czwartek, 01 października 2020.
Strona główna > Wiadomości > Jak wzbogacić się na złomie

Jak wzbogacić się na złomie

Jak wzbogacić się na złomie
Data publikacji: 2015-12-14 16:31
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:48
Wywietleń: 2179 55649

Prawie 4 mln zł stracił Skarb Państwa na fikcyjnym obrocie złomem. Szczecińska Prokuratura Apelacyjna właśnie zakończyła śledztwo w tej sprawie i ujawnia mechanizm całego procederu.

Postępowanie prowadził wydział V ds Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Szczecinie. Ale akt oskarżenia w tej sprawie trafi do Sądu Okręgowego w Poznaniu.

- Akt dotyczy dwóch osób działających na terenie Wielkopolski, Ziemi Lubuskiej i Śląska. Zajmowały się one uszczuplaniem podatku VAT w okresie od kwietnia do października 2009 roku. Chodzi o obrót złomem i legalizację zysków z tego przestępstwa. Ten akt oskarżenia kończy w ten sposób postępowanie, które zaowocowało już wcześniej prawomocnymi skazaniami 13 osób, działających w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się oszustwami podatkowymi na kwotę ponad 11 mln zł i tzw. „praniem brudnych pieniędzy" w związku z obrotem złomem - informuje szczecińska Prokuratura Apelacyjna.

Oskarżeni bezfakturowo pozyskiwali z różnych źródeł znaczne ilości złomu. Sprzedawali go następnie dużym przedsiębiorstwom, zajmującym się skupem tego surowca w ilościach hurtowych i dostarczaniem go głównie do hut. Żeby zalegalizować zakupiony złom sprawcy wykorzystali szyld fikcyjnej spółki, której zadaniem było wystawienie faktur VAT na ten towar. Firma wykorzystywana była przez prawie sześć miesięcy. W tym czasie wystawiono 91 faktur na kwotę ponad 20,5 mln zł i uszczuplono Skarb Państwa na kwotę ponad 3,7 mln zł.

Oskarżeni nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im przestępstw i odmówili składania wyjaśnień. Grozi im od roku do 10 lat pozbawienia wolności. ©℗

(dar)

Komentarze

Złom
Już wiadomo, skąd biorą się w Szczecinie osobówki za ponad milion.
2015-12-15 07:14:19
Alum,
Bo kase mom... to skupuje zlom...! !
2015-12-14 22:10:49
Poczekajcie - zaraz to wróci
Takie przestępstwa miały miejsce dopóki transakcje były obarczone podatkiem VAT. Mechanizm był prosty: Pan X otwierał firmę na tzw. "słupa". Słup w przeciągu miesiąca realizował jedną transakcję (np. na 5 ton złomu) i sumiennie rozliczał się z Urzędem Skarbowym. Następnie występował do tego urzędu o zaświadczenie, że jest czynnym płatnikiem podatku VAT. Oczywiście urząd mu je wystawiał. I od tego momentu nic już nie odprowadzał, a transakcje szły w setki ton złomu. Kupował go drożej niż sprzedawał (czyli miał stratę), ale nie rozliczając się z VAT (miał zysk - okradając Państwo Polskie). Przeważnie proceder trwał do 3 miesięcy. W tym czasie "nowy słup" otwierał firmę... Od kiedy wprowadzono tzw. "odwrócony" podatek VAT cały proceder został skutecznie wyeliminowany. Szkoda tylko, że "urzędasy" z UKS-ów zamiast łapać faktycznych przestępców wzięli się za uczciwie działające firmy (bo z tych można coś ściągnąć, a od "słupa" nic) i do dzisiaj niszczą firmy, próbując ich właścicielom wmówić, że działali wspólnie i w porozumieniu z przestępcami. A na koniec ciekawostka - Ministerstwo Finansów planuje ponownie wprowadzić podatek VAT w handlu złomem, czyli będziemy mieli powtórkę z rozrywki... Komu na tym zależy?
2015-12-14 17:04:44

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie