piątek, 24 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Jak wzbogacić się na złomie

Jak wzbogacić się na złomie

Jak wzbogacić się na złomie
Data publikacji: 2015-12-14 16:31
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:48
Wywietleń: 2002 55649

Prawie 4 mln zł stracił Skarb Państwa na fikcyjnym obrocie złomem. Szczecińska Prokuratura Apelacyjna właśnie zakończyła śledztwo w tej sprawie i ujawnia mechanizm całego procederu.

Postępowanie prowadził wydział V ds Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Szczecinie. Ale akt oskarżenia w tej sprawie trafi do Sądu Okręgowego w Poznaniu.

- Akt dotyczy dwóch osób działających na terenie Wielkopolski, Ziemi Lubuskiej i Śląska. Zajmowały się one uszczuplaniem podatku VAT w okresie od kwietnia do października 2009 roku. Chodzi o obrót złomem i legalizację zysków z tego przestępstwa. Ten akt oskarżenia kończy w ten sposób postępowanie, które zaowocowało już wcześniej prawomocnymi skazaniami 13 osób, działających w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się oszustwami podatkowymi na kwotę ponad 11 mln zł i tzw. „praniem brudnych pieniędzy" w związku z obrotem złomem - informuje szczecińska Prokuratura Apelacyjna.

Oskarżeni bezfakturowo pozyskiwali z różnych źródeł znaczne ilości złomu. Sprzedawali go następnie dużym przedsiębiorstwom, zajmującym się skupem tego surowca w ilościach hurtowych i dostarczaniem go głównie do hut. Żeby zalegalizować zakupiony złom sprawcy wykorzystali szyld fikcyjnej spółki, której zadaniem było wystawienie faktur VAT na ten towar. Firma wykorzystywana była przez prawie sześć miesięcy. W tym czasie wystawiono 91 faktur na kwotę ponad 20,5 mln zł i uszczuplono Skarb Państwa na kwotę ponad 3,7 mln zł.

Oskarżeni nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im przestępstw i odmówili składania wyjaśnień. Grozi im od roku do 10 lat pozbawienia wolności. ©℗

(dar)

Komentarze

Złom
Już wiadomo, skąd biorą się w Szczecinie osobówki za ponad milion.
2015-12-15 07:14:19
Alum,
Bo kase mom... to skupuje zlom...! !
2015-12-14 22:10:49
Poczekajcie - zaraz to wróci
Takie przestępstwa miały miejsce dopóki transakcje były obarczone podatkiem VAT. Mechanizm był prosty: Pan X otwierał firmę na tzw. "słupa". Słup w przeciągu miesiąca realizował jedną transakcję (np. na 5 ton złomu) i sumiennie rozliczał się z Urzędem Skarbowym. Następnie występował do tego urzędu o zaświadczenie, że jest czynnym płatnikiem podatku VAT. Oczywiście urząd mu je wystawiał. I od tego momentu nic już nie odprowadzał, a transakcje szły w setki ton złomu. Kupował go drożej niż sprzedawał (czyli miał stratę), ale nie rozliczając się z VAT (miał zysk - okradając Państwo Polskie). Przeważnie proceder trwał do 3 miesięcy. W tym czasie "nowy słup" otwierał firmę... Od kiedy wprowadzono tzw. "odwrócony" podatek VAT cały proceder został skutecznie wyeliminowany. Szkoda tylko, że "urzędasy" z UKS-ów zamiast łapać faktycznych przestępców wzięli się za uczciwie działające firmy (bo z tych można coś ściągnąć, a od "słupa" nic) i do dzisiaj niszczą firmy, próbując ich właścicielom wmówić, że działali wspólnie i w porozumieniu z przestępcami. A na koniec ciekawostka - Ministerstwo Finansów planuje ponownie wprowadzić podatek VAT w handlu złomem, czyli będziemy mieli powtórkę z rozrywki... Komu na tym zależy?
2015-12-14 17:04:44

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie