niedziela, 26 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Jak to bywa między parlamentarzystami

Jak to bywa między parlamentarzystami

Jak to bywa między parlamentarzystami
Data publikacji: 2016-01-11 22:39
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:51
Wywietleń: 1820 94688

Magdalena Kochan z PO została przewodniczącą Zachodniopomorskiego Zespołu Parlamentarnego. PiS-owi, który nie ma większości posłów i senatorów w naszym regionie, nie udało się przeforsować pomysłu, by przewodniczący był rotacyjny (co roku z innego klubu), dlatego kadencja posłanki Platformy będzie czteroletnia.

Dwie godziny trwało pierwsze od wyborów do Sejmu i Senatu posiedzenie Zachodniopomorskiego Zespołu Parlamentarnego. Politycy spotkali się w poniedziałek w Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie. Rozpoczęło się od propozycji rotacyjnego przewodniczącego.

- Mamy czteroletnią kadencję parlamentu, a w naszym województwie są przedstawiciele czterech klubów, stąd propozycja, żeby co roku zmieniał się przewodniczący zespołu parlamentarnego - powiedział Michał Jach, poseł PiS.

A wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński z PiS ironizując zarzuty stawiane przez opozycję względem jego formacji stwierdził: - W ramach zawłaszczania państwa i łamania konstytucji proponujemy rotacyjnego przewodniczącego. Chcemy, by przewodniczenie trafiło do partii opozycyjnych - podkreślił.

Pomysł z częstymi zmianami w fotelu lidera zespołu nie do końca spodobał się politykom PO.

- Rotacyjny przewodniczący to ciekawa propozycja. Rozciągnąłby ją również na marszałka w parlamencie - skomentował poseł Stanisław Gawłowski, lider zachodniopomorskiej Platformy.

- Drogi Staszku, rozważę tę propozycję, a ty zaproponujesz rotacyjnego przewodniczącego w (zachodniopomorskiej - red.) PO i zgłosisz na pierwszy rok Sławomira Nitrasa (wewnętrzpartyjnego oponenta Gawłowskiego - red.) - ripostował Brudziński.

- Cokolwiek nie zapropomuje PiS, to musi być to złe, panie przewodniczący Gawłowski - wtórował poseł Paweł Szefernaker, wiceminister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

"Za" rotacyjnym przewodniczącym byli politycy politycy Kukiz'15 i Nowoczesnej, ale 12 głosów parlamentrzystów, którzy zdobyli swoje mandaty startując z list PO, wystarczyło by pomysł upadł (łącznie zespół liczy 24 osoby).

- Nie dość, że przez osiem lat PO nic dobrego nie zrobiła, to teraz popisuje się jednym czy dwoma głosami. Odechciewa się. Zróbcie sobie tu swój parlament - kometował postawę opozycji poseł Artur Szałabawka z PiS.

PO zgłosiła na przewodniczącą grupy poseł Magdalenę Kochan, a PiS - posła Kukiz'15 Stefana Romeckiego. 

- Magdalena Kochan, podobnie jak ja, czy inne osoby, była w ostatnich latach stroną bardzo mocnego sporu politycznego. Stetefan Romecki (debiutujący w parlamencie - red.) będzie gwarantem koncyliacji - rekomendował wicemarszałek Brudziński.

Argument ten nie przekonał polityków PO, którzy dysponując odpowiednią liczbą głosów wybrali na szefową zespołu swoją partyjną koleżankę.

Na wniosek senatora Grzegorza Napieralskiego prezydium zostało powiększone o reprezentanta Senatu. I tak, wiceprzewodniczącymi zostało trzech posłów: Michał Jach (PiS), Sylwester Chruszcz (Kukiz'15) i Piotr Misiło (Nowoczesna) oraz senator Napieralski.

Kolejne spotkanie grupy będzie pod koniec marca także w Szczecinie. Wówczas parlamentarzyści będą rozmawiać o gospodarce morskiej. Na spotkanie chcą zaprosić Marka Gróbarczyka, ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Z kolei na przełomie kwietnia i maja w Koszalinie będą dyskutować o planowanych przez rząd inwestycjach drogowych. ©℗

Magdalena Szczepkowska

 

Na zdjęciu: Na pierwszym posiedzeniu Zachodniopomorskiego Zespołu Parlamentarnego nie zabrakło ani jednego polityka oraz uszczypliwości. - Rotacyjny przewodniczący to ciekawa propozycja. Rozciągnąłby ją również na marszałka w parlamencie - powiedział Stanisław Gawłowski.

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

:)
"Jeszcze pięć browarków" :)
2016-01-12 07:30:24

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie