Piątek 27 stycznia 2023r. 
REKLAMA

Inwestycja z sądem w tle

Data publikacji: 2019-12-09 13:27
Ostatnia aktualizacja: 2019-12-09 18:29
Inwestycja z sądem w tle
 

Zakład Opieki Długoterminowej to jedna z bardziej oczekiwanych inwestycji przez mieszkańców Świnoujścia. Najpierw miasto przez lata zwlekało z decyzją o wybudowaniu zakładu, a gdy już się na to zdecydowało, to problemem okazały się kwestie związane z ochroną środowiska. Ostatecznie, wszystko ma potoczyć się po myśli władz miasta.

Jak przypomina Biuro Informacji i Konsultacji Społecznych, w 2018 roku miasto podpisało umowę z wyłonionym w przetargu wykonawcą – firmą Mirbud ze Skierniewic. Zgodnie z nią, obiekt miał być oddany do użytku na początku stycznia 2020 roku. Regionalna oraz Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wskazały jednak, że nie można usunąć drzew chronionych ustawą uzdrowiskową. Przeciw wycince w miejscu inwestycji protestowali także ekolodzy ze Świnoujścia. Urzędnicy bronili się stwierdzając, że inwestycja jest wpisana do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.

– W tej sytuacji były dwa rozwiązania i oba wykorzystaliśmy – mówi Barbara Michalska, zastępca prezydenta Świnoujścia. – Pierwsze to skierowanie sprawy do rozstrzygnięcia przez sąd. A drugie to przesunięcie granic strefy uzdrowiskowej. Nie wiedzieliśmy, jak długo będzie toczyła się sprawa w sądzie, a chcieliśmy zacząć budowę zakładu. Wiedzieliśmy, że jak zmienimy granice strefy uzdrowiskowej, to RDOŚ da zgodę na usunięcie drzew.

W czerwcu tego roku 12 głosami „za” przy 9 radnych, którzy wstrzymali się od głosu, byli przeciwni lub nie głosowali (w tym cały klub radnych SLD Lewica Razem) została przyjęta uchwała o zmianie granic strefy uzdrowiskowej. Następnie miasto ponownie złożyło wniosek do RDOŚ, a jednocześnie cały czas czekało na wyrok sądu. Zanim jednak on zapadł, we wrześniu RDOŚ wydała drugą, już pozytywną decyzję.

Ale teraz jest już także wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Nie podzielił on stanowiska RDOŚ i GDOŚ z pierwotnej odmowy. Przychylił się natomiast do wszystkich argumentów miasta. Wskazał, że prawnie drzewa znajdujące się na działce przeznaczonej pod ZOD, nie są już lasem, ponieważ wcześniej grunt ten – decyzją Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych – został wyłączony z produkcji leśnej. W komunikacie przesłanym do mediów przez Biuro Informacji i Konsultacji Społecznych Urzędu Miasta Świnoujście pojawia się komentarz, że „ten wyrok wskazuje również, że bezzasadne były także skargi świnoujskiego stowarzyszenia ekologicznego”.

– Podobne problemy mają inne gminy uzdrowiskowe. Dlatego ten wyrok, pierwszy w kraju w takiej sprawie, jest ważny nie tylko dla Świnoujścia, ale również innych gmin uzdrowiskowych – mówi Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia. – Reguluje i wyjaśnia niejednoznaczne przepisy ustawy uzdrowiskowej. W przypadku Świnoujścia wyrok otwiera drogę do budowy parkingu przy ulicy Bałtyckiej.

Nowy Zakład Opieki Długoterminowej zastąpi istniejący obiekt przy ul. Żeromskiego. Powstanie w pobliżu przedszkola przy ulicy Bydgoskiej. Niezależne i nieprzechodnie oddziały, dobra izolacja od hałasu, duży dostęp naturalnego światła, pomieszczenia zapewniające pacjentom intymność i domową atmosferę oraz modułowość obiektu, co pozwoli na jego łatwą rozbudowę – tak w skrócie ma wyglądać ten obiekt.

W nowym zakładzie będą 83 łóżka dla pacjentów, w tym co najmniej 50 w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Z pozostałych będą mogły skorzystać osoby wymagające stałej opieki, ale niekwalifikujące się do niej w ramach NFZ.

BaT

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Viola
2019-12-09 18:21:24
Zebrać nazwiska ekoświrów i ani im, ani członkom ich rodzin uniemożliwić korzystanie z tego ze wszech miar obiektu.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA