Środa, 17 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Iskierka znów przyniosła radość

Data publikacji: 19 marca 2018 r. 17:09
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:06
Iskierka znów przyniosła radość
 

Ponad 60 tysięcy złotych, ponad 5 tysięcy artykułów higienicznych i środków czystości oraz ponad 11 tysięcy artykułów piśmienniczych - to efekt zaangażowania tysięcy szczecińskich uczniów i przedszkolaków, ich rodziców oraz nauczycieli. Finał 17 edycji akcji charytatywnej „Podaruj Dzieciom Iskierkę Radości – Szczecińskie Szkoły Potrzebującym” odbył się w poniedziałek (19 marca) w Teatrze Współczesnym.

 - Nie każdy ma dobrze, dlatego trzeba pomagać tym, którzy mają gorzej niż my - powiedziała Julia Pióro, uczennica SP1, a jej koleżanka Malwina Wyrzykowska dodała: - Często nie wiemy, kto jest bardziej potrzebujący, dlatego takie akcje są potrzebne.

Nauczycielka Anita Żurek, opiekun samorządu szkolnego w SP1 przyznała: - Nigdy nie mamy tak mało, żeby nie móc się podzielić. Nasza szkoła od lat włącza się w Iskierkę Radości i z każdym rokiem nasi uczniowie zbierają więcej. Ktoś może pomyśli, że jak przyniesie jeden ołówek to nic, ale jeśli pięćset osób przyniesie po ołówku, to jest bardzo dużo.

Poniedziałkowa gala podsumowała tegoroczną Iskierkę Radości, największą szczecińską akcję charytatywną, którą organizuje Zespół Szkół nr 5 w Szczecinie. W tym roku do akcji przyłączyło się ponad 60 szkół i placówek oświatowych. Akcję zainaugurowano w grudniu z wielkim rozmachem na scenie Galerii Handlowej "Kaskada", gdzie licytowano rozmaite fanty od znanych polityków, sportowców, artystów, zorganizowano kiermasze przedmiotów wykonanych przez szkoły lub podarowanych przez różne firmy, a także występy uczniów i przedszkolaków. Następnie przez trzy miesiące w szkołach odbywały tzw. Iskierkowe Tygodnie: Słodki (sprzedaż ciast), Pachnący (zbiórka środków czystości) i Ekologiczny (zbiórka artykułów papierniczych). Jednocześnie przez cały ten czas placówki angażowały się w działalność wolontariacką na rzecz chorych, starszych i potrzebujących podczas Dni Ciepła Rodzinnego.

- Siedemnasty rok istniejemy i pomagamy dzieciakom - powiedział dyrektor ZS5 Mirosław Żylik. - Tej akcji by nie było, gdyby nie było dzieci w szkołach oraz dorosłych, którzy ich wspierają.

Podczas gali tradycyjnie już dla najbardziej aktywnych szkół przyznano doroczne statuetki: Iskrę Baobab (za najwięcej zebranych środków papierniczych) otrzymała Szkoła Podstawowa nr 1, Iskrę Dynamite (za zbiórkę artykułów chemicznych) - Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1, Iskrę Incipia Przedszkole Publiczne nr 5, Iskrę Mammona (najwięcej zebranych pieniędzy) - SP35, Iskrę Octopeda (najwięcej działań wolontariackich) - SP37. Szczególne wyróżnienia, trzy Superiskry otrzymali: aktor Teatru Polskiego Adam Dzieciniak, Foto Everest i Espadon Szczecin.

- W dobie, kiedy się dużo mówi o bezduszności, ta akcja jest dowodem na to, że serca mamy gorące serca - powiedziała Renata Łażewska, przewodnicząca komisji edukacji Rady Miasta Szczecina.

Uczennice Gimnazjum nr 35 przy SP39 przyznały, że udział w Iskierce dał im radość, a ich nauczycielka Justyna Krzyżak dodała, że Iskierka motywuje uczniów do działań wolontariackich, także kolejnych na rzecz innych potrzebujących.©℗

Elżbieta KUBERA

Na zdjęciu: Podczas gali Iskierki Radości podsumowano wyniki 17 edycji akcji i nagrodzono najaktywniejszych

Fot. Ryszard PAKIESER

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Rzeczpospolita...
2018-03-19 18:55:50
...bezdomnych i żebraków... Krk ma się b.dobrze, Polacy -gorzej.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA