czwartek, 13 sierpnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > IPN uruchomił dwa portale na stulecie urodzin Jana Pawła II

IPN uruchomił dwa portale na stulecie urodzin Jana Pawła II

IPN uruchomił dwa portale na stulecie urodzin Jana Pawła II
Data publikacji: 2020-05-18 11:56
Ostatnia aktualizacja: 2020-05-20 08:07
Wywietleń: 866 455635

Instytut Pamięci Narodowej w związku ze stuleciem urodzin papieża Jana Pawła II uruchomił dwa poświęcone mu portale. Serwis www.wadowice1920.gosc.pl skupia się na młodości Karola Wojtyły. Z kolei z portalu pielgrzymki.ipn.gov.pl dowiemy się więcej o jego wizytach w Polsce okresu PRL-u – i działaniach Służby Bezpieczeństwa będących reakcją na pielgrzymki.

- Jan Paweł II był papieżem pielgrzymem – mówił dr Jarosław Szarek, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej podczas konferencji inaugurującej oba przedsięwzięcia. - Jego życie i nauczanie były również drogą przez nasze dzieje, naszą historię. Pozostawił niezwykłe świadectwo tego, czym jest ojczyzna. Ważne było dla niego, żebyśmy nie podcinali korzeni, z których wyrastamy.

Szarek stwierdził, że bez pielgrzymki papieża do Polski  w czerwcu 1979 roku nie byłoby „Solidarności” i nie byłoby tak szybkiej drogi do niepodległej Polski.

- Komuniści bali się tego człowieka – podkreślał dyrektor Instytutu.

Na portalu www.wadowice1920.gosc.pl znajdują się unikatowe fotografie oraz dokumenty z archiwum IPN. Rodzice, dziadkowie i dom rodzinny przyszłego papieża; walka o granice odrodzonej Polski; wpływ patriotycznych tradycji na kształtowanie się osobowości młodego Karola – oto przykładowa tematyka bloków portalu. Portal to wspólne przedsięwzięcie IPN oraz tygodnika „Gość Niedzielny”.

Z kolei w serwisie www.pielgrzymki.ipn.gov.pl. znajdziemy dokumenty w wersji cyfrowej, fotografie SB, ulotki i wiele innych materiałów. Wśród nich m.in. tekst prof. Jana Żaryna o tym, jak komuniści zareagowali na wieść, że papież Polak zamierza odwiedzić ojczyznę w 1979 roku. Oto znaczący fragment:

„Komuniści w zamkniętym gronie szczerze określali swój stosunek do papieża Polaka i „tragedii”, z którą należało się zmierzyć: „Dzisiaj jest już jasne, że do licznych kłopotów wewnętrznych dochodzi kłopot nowy i to z importu – komentował Stanisław Kania, odpowiedzialny za politykę wyznaniową państwa, konieczność podjęcia rozmów na temat przyjazdu Ojca Świętego do Polski. ‒ I nie jest to na pewno wydarzenie, z którego należy się cieszyć. Potrzebny będzie wielki wysiłek, żeby zminimalizować ujemne skutki wizyty” – kontynuował wywód podczas konferencji partyjnej 2 marca 1979 r”.©℗

(as)

Na zdjęciu: Jan Paweł II w Szczecinie w 1987 roku.

Fot. archiwum

Komentarze

xyres
Na jednym z tych portali powinno się umieścić film "Zabawa w chowanego", żeby każdy mógł zobaczyć, czego nie widział JP2.
2020-05-20 07:20:51
@Antoni
Złodzieje rządzą obecnie Polską więc Twoje wymagania są spełnione.
2020-05-20 07:09:22
Antoni
Większość malkontentów razi pedofilia w Kościele, może nawet bardziej jej skrywanie. Doczekacie się jawności, jak odsłonięte zostanie kto jest gorszym pedofilem w Waszym otoczeniu celebrytów i innych wynalazków .Ja dzisiaj brzydzę się na samą myśl, że pan Biedroń mógłby zostać moim Prezydentem . Jego kumpel Rabiej , to chciałby jeszcze dzieci adoptować . Pytam po co ?. To jest obrzydliwe i podświadomie śmierdzące.Wolę już pijaków i złodziei.
2020-05-19 22:36:07
@Maria
A gdzie teraz z bucikami będziecie chodzić po ciemku dla przypału?Myślicie że jesteście anonimowi?
2020-05-19 22:32:30
Maria
Wojtyła był bierny na cierpienia dzieci wykorzystywanych seksualnie przez księży. A skoro był bierny to znaczy że to akceptował.
2020-05-19 21:37:15
wolność
Postkomuniści i soki z buraka boją się dorobku JP2.Dlaczego się boją,przecież mają swoją marksistowską ideologię w którą mogą wierzyć do upadłego.To wolny kraj
2020-05-19 14:14:29
Radosny bezwstydnik
JPII należy odkanonizować za pedofilię w kościele , o której doskonale wiedział i kazał zmiatać pod dywan a także odkardynalić Dziwisza za gorliwe wykonywanie tego zamiatania.
2020-05-19 13:42:39
JP2
Pontifikat hańby i cierpienia
2020-05-19 10:28:12
Tak tylko pytam
A na tych portalach jest choć jedno dobre słowo dla ofiar pedofilów w sukienkach ochronionych JPII?
2020-05-19 10:26:02
Bruno
Potrzebny jest trzeci portal.Niech kieruje nim Jurek Urban z kamarylą hejterów.Skanalizować ich potrzeby niech żyją w swoim własnym środowisku.Nie wyszło z bucikami to aktywiści rzucili się na front medialny.Z czegoś trzeba żyć
2020-05-19 09:24:27
do @ Viola
To Wojtyła księży-zoofilów też krył? Niebywałe.
2020-05-19 09:07:21
chochla
pewnie mu w piekle gorąco
2020-05-19 08:49:22
terens
"Święty" co za wszelką cenę ochraniał pedofilów. Wstyd i hańba.
2020-05-19 08:16:59
postUBecja
Wychodzą z cienia,myśleliśmy że oni też cierpieli w komunie bo przecież wywodzą swoje wartości z innych źródeł jak napisali w komuszej konstytucji.Inne źródła się okazały sowieckimi tankami na których przywieziono nową elitę która zrzuciła szybko onuce i zainstalowała się w priwiślanskim kraju.Nienawidzą Karola Wojtyły bo przyczynił się do obalenia komunizmu w wersji bolszewickiej.Dlatego zaplanowali na niego zamach a teraz nawet boją się jego trumny.Kolejne pokolenie AK walczy z UB.
2020-05-19 08:14:55
@"MInistrant"
Nie wziąłeś dzisiaj "ministrant" tabletek?
2020-05-18 22:49:24
do@ ministrant itp
Kto wam płaci ? Za króla Sasa i pozniej bylo wiadomo kto jadł i popuszczał pasa
2020-05-18 22:33:32
Do @ Ministrant.
Za to prawdziwy i nieopłacany , jak większość tu komentujących...
2020-05-18 20:57:29
@ Ministrant....
Jesteś przede wszystkim strasznie nudny.
2020-05-18 20:03:57
MInistrant i lektor w tamtych latach- apeluję
Jakże mi wstyd przed wami , że czytałem Słowo Boże , za czasów , kiedy KK zarządzał ten PRZEKLĘTY ŚWIĘTY. SZKODA TYCH LAT I BÓLU W KOLANACH OD GODZIN PRZEKLĘCZANYCH , choć w Boga wiary nie zatraciłem , ale Kościół to mafia rządna mamony!!! P.S. Nam każąca się wyrzekać dóbr doczesnych ( kasy) , ale wpłaty na ich konto ciągle mało ....Boże rozlicz tych w sukienkach na oczach innych Tobie wiernych Wzywam i Proszę!!
2020-05-18 17:57:53
@ Viola
- zoofile to dla ciebie szlachta.
2020-05-18 17:56:59
Dziadek
A kiedy beatyfikacja szafy, komody i stołu od Wojtyłów?
2020-05-18 17:31:02
5th_element
Pan papież skoligacony z USA wprowadził najobrzydliwszy rozbiór dość dobrze działającego systemu sprowadzając na Polaków biedę i niepewność, doprowadzając do czwartego rozbioru Polski, gdzie gros dobra narodowego idzie w ręce obcego państwa Watykan. Był poplecznikiem organizatorów rzezi w Rwandzie, przyczynił się do rozwoju AIDS w Afryce. Na całym świecie jest kojarzony z uwsteczniającym Kościół zdziecinniałym starcem mającym wiele brudu za paznokciami. Prawdę o jego "świętości" już poznaliśmy.
2020-05-18 15:59:28
Viola
Pokolenie JPII czyli ofiary kościelnej pedofilii. Pedofilii akceptowanej i ukrywanej przez JPII i jego otoczenie.
2020-05-18 15:46:13
Robert
Fajnie, że aż dwa portale. Na obu będzie można podyskutować o "opiece" nad pedofilami naszego "świętego"?
2020-05-18 15:31:19
Czy
Pan Karol byl poborowym w wojsku?A jezeli nie- to z jakiego powodu noe byl?
2020-05-18 14:45:32
dziedzictwo Wojtyły
Obejrzyjcie sobie na UTube film braci Sekielskich: "Zabawa w chowanego". Papież takich tematów nie dostrzegał.
2020-05-18 14:37:38
alex
Kremówkami się zajadał, a krzywdy ludzkiej nie widział. Taki to z niego święty.
2020-05-18 14:25:26
ministrant
jaki instytut taki "bohater"
2020-05-18 14:13:28
yiiff
Z tego co ja się orientuję to od ścigania pedofili jest policja i prokuratura a nie papież. Powymyslali jakieś bzdury o parasolu ochronnym, o tuszowaniu i tak pobekują zgodnym chórem.
2020-05-18 13:59:23
toi
i tylko sami kodziarze...idzcie śmieci wynieść i wytrzeźwiejcie!!!!!!!!!!!!!
2020-05-18 13:52:31
Pytanie
Czy według katolików ktoś kto ochrania ludzi wykorzystujących seksualnie dzieci zasługuje na miano świętego?
2020-05-18 13:20:18
fido
JP2 czyli od bohatera do zwykłego zera. Skandal związany z pedofilią w kościele pogrążył jego życiorys.
2020-05-18 13:02:57
Ciemne, POnure nasienie POstalinowskie już wypełza.
.
2020-05-18 12:56:59
Vera
Wojtyła wiedział o panującej wśród księży pedofilii i nic nie zrobił. Wręcz przeciwnie, roztaczał nad nimi parasol ochronny.
2020-05-18 12:53:23
abc
JPII to dobroc,milosc i najlepszy Polak.
2020-05-18 12:39:02
!
Czy IPN wspomniał, że w czasie swojego pontyfikatu, aż do śmierci tuszował pedofilię w kościele katolickim