wtorek, 15 października 2019.
Strona główna > Wiadomości > Zwycięska wizja alei

Zwycięska wizja alei

Zwycięska wizja alei
Data publikacji: 2017-11-30 18:22
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:57
Wywietleń: 4166 303294

Zwycięską koncepcją w konkursie architektonicznym na zagospodarowanie przestrzeni publicznych w obszarze śródmiejskiego odcinka szczecińskiej alei Wojska Polskiego między placami Zwycięstwa i Szarych Szeregów, jak też jej najbliższej okolicy, okazała się ta przygotowana przez szczecińską Pracownię Architektoniczną ARCHAID Jacka Szewczyka. W czwartek sąd konkursowy ogłosił swój werdykt.

Podstawą wszystkich opracowań była wybrana już jakiś czas temu opcja przekształcenia śródmiejskiego odcinka al. Wojska Polskiego w trakt spacerowy o ruchu uspokojonym. Bez trasy tramwaju, za to z autobusami miejskimi jak do tej pory, ale z napędem elektrycznym, ewentualnie hybrydowym. Z pasem zieleni urządzonej rozdzielającym jezdnie między placami i wyznaczonymi pośrodku parkingami.

– Po nadaniu nowej formy temu fragmentowi śródmieścia Szczecin ma szansę zakasować inne polskie miasta – podsumował werdykt Paweł Detko, przewodniczący sądu konkursowego, prezes warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich. – To doskonała podstawa. Realizacja zamysłu przywróci tej części alei właściwe znaczenie w życiu mieszkańców, a dzięki zmianom w układzie drogowym i ograniczeniu przepustowości da to kluczowy dla rewitalizacji i jej powodzenia efekt równowagi między złożonymi potrzebami komunikacyjnymi, społecznymi, gospodarczymi i kulturalnymi. Sprawi, że ten rejon śródmieścia zacznie ponownie się zaludniać jako atrakcyjne miejsce do życia w każdym aspekcie – zaznaczył.

W ponad 80 proc. powierzchnia tej arterii dziś wykorzystywana jest przez użytkowników samochodów. Jak podkreślał Paweł Detko, zwycięska praca daje szansę najlepszego rozwiązania problemów funkcjonalnych, komunikacyjnych przestrzennych, programowych i społecznych. Pomysł godzi różne konfliktowe dotąd kwestie i elementy techniczne, także konserwatorskie.

Jak stwierdził sąd konkursowy w uzasadnieniu, to koncepcja urządzenia ulicy z jednolitym pasem zieleni pozwalającym na wygodne i efektywne skośne parkowanie, naprzemiennie dostępne z dwóch jezdni, nadanie alei silnej tożsamości na całym przebiegu. Uznanie zyskały rozwiązania sprzyjające komfortowi i bezpieczeństwu pieszych, jak też korzystających z miejsc postojowych. Nadto: prostota i elegancja oszczędnie i celowo użytych środków kompozycyjnych, w tym drzew, żywopłotów, estetycznie i funkcjonalnie zaprojektowane meble miejskie, sposób zagospodarowania przestrzeni, w tym rejonu dawnej „Ściany Płaczu” z fontanną nawiązującą do przeszłości, propozycja zadaszenia – loggi miejskiej – w miejscu utraconego narożnika pl. Zgody, gdzie oddalone od linii starej nieistniejącej zabudowy stoją teraz wieżowce. Jurorzy wśród zalet pomysłu wymienili również właściwe rozwiązanie wjazdu w aleję z pl. Zwycięstwa czy ukształtowanie przestrzeni na zapleczu bloków SM Śródmieście oraz kolorystykę fasad budynków.

Zwycięzca – oprócz nagrody 35 tys. zł – dostanie zaproszenie do udziału w postępowaniu o udzielenie mu zamówienia publicznego w trybie „z wolnej ręki” na opracowanie pełnej dokumentacji do 31 grudnia 2018 roku. Laureaci drugiej nagrody, która przypadła zespołowi DOMINO Grupie Architektonicznej Wojciech Dunaj ze Szczecina, otrzymali 20 tys. zł. Wyróżnienia (po 5 tys. zł) trafiły do autorów prac z INARKO sp. z o.o. z Gliwic oraz dwie grupy szczecińskich architektów w składach: Jakub Gołębiewski, Wiktor Kuchniak, Michał Jaroszewicz oraz Aleksandra Żółtowska, Klaudia Babska, Grzegorz Ferber, Piotr Zaniewski.

Wystawa wszystkich prac w Miejskiej Bibliotece Publicznej „ProMedia” będzie otwarta do 13 grudnia, a od 14 do 29 grudnia br. będą one także do obejrzenia w Śródmiejskim Punkcie Sąsiedzkim „ŚRODEK” przy ul. Królowej Jadwigi 44b. ©℗

Tekst i fot. Mirosław WINCONEK

Na zdjęciu: Zwycięska koncepcja konkursu na rewitalizację al. Wojska Polskiego i jej okolic. 

Wizualizacje: UMS

Zwycięska wizja alei Zwycięska wizja alei Zwycięska wizja alei Zwycięska wizja alei Zwycięska wizja alei Zwycięska wizja alei Zwycięska wizja alei

Komentarze

gh
I będą takie projekty zwyciężać póki w komisjach konkursowych będą zasiadać niemal wyłącznie architekci. Są oni uczeni na artystów z wizjami, a nie pragmatyków mających rozwiązać problem. Pamiętam jak po przeprowadzce do Szczecina rozglądałem się za mieszkaniem w nowym bloku. Nie znalazłem żadnego funkcjonalnego, za to wizji artystycznych co niemiara.
2017-12-04 12:27:21
123
Na zachodzie centra miast tak wygladaja od dawna a ruch samochodow odbywa sie obwodnicami ktorych u nas jeszcze niestety nie ma, no ale i tak wiele osob woli wdychac smog i umierac szybko co tam zreszta jak sami palą papierosy do tego to co ich obchodzi wlasne zdrowie,zdrowie innych ,srodowisko itd.dla niektorych to tam powinna byc 6 pasmowa autostrada 150h
2017-12-02 11:14:05
Emigrant
Lepiej wybudować nowy spacerniak , i tak będzie 100 razy lepiej niż teraz jest.
2017-12-01 21:32:53
SromotnikBezwstydny
Bedziemy tam "zwiedzać" banki i apteki tudzież "ciuchlandie".... Elewacje były odnawiane na poczatku lat 70-tych ub.w. za rządów Stopyry...E
2017-12-01 17:51:45
pocoto
Jeszcze jedna zakorkowana arteria. Pan Krzystek przechodzi samego siebie. Najpierw zamurował Kosmos, inni wybudowali galerie handlowe a teraz próbuje się na siłę zrobić deptak zamiast zwiększyć przepustowość głównej alei. Co pomysł to większa kompromitacja i szkoda dla miasta. Prezydent ze swoją ekipą pomysłodawców - czas na was. Musicie odejść.
2017-12-01 17:27:37
ale ładne rysunki
spacerniak na WojPola - dobre sobie, (cały ruch ma iść Krzywoustego?), to już lepiej tramwaj tam puścić.
2017-12-01 15:10:09
HogoFogo
Wizualizacja dla kretynów: 50-letnie drzewa i odnowione kamienice. A naprawdę mówimy o nowych jezdniach i chodnikach.
2017-12-01 13:13:31
zmiany w dobrym kierunku
Projekt wygląda naprawdę świetnie, szkoda tylko że nie udało się tam gdzieś wcisnąć tramwaju
2017-12-01 12:27:52
P.
Kocham Szczecin i bardzo mi przykro patrzeć, że jakaś grupa osób uparła się by systemowo doprowadzać to miasto do architektonicznego upadku. Mam apel do osób odpowiedzialnych za architektoniczny wygląd miasta: proszę Was zajmijcie się tym co jest na prawdę istotne i nie wydawajcie moich pieniędzy na niepotrzebne projekty. Skupcie się proszę na rewitalizacji miejsc na prawdę nadających się do spacerów i odpoczynku jak np. syrenie stawy, lasy na Gocławiu, rewitalizacja wieży Bismarcka, odbudowa wieży Quistorpa oraz wielu, wielu innych podobnych, uroczych miejsc a samą siatkę ulic miasta pozostawcie w spokoju. Szanowni Państwo aut będzie przybywać a po mieście MISI dać się nimi poruszać.
2017-12-01 11:28:02
Ciapuła
Można to podsumować "mazać każdy może trochę lepiej trochę gorzej" lalalalala !
2017-12-01 11:27:52
czyli zamiast korka
będzie mega korek zarówno na wojska jak i na okolicznych ulicach
2017-12-01 11:17:26
kazia
brawo jacek
2017-12-01 09:21:51
Alek
Robicie sztuczny problem.Przecież ten plan,jeżeli kiedykolwiek zostanie zrealizowany,to nie wcześniej niż w 2050 roku.
2017-12-01 09:10:12
shrek z bagna
Deptak na W.P. - spoko, tylko może pod ziemię wcisnąć parkingi, może jakiś tramwaj (metro) i luz góra dla ludzi, rowerów, podziemia dla aut i komunikacji. Samochodów nie będzie raczej ubywać - a na pewno ludzie się nie przesiądą do komunikacji zbiorowej jak nie będzie zintegrowanej sieci kolejowo-autobusowej. I dotyczy to nie tylko Szczecina, ale Polic, Stargardu Gryfina i Goleniowa. Bo mieszkaniec Zdrojów czy Pomorzan już dawno woli dojechać do centrum tramwajem niż autem - ale powiedz to komuś z obrzeży miasta - zawsze wybierze auto! Tylko kolej miejska - dobrze skomunikowana z komunikacją miejską, ścieżki rowerowe - tu powinna iść najpierw cała kasa. Potem skwerki, fontanny i inne bibeloty...
2017-12-01 08:51:50
obatel
obecni włodarze nie maja całosciowej wizji miasta,skacza z miejsca na miejsce a co z placem Orła Białego Szczecin wciąż nie ma pkt centralnego (rynku)
2017-12-01 07:44:34
Szczecinianin
Do mieszkańca szkoda ze wyjeżdżasz dopiero za rok jak ci pomóc w opuszczeniu naszego pięknego Szczecina już teraz natychminstalacji
2017-12-01 07:04:27
1
Co się dzieje z tym miastem?!? Dlaczego nikt jeszcze nie odpowiedział za celową jego degradację?
2017-12-01 06:53:33
pieszy i zmotoryzowany
ok - deptak rozumiem tylko, ze kilkaset albo więcej pojazdów trzeba gdzieś umieścic - nazłom się nie da - muszą byc parkingi i wtedy to ma sens. Bo jak nie to na Krzywoustego nie ma parkingów, nie ma byc na Wojska Polskiego to co zrobic z samochodem? W pradze zanim zacznie sie chodzic po starym miescie, to jest ogromny parking podziemny, niedrogi, zostawiam samochód i chodze. W Szczecinie zamieniamy ulice i parkingi na puste deptaki a ludzie stoja w coraz wiekszych korkach - to jest paranoja i lewackie sustoszenie umysłów. Dziekuję.
2017-12-01 01:54:18
Ugh
Trzeba przyznać, że większość byłych reprezentacyjnych ulic w Polsce spadły do 2 ligi. Poznański Święty Marcin i Gdyńska Świętojańska to chyba najbardziej spektakularny zjazd. Najlepiej radzą sobie chyba warszawskie Krakowskie przedmieście (praktycznie ciągnie sama gastronomia) i Piotrowska w Łodzi (tam ma o tyle łatwiej, że to jedyna warta uwagi ulica w tym mieście). U nas jedynym ratunkiem dla Wojska nie jest jej duszenie w smrodzie spalin (bo to się tam wydarzy jeśli nie będzie miejskiego "ringu") ale ściągnięcie tam luksusowych marek odzieżowych (bardziej pod niemców, Polacy i tak wolą czwartek w Lidelku) i dobrej jakości gastronomii. Inaczej nie ma to najmniejszego sensu a cały projekt można traktować jako wyrwanie kasy pod płaszczykiem rewitalizacji.
2017-11-30 23:41:46
@mieszkaniec
wspolczuje. miales tyle innych fajnych miast do wyboru a wybrales czarnego piotrusia
2017-11-30 23:34:04
HogoFogo
A co robić na na tej nowej ulicy? Spacerować i patrzeć jak drzewa rosną?
2017-11-30 22:55:34
ala66
I zburzcie jeszcze te cholerne wieżowce na pl.Zgody /dawniej przyjaźnie TPPR/! Są tak okropne jak te na pl. Grunwaldzkim.
2017-11-30 22:24:25
Mieszkaniec
Najpierw pozwolili wykończyć tam wszystkie punty handlowe i usługowego a teraz zrobią spacerniak. Całe szczęście że po 39 latach zycia w tym mieście (od urodzenia) w przyszłym roku stąd wyjżdżam do Poznania.
2017-11-30 22:04:07
Miejski łazęga
To miejsce w Szczecinie od placu do placu jak żadne inne zasługuje na rewitalizację i przywrócenie mu reprezentatywnej głównej części miasta.Tu musi wrócić życie,tak jak było to w latach 70-80.Szczecin na chwilę obecną nie ma takiego miejsca.
2017-11-30 20:56:25
SmerfMaruda
No i kolejne miejsca parkingowe w mieście pójdą się j….ć. Ludzie! Tego Krzystka trzeba odsunąć od władzy!!!! Kolejną robotę dostanie firma krewnych i znajomych królika i dożywotnie naprawy tego co ewentualnie zrobią (spieprzą)
2017-11-30 20:27:04
Maurycy
Zieleń, a przede wszystkim drzewa przeciwdziałają smogowi więc jak najwięcej zieleni i drzew w Szczecinie!
2017-11-30 19:03:05
Wiki
Bude. owa w centrum miasta galerii handlowych sprawiła, że żadna rewitalizacja nic już nam nie pomoże. Nasze ulice to ciąg witryn zabitych deskami.
2017-11-30 18:38:15

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Chcą prawdziwej szkoły

Nekrologi

Sonda

Gdzie w Szczecinie powinien stanąć pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie