wtorek, 22 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > In vitro we Wrocławiu

In vitro we Wrocławiu

In vitro we Wrocławiu
Data publikacji: 2016-03-01 15:02
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:55
Wywietleń: 1429 121802

Prawdopodobnie w kwietniu w sądzie lekarskim Dolnośląskiej Izby Lekarskiej rozpocznie się proces dr. Tomasza B., lekarza sprawującego nadzór nad byłym już laboratorium w Policach, w którym doszło do pomyłki podczas zapłodnienia in vitro.

Dotyczące tej sprawy materiały dowodowe już do DIL dotarły. Proces w sprawie „in vitro" toczyć się będzie w Dolnośląskiej Izbie Lekarskiej. Wrocławscy specjaliści zdecydują, czy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Lekarzy działający przy szczecińskiej Izbie Lekarskiej nie mylił się twierdząc, że odpowiedzialnym za tragiczną w skutkach pomyłkę jest były szef polickiego laboratorium.

Przypomnijmy, że chodzi o głośną aferę wynikłą z fatalnego błędu - w 2013 r. w laboratorium doszło do przypadkowego zamienienia komórek jajowych, czego efektem było urodzenie przez matkę, która przeszła zabieg sztucznego zapłodnienia, dziecka z zarodka innej kobiety - de facto urodziła więc nie swoje dziecko.

Błąd wyszedł na jaw, kiedy rodzice dziewczynki zdecydowali się na badania DNA. Natychmiast po otrzymaniu wyników złożyli w prokuraturze doniesienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Sprawą zainteresowało się też Ministerstwo Zdrowia (w konsekwencji szpital został ukarany finansowo, laboratorium zlikwidowano).

Ponadto rzecznik odpowiedzialności zawodowej, po zakończeniu swego postępowania, sporządził dokument pełniący w sądownictwie samorządu lekarskiego rolę aktu oskarżenia. Wnioskuje w nim o ukaranie lekarza karą finansową i zakazem pełnienia przez niego funkcji kierowniczych.©℗

(lw)

Więcej czytaj we wtorkowym "Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu

Fot. A. SPIRYDOWICZ (arch.)

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Solidarność na fasadzie szczecińskiej filharmonii

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy zaproponowane przez miasto podwyżki opłat i rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania wraz z obniżkami cen w komunikacji miejskiej uzdrowią sytuację parkingową w śródmieściu Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie