środa, 19 lutego 2020.
Strona główna > Wiadomości > IPN: Stanisław Nadratowski - na nowo śledztwo i ekshumacja

IPN: Stanisław Nadratowski - na nowo śledztwo i ekshumacja

IPN: Stanisław Nadratowski - na nowo śledztwo i ekshumacja
Data publikacji: 2019-10-07 19:46
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-08 19:05
Wywietleń: 1143 419965

Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie podjęła na nowo śledztwo w sprawie zabójstwa Stanisława Nadratowskiego, dokonanego 19 grudnia 1970 roku.

Stanisław Nadratowski w grudniu 1970 roku odbywał zasadniczą służbę wojskową w jednostce nr 1025, której żołnierze 17–19 grudnia 1970 roku brali udział w tłumieniu protestów robotników w Szczecinie. Ciało Stanisława Nadratowskiego, z rozległymi ranami postrzałowymi głowy, zostało odnalezione 19 grudnia 1970 r., w późnych godzinach nocnych, na tyłach budynku przy ul. Kaszubskiej 63/64 w Szczecinie.

Wojskowa Prokuratura Garnizonowa w Szczecinie, 28 stycznia 1971 r., umorzyła postępowanie w sprawie śmierci Stanisława Nadratowskiego, uznając, że przyczyną jego zgonu było ,,nieostrożne obchodzenie się z bronią”.

Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie zgromadziła jednak dane uzasadniające podejrzenie, iż śmierć pokrzywdzonego mogła być następstwem przestępstwa wyczerpującego znamiona zbrodni komunistycznej, stąd 2 stycznia 2017 r. wszczęto śledztwo w sprawie zabójstwa Stanisława Nadratowskiego.

Po analizie akt Wojskowej Prokuratury Garnizonowej w Szczecinie uznano bowiem, iż poważne wątpliwości budzi uzyskana wówczas opinia lekarza wojskowego, odnosząca się do mechanizmu obrażeń powstałych u Stanisława Nadratowskiego oraz sformułowanych wniosków co do okoliczności jego zgonu.

Istotne wątpliwości nasunęły się także co do poprawności i rzetelności ustaleń poczynionych w grudniu 1970 roku przez prokuratorów wojskowych w trakcie oględzin miejsca ujawnienia zwłok Stanisława Nadratowskiego, w tym zabezpieczonych śladów.

Ponadto, ustalenia poczynione w tej sprawie przez członków Stowarzyszenia „Grudzień 1970/Styczeń 1971” i informacje przekazane przez członków najbliższej rodziny Stanisława Nadratowskiego uzasadniały konieczność poddania ich procesowej weryfikacji.

W toku śledztwa analizowano zasadność przeprowadzenia ekshumacji szczątków Stanisława Nadratowskiego i poddania ich badaniom przez biegłych z zakresu medycyny sądowej, antropologii i patomorfologii.

Należy podnieść, iż – niezależnie od przesłanek, które zdecydowały o odstąpieniu od tych czynności – członkowie najbliższej rodziny pokrzywdzonego byli wówczas zdecydowanie przeciwni przeprowadzeniu ekshumacji jego szczątków.

Śledztwo zostało umorzone 19 marca 2018 roku. W toku postępowania nie zgromadzono bowiem dowodów dostatecznie uzasadniających podejrzenie zaistnienia przestępstwa wyczerpującego znamiona zbrodni komunistycznej. Rozstrzygnięcie to stało się prawomocne.

Jednakże 30 września br. osoby najbliższe dla Stanisława Nadratowskiego złożyły w Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie pisemne wnioski o przeprowadzenie ekshumacji szczątków pokrzywdzonego i poddanie ich specjalistycznym badaniom sądowo-medycznym.

Rozpoznając złożone wnioski, przeprowadzono konsultację z biegłymi z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, którzy wskazali, że ewentualne badanie szczątków Stanisława Nadratowskiego może się przyczynić do precyzyjniejszego ustalenia przebiegu torów pocisków, a co za tym idzie, może dać bardziej jednoznaczną odpowiedź, co do patomechanizmu śmierci i przebiegu zdarzenia.

Uwzględniono zatem wnioski dowodowe członków najbliższej rodziny pokrzywdzonego i zdecydowano o podjęciu na nowo umorzonego śledztwa, by m.in. przeprowadzić ekshumację szczątków Stanisława Nadratowskiego oraz poddać je badaniom przez biegłych z zakresu medycyny sądowej, antropologii i patomorfologii z Katedry Medycyny Sądowej PUM w Szczecinie.

(g)

Fot. Robert Stachnik (arch.)

 

IPN: Stanisław Nadratowski - na nowo śledztwo i ekshumacja IPN: Stanisław Nadratowski - na nowo śledztwo i ekshumacja IPN: Stanisław Nadratowski - na nowo śledztwo i ekshumacja

Komentarze

@???
Spoko, możemy przetestować na twojej rodzinie - "nieznani sprawcy" zabija któregoś z twoich bliskich i poczekamy 50 lat - dasz nam znać co i jak...
2019-10-08 19:01:35
I Odp... do ? ? ?
Kazda Rodzina, byla by i bedzie mimo wszystko bardziej "spokojniejsza" jesli Prawda bedzie 100 % !!! A NIE ZAKLAMANA... i chyba ze Ty jestes "jakims wyjatkiem" ??
2019-10-08 12:29:36
Pyt. do... Lewackiej hanby
No to konkretnie Kto... zostal "zamordowany" czyli: gdzie, jak, przez Kogo i dlaczego ??? A wiec: wszystkie Karty oraz Dowody na Stol... tak dla Prokuratury, jak i IPN-u oraz Prasy, Radia i TV !!!
2019-10-08 12:17:02
hańba
zamordowany przez stoczniowców
2019-10-08 11:28:55
Bo... PO/KO czyli PO-st/KO-munisci
BOJA sie, by jeszcze Wiecej Prawdy... nie PO_wychodzilo na swiatlo dzienne - dlatego "mysla i marza" o "ew. likwidacji" IPN-u ? Ale nie ich doczekanie, gdyz Wiekszosc Narodu... Udowodni im to juz za kilka dni czyli w dniu 13.10.2019 roku !!! A wiec: szczegolnie Rodowici Polacy... Glosujmy TYLKO na Prawo i Sprawiedliwosc oraz Solidarna Polske czyli Listy nr 2 dla jeszcze lepszego jutra R.P...!!!
2019-10-08 11:23:03
???
Jak długo rodzina będzie rozdrapywać rany? Może się okazać że było to zabójstwo. Nigdy się nie dowiemy czy celowe, czy zupełnie przypadkowe. Prawie 50 lat od 1970 roku, a mamy 2019 rok, nie wystarczyło żeby to wyjaśnić. Więc prawdopodobnie pozostanie niewyjaśnione. A co jeżeli po badaniach okaże się, że nikt nie przyczynił się do śmierci? Zmienimy nazwę parku w Szczecinie? Wykreślimy zapisy dot. Stanisława Nadratowskiego z kart historii i muzeum? A jak przeżyje to rodzina, która od 50 lat nie potrafi się pogodzić z odejściem bliskiej osoby?
2019-10-08 11:02:55
Ad.IPN
A czy już skończyło się śledztwo w sprawie Hainricha Himlera? TAKIE BYŁO!!!
2019-10-08 09:26:43
i
Ale przecież lider Platformy Obywatelskiej mówi, aby zlikwidować IPN.
2019-10-08 06:51:56
itd
ULUBIENIEC SBEKOW PRAWA REKA KAnali URBANA ROZENEK STARTUJACY Z LISTY LEWIZNY OBIECUJE TYM BANDZIOROM PRZYWROCENIE WYSOKICH EMERYTUR>zachod Polski to bastion lewizny
2019-10-07 22:44:15
Tak komuna dbała o bezpieczeństwo Polaków...
dlatego należy im jak najszybciej przywrócić przywileje emerytalno-rentowe czego dokona Lewica razem POKO...
2019-10-07 20:50:15

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Protest nauczycieli: „Nasze postulaty są wciąż aktualne”

kondolencje

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie