czwartek, 23 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > In vitro we Wrocławiu

In vitro we Wrocławiu

In vitro we Wrocławiu
Data publikacji: 2016-03-01 15:02
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:55
Wywietleń: 1297 121802

Prawdopodobnie w kwietniu w sądzie lekarskim Dolnośląskiej Izby Lekarskiej rozpocznie się proces dr. Tomasza B., lekarza sprawującego nadzór nad byłym już laboratorium w Policach, w którym doszło do pomyłki podczas zapłodnienia in vitro.

Dotyczące tej sprawy materiały dowodowe już do DIL dotarły. Proces w sprawie „in vitro" toczyć się będzie w Dolnośląskiej Izbie Lekarskiej. Wrocławscy specjaliści zdecydują, czy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Lekarzy działający przy szczecińskiej Izbie Lekarskiej nie mylił się twierdząc, że odpowiedzialnym za tragiczną w skutkach pomyłkę jest były szef polickiego laboratorium.

Przypomnijmy, że chodzi o głośną aferę wynikłą z fatalnego błędu - w 2013 r. w laboratorium doszło do przypadkowego zamienienia komórek jajowych, czego efektem było urodzenie przez matkę, która przeszła zabieg sztucznego zapłodnienia, dziecka z zarodka innej kobiety - de facto urodziła więc nie swoje dziecko.

Błąd wyszedł na jaw, kiedy rodzice dziewczynki zdecydowali się na badania DNA. Natychmiast po otrzymaniu wyników złożyli w prokuraturze doniesienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Sprawą zainteresowało się też Ministerstwo Zdrowia (w konsekwencji szpital został ukarany finansowo, laboratorium zlikwidowano).

Ponadto rzecznik odpowiedzialności zawodowej, po zakończeniu swego postępowania, sporządził dokument pełniący w sądownictwie samorządu lekarskiego rolę aktu oskarżenia. Wnioskuje w nim o ukaranie lekarza karą finansową i zakazem pełnienia przez niego funkcji kierowniczych.©℗

(lw)

Więcej czytaj we wtorkowym "Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu

Fot. A. SPIRYDOWICZ (arch.)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie