wtorek, 18 czerwca 2019.
Strona główna > Wiadomości > Jaka mogłaby być aleja Wojska Polskiego?

Jaka mogłaby być aleja Wojska Polskiego?

Jaka mogłaby być aleja Wojska Polskiego?
Data publikacji: 2017-12-25 11:26
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-13 00:31
Wywietleń: 2370 306239

Pisaliśmy już i prezentowaliśmy zwycięską koncepcję w konkursie architektonicznym na zagospodarowanie przestrzeni publicznych w obszarze śródmiejskiego odcinka szczecińskiej alei Wojska Polskiego między placami Zwycięstwa i Szarych Szeregów, jak też jej najbliższej okolicy, jaką okazała się ta przygotowana przez szczecińską Pracownię Architektoniczną ARCHAID Jacka Szewczyka. Dziś naszym Czytelnikom przybliżamy pozostałe wyróżnione i nagrodzone wizje tej części śródmieścia. Oto jak mogłaby wyglądać aleja i rejony przyległych do niej ulic według nieco odmiennych od tego wybranego punktów widzenia innych architektów na to samo miejsce.

– Prac było mało, ale zapewne dlatego że został narzucony wyjątkowo wymagający zakres interdyscyplinarny prac, bo należało mieć w zespole nie tylko architekta, urbanistę z wyczuciem, co jest na miejscu, ale także mieć zmysł drogowca, który umie nowocześnie myśleć o układach komunikacyjnych w rewitalizowanych śródmieściach. Do tego mieć kogoś, kto zna się na zieleni i jeszcze kogoś, kto zna się na historycznych elewacjach, by wykonać propozycję kolorystyki na okoliczność rewaloryzacji fasad zarówno zabudowy tej właśnie historycznej, jak i budynków o rodowodzie powojennym – podsumował Paweł Detko, przewodniczący sądu konkursowego.

– Chcemy uczynić z tej bardzo kluczowej dla Szczecina alei, która ma swoją historię, a także z powodów komunikacyjnych przedmiot modelowej rewitalizacji – tak z kolei wyraził się Piotr Krzystek, prezydent Szczecina, podczas prezentacji wyników konkursu.

* * *

Do 29 grudnia 2017 r. wszystkie prace konkursowe w szczegółach każdy z zainteresowanych może obejrzeć w Śródmiejskim Punkcie Sąsiedzkim „ŚRODEK” przy ul. Królowej Jadwigi 44b w Szczecinie. ©℗

Kto, jak i co oceniał w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 22 grudnia 2017 r.

Tekst i fot. Mirosław Winconek

 

Jaka mogłaby być aleja Wojska Polskiego? Jaka mogłaby być aleja Wojska Polskiego? Jaka mogłaby być aleja Wojska Polskiego? Jaka mogłaby być aleja Wojska Polskiego? Jaka mogłaby być aleja Wojska Polskiego? Jaka mogłaby być aleja Wojska Polskiego? Jaka mogłaby być aleja Wojska Polskiego?

Komentarze

nh
mogłaby być uwolniona od samochodów, gdyby była OBWODNICA :-(
2019-02-24 18:44:16
Wybrakowane
Nie kupuję tej wersji. Przestrzeń jest zawalona, nie zagospodarowana. I po co nam kolejna szklana pułapka w Szczecinie? Miejsce na kawiarenkę ze stolikami na świeżym powietrzu, fontanna, ławki, przejścia, a dookoła 2 pasy ruchu dla aut, i ścieżka rowerowa, bo pedalarze to są okropni w mieście..
2017-12-27 03:02:39
Ala
Powinno być miejsce dla wszystkich dla pieszych, dla samochodów, dla rowerów i dla tramwaju
2017-12-26 11:48:47
Alex
Przede wszystkim 2 pasy dla rowerów po jednym w każdą stronę.
2017-12-26 11:31:06
Ed
Linia tramwajowa i deptak z ograniczonym i spowolnionym ruchem samochodowym.
2017-12-26 11:21:45
startrek
żadnych ścieżek pedałowych, ci ch... jeżdżą i tak po chodnikach
2017-12-26 10:33:03
do jeden warunek
a czemu nie po 3 albo 4?
2017-12-26 00:49:55
HogoFogo
Wojska Polskiego mogłaby wyglądać jak normalna ulica w średniej wielkości mieście, gdyby kilkanaście lat temu UM Szczecin nie podjął decyzji o wydaniu pozwolenia na budowę CH Galaxy a potem CH Kaskada. Obecnie wszelkie konkursy i pijane widy urbanistów nie przywrócą tej ulicy do życia (podobnie jak Jagiellońskiej). Ale OK, róbcie sobie kolejne konkursy i konkursiki - w końcu na coś trzeba wydać kasę, która w większości i tak pochodzi z kredytów.
2017-12-25 23:50:21
topek
Najpierw bardzo szybka budowa obwodnicy śródmiejskiej !!! Ci co chcę tramwaju na Al.Wojska Polskiego nie mają pojęcia o czym piszą!!!!
2017-12-25 23:08:34
WP
Jaka mogłaby być aleja Wojska Polskiego? Wspaniała, przyjazna dla kierowców i pieszych, ale taka nie będzie...niestety.
2017-12-25 16:08:54
miłośnik dobrego smaku
znowu chocki-klocki i rondko pośrodku, a czy nie może być po szczecińsku: kwadratowy plac właśnie? projektanci muszą być z większą wyobraźnią a nie tacy co potrafią 'stawiać' tylko bloczki na osiedlach. i jeszcze jedno: dlaczego wszyscy boją się tak tramwaju na tej części WojPol.
2017-12-25 15:05:09
Jan
Wszystkie ulice śródmieścia po 2 pasy w 2 strony, ale pod ziemią i na każdym skrzyżowaniu po 4 windy na powierzchnię - wówczas na górze róbcie co chcecie.
2017-12-25 15:01:30
way
Niczego nie zwężać!!!
2017-12-25 12:01:17
Jeden warunek
Po 2 pasy ruchu
2017-12-25 11:53:43
biss
Najpierw, panie "korek" Krzystek, dokończcie budowę obwodnicy śródmiejskiej, a potem można rewitalizować aleję wojska polskiego, aczkolwiek czy to ma jakiś sens ?
2017-12-25 11:35:19