Od 1 stycznia br. na mocy ustawy nastąpiło automatyczne przekształcenie użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi w prawo własności. Czy szczecinianie uzyskają je po korzystnych cenach? Wielu niepokoją wprowadzone przez gminę Szczecin ubiegłoroczne podwyżki (tzw. aktualizacja) opłat za użytkowanie wieczyste, co zdaniem mieszkańców zmniejszy ich korzyści wynikające z ewentualnej bonifikaty. Jak to tłumaczy miasto?
– Tylko część nieruchomości, które zostały objęte aktualizacją opłat za wieczyste użytkowanie, została przekształcona we własność – tłumaczy Maria Latkowska, dyrektor Wydziału Zasobu i Obrotu Nieruchomościami. – Aktualizacja dotyczy szerszego niż tylko zabudowanych na cele mieszkaniowe wachlarza nieruchomości.
Mieszkańcy niezgadzający się z wysokością swojej opłaty mogą złożyć wniosek o ustalenie, że aktualizacja opłaty rocznej jest nieuzasadniona albo jest uzasadniona w innej (mniejszej) wysokości do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie w ciągu 30 dni od otrzymania zawiadomienia o zmianie stawki.
Z 1 stycznia br. nastąpiło ustawowe przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe. Nie jest ono darmowe. Opłata za wykup wynosi dwudziestokrotność opłaty za użytkowanie wieczyste – wpłacona jednorazowo lub w 20 corocznych ratach. W przypadku opłacenia z góry przysługuje bonifikata.
Projekt uchwały o 60-procentowej bonifikacie zostanie przedstawiony szczecińskim radnym na wtorkowej (22 stycznia) sesji.
Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 22 stycznia 2019 r.
(KaNa)
Fot. Ryszard Pakieser