Poniedziałek, 27 maja 2024 r. 
REKLAMA

Jak to bywa między parlamentarzystami

Data publikacji: 11 stycznia 2016 r. 22:39
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:40
Jak to bywa między parlamentarzystami
Na pierwszym posiedzeniu Zachodniopomorskiego Zespołu Parlamentarnego nie zabrakło ani jednego polityka oraz uszczypliwości. - Rotacyjny przewodniczący to ciekawa propozycja. Rozciągnąłby ją również na marszałka w parlamencie - powiedział Stanisław Gawłowski. Fot. Ryszard Pakieser  

Magdalena Kochan z PO została przewodniczącą Zachodniopomorskiego Zespołu Parlamentarnego. PiS-owi, który nie ma większości posłów i senatorów w naszym regionie, nie udało się przeforsować pomysłu, by przewodniczący był rotacyjny (co roku z innego klubu), dlatego kadencja posłanki Platformy będzie czteroletnia.

Dwie godziny trwało pierwsze od wyborów do Sejmu i Senatu posiedzenie Zachodniopomorskiego Zespołu Parlamentarnego. Politycy spotkali się w poniedziałek w Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie. Rozpoczęło się od propozycji rotacyjnego przewodniczącego.

- Mamy czteroletnią kadencję parlamentu, a w naszym województwie są przedstawiciele czterech klubów, stąd propozycja, żeby co roku zmieniał się przewodniczący zespołu parlamentarnego - powiedział Michał Jach, poseł PiS.

A wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński z PiS ironizując zarzuty stawiane przez opozycję względem jego formacji stwierdził: - W ramach zawłaszczania państwa i łamania konstytucji proponujemy rotacyjnego przewodniczącego. Chcemy, by przewodniczenie trafiło do partii opozycyjnych - podkreślił.

Pomysł z częstymi zmianami w fotelu lidera zespołu nie do końca spodobał się politykom PO.

- Rotacyjny przewodniczący to ciekawa propozycja. Rozciągnąłby ją również na marszałka w parlamencie - skomentował poseł Stanisław Gawłowski, lider zachodniopomorskiej Platformy.

- Drogi Staszku, rozważę tę propozycję, a ty zaproponujesz rotacyjnego przewodniczącego w (zachodniopomorskiej - red.) PO i zgłosisz na pierwszy rok Sławomira Nitrasa (wewnętrzpartyjnego oponenta Gawłowskiego - red.) - ripostował Brudziński.

- Cokolwiek nie zapropomuje PiS, to musi być to złe, panie przewodniczący Gawłowski - wtórował poseł Paweł Szefernaker, wiceminister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

"Za" rotacyjnym przewodniczącym byli politycy politycy Kukiz'15 i Nowoczesnej, ale 12 głosów parlamentrzystów, którzy zdobyli swoje mandaty startując z list PO, wystarczyło by pomysł upadł (łącznie zespół liczy 24 osoby).

- Nie dość, że przez osiem lat PO nic dobrego nie zrobiła, to teraz popisuje się jednym czy dwoma głosami. Odechciewa się. Zróbcie sobie tu swój parlament - kometował postawę opozycji poseł Artur Szałabawka z PiS.

PO zgłosiła na przewodniczącą grupy poseł Magdalenę Kochan, a PiS - posła Kukiz'15 Stefana Romeckiego. 

- Magdalena Kochan, podobnie jak ja, czy inne osoby, była w ostatnich latach stroną bardzo mocnego sporu politycznego. Stetefan Romecki (debiutujący w parlamencie - red.) będzie gwarantem koncyliacji - rekomendował wicemarszałek Brudziński.

Argument ten nie przekonał polityków PO, którzy dysponując odpowiednią liczbą głosów wybrali na szefową zespołu swoją partyjną koleżankę.

Na wniosek senatora Grzegorza Napieralskiego prezydium zostało powiększone o reprezentanta Senatu. I tak, wiceprzewodniczącymi zostało trzech posłów: Michał Jach (PiS), Sylwester Chruszcz (Kukiz'15) i Piotr Misiło (Nowoczesna) oraz senator Napieralski.

Kolejne spotkanie grupy będzie pod koniec marca także w Szczecinie. Wówczas parlamentarzyści będą rozmawiać o gospodarce morskiej. Na spotkanie chcą zaprosić Marka Gróbarczyka, ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Z kolei na przełomie kwietnia i maja w Koszalinie będą dyskutować o planowanych przez rząd inwestycjach drogowych. ©℗

Magdalena Szczepkowska

 

Na zdjęciu: Na pierwszym posiedzeniu Zachodniopomorskiego Zespołu Parlamentarnego nie zabrakło ani jednego polityka oraz uszczypliwości. - Rotacyjny przewodniczący to ciekawa propozycja. Rozciągnąłby ją również na marszałka w parlamencie - powiedział Stanisław Gawłowski.

Fot. Ryszard Pakieser

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

:)
2016-01-12 07:30:24
"Jeszcze pięć browarków" :)

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA