańców zebrane podczas trwających do 20 sierpnia konsultacji społecznych.

Propozycja jest taka, by strefę mocno rozszerzyć. Jak? Jeśli liczyć liczbę miejsc postojowych, to o połowę. Obecnie bowiem jest wytyczonych 8 tys. miejsc. Po zmianach ma być ich aż 12 tys.

Ulicami granicznymi „nowej" strefy ma być: ul. ul. Piotra Skargi, Wyzwolenia (od ronda Giedroycia do ul. Malczewskiego), Malczewskiego, Parkowa (od ul. Malczewskiego do ul. Kapitańskiej - Starzyńskiego), Kapitańska, Jana z Kolna (od ul. Kapitańskiej do Nabrzeża Wieleckiego), Nabrzeże Wieleckie, Kolumba (od ul. Nowej do pętli autobusowej za Dworcem PKP), Owocowa, Czarnieckiego, Potulicka (od ul. Czarnieckiego do ul. Narutowicza), Narutowicza, Piastów (od ul. Narutowicza do ul. Ku Słońcu), Ku Słońcu (od ul. Piastów do ronda Pileckiego), Sikorskiego (od ronda Pileckiego do ul. Boh. Warszawy) i Boh. Warszawy.

Oznacza to, że strefa ma objąć całe centrum Szczecina. SPP się podwoi!

- Po co? - pyta niezadowolony z planów poszerzenia strefy mieszkaniec ul. Potulickiej. - Nie rozumiem tego. Jaki jest cel?

Ale, jak się okazuje, to nie jest pomysł urzędników. Inicjatywa wyszła od... mieszkańców Szczecina, którzy od lat domagają się zmian.

Powrotu do opłat domagają się przede wszystkim właściciele sklepów, zakładów rzemieślniczych, biur rachunkowych i notarialnych, gabinetów lekarskich i licznych spółek. Do petycji kierowanych do zarządzającej SPP spółki Nieruchomości i Opłaty Lokalne, często przyłączają się też wspólnoty mieszkaniowe. Od 2013 r. temat wraca jak bumerang co kilka miesięcy.

Plan reformy SPP przygotowany przez NiOL nie jest jednak ostateczny. Od 20 lipca 2016 r. do 20 sierpnia trwają konsultacje społeczne na ten temat.

Leszek Wójcik

fot. Mirosław WINCONEK

Na zdjęciu: mieszkańcy Pocztowej czy Jagiellońskiej tęsknią do przywrócenia płatnej strefy

Czytaj więcej w „Kurierze Szczecińskim"

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Marian
2016-08-15 01:26:42
bardzo ladnie to opisane przez @ Pocztowa - przywrócić strefe !! Ale kij ma dwa konce i nie ma tutaj rzadnego dobrego wyjscia. Bo jak nie bedzie strefy to ludzie zostawia auto na caly dzien i ludzie zainteresowani usluga lub firma pojada dalej bo nie ma gdzie zaparkowac albo wybiora inna firme! Nie ma dobrego rozwiazania dla wszystkich! Ale czemu radni sa traktowani inaczej? Maja abonamenty na koszt miasta i wyznaczone parkingi pod miejscem niby pracy Abo strefa dla wszystkich albo wcale! obywatelom do tej pory nie przekazano ile kto zarabia w spolce SPP, jakie sa przychody i jakie wydatki i co najwazniejsze ILE KASY IDZIE DO MIASTA I NA CO JEST PRZEZNACZONA?
sczecin
2016-08-14 10:47:15
6,5 km od oczysczalniscieków smierdzi gnojowka w zdrojach w podjuchach na pomorzanach a radni w spólce z wodociagami biora po 20 tys pensji po co czyscic rury filtry wybierac co gęste przeciez KASE W SZCZECINIE DOSTAJE SIE ZA NIC NIE ROBIEBIENIE NALEZY SIEDZIEC PRZY KORYCIE
@ Pocztowa - przywrócić strefe !!
2016-08-13 13:44:57
Czy naprawdę nie rozumiecie sytuacji ? A wiec łopatologicznie. To jest błędne koło. Normalne jest że każdy będzie uciekał ze strefy a już na pewno ten którego portfel jest mniej zasobny. Jak go nie kijem to pałą. Jak uciekniesz ze strefy to zapłacisz za tramwaj który dojedziesz do centrum. Tak czy inaczej oddasz pieniądze miastu. Mieszkający po za strefą ( jaka by duża ona nie była ) będą sie buntowali bo nie mają gdzie zaparkować. I tą metodą znowu rozszerzą strefę. I tak w koło Macieju aż do granic administracyjnych miasta. Jak dojadę do kogokolwiek aby wykonać usługę, zaparkuje pojazd wniosę opłate parkingową którą doliczę do faktury, dam swój narzut i doliczę 23% VAT. Cena usługi zdecydowanie wzrośnie i usłyszę że jestem złodziej. A kto tu tak na prawdę kradnie. Pieniądze z SPP miały być przeznaczane na budowę parkingów. Pokażcie mi przynajmniej jeden zbudowany przez krzystka ( bez zaciągania długu ). Zrozumcie. SPP to jest napuszczanie jednego na drugiego ( stary komunistyczny sposób aby podzielić mieszkańców, bo takimi lepiej się zarządza) a przy tym produkcja kasy dla miasta. Kasy która i tak idzie w powietrze , na premie i inne cuda a nie na to na co miała iść. To jest cała tajemnica SPP. Nie dajmy sie podzielić i wykopmy tę zarazę z magistratu.
mmm
2016-08-13 12:50:53
Po wprowadzeniu tak rozległej strefy, na zakupy już nigdy nie wybiorę się do centrum. Na Prawobrzeżu też są sklepy, biura rachunkowe i urzędy, obok których parkując nie muszę zastanawiać się czy zdążę dobiec prze wystawieniem mandatu po przekroczeniu czasu o minutę
Sedina2008
2016-08-13 12:19:46
Bardzo dobry pomysł - dajcie mieszkańcom spokojnie żyć. Na Pocztowej jest obecnie jeden wielki parking samochodów dostawczych, parkujących ukośnie, zajmują połowę szerokości jezdni. Proponuję wprowadzić przynajmniej po jednej stronie parkowanie równoległe oraz zakaz parkowania pojazdów o ciężarze ponad 1,5t. A malkontenci niech głosują na Panią Jacynę-Wit.
Pocztowa - przywrócić strefe !!
2016-08-13 11:55:47
Na własnej ulicy nie mogę zaparkować, ponieważ wszyscy zostawiają tu auta i albo idą do pracy albo idą w miasto na całe dnie. A co to parking miejski ? Tu mieszkają ludzie! Była strefa - był porządek! Jak gościu miał zapłacić 1 zł za parking to szybko się zmył, a jak za darmo to na cały dzień łatwo postawić! Taka prawda. Ja jako mieszkaniec posiadam abonament roczny i mi to odpowiada! Przywrócić strefę !
jaka strefa ??
2016-08-13 11:11:59
jak najwieksza, bo krzystkowi i radzie miasta kasy brakuje , a premie kolesiom trzeba dać
szczecinianin
2016-08-13 10:06:18
Strefa na Pocztowej jest potrzebna, bo dzisiaj tracimy klientów, którzy nie mają gdzie zaparkować, bo wszystkie miejsca są pozajmowane przez tych, którzy pracują w strefie i zostawiają swoje samochody poza nią na czas pracy. Jest tragedia!
Strefa
2016-08-13 10:05:26
Tak oczywiście !! Ale koniecznie zabrać miejsca przy urzędzie ,te dla radnych prezydenta zastępcy i tym podobne. I abonament powinien obowiązywać tylko mieszkańców ( rezydentów) w miejscu zamieszkania w okolicy domu mieszkania np. 0,5 km od domu. Bo tok z abonamentem parkuje na czas pracy 8-16 i co z rotacją samochodów co podobno ma być? Lub powiedzieć prawde NAM ZAWSZE O KASE CHODZI I OCZYWIŚCIE WARA OD NASZYCH PRZYWILEJI !!!!!!!!
Spp
2016-08-13 09:35:54
Wyborcy wszystko pamiętają, a kto działa przeciw mieszkańcom, niech ma świadomość swoich czynów.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA