niedziela, 26 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > In vitro krąży po Polsce

In vitro krąży po Polsce

In vitro krąży po Polsce
Data publikacji: 2015-12-09 20:11
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:48
Wywietleń: 1741 47323

Proces dr. Tomasza B., lekarza do niedawna sprawującego nadzór nad funkcjonowaniem laboratorium w Policach - przypomnijmy, doszło tam do pomyłki podczas zapłodnienia in vitro - szybko się nie rozpocznie. Okręgowy Sąd Lekarski w Białymstoku, który miał się tą sprawą zająć, najprawdopodobniej odeśle ją do Naczelnego Sądu Lekarskiego w Warszawie.

Okazuje się więc, że na razie nie tylko nie wiadomo, kiedy proces się rozpocznie. Wciąż bowiem nie jest jeszcze jasne, gdzie się odbędzie. W Szczecinie nie, bo żaden z osiemnastu sędziów tutejszego Sądu Lekarskiego nie chciał się podjąć sądzenia byłego szefa Laboratorium Wspomagania Rozrodu. Jak się dowiedzieliśmy, z przyczyn osobistych - tzn. z powodu znajomości z Tomaszem B.

Ustalenie tego zajęło Sądowi Lekarskiemu dość dużo czasu - od czerwca, kiedy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Lekarzy złożył wniosek o ukaranie Tomasza B. do września, kiedy się okazało, że nie ma nikogo, kto by się podjął próby osądzenia lekarza. W końcu akta sprawy zostały przesłane do Naczelnego Sądu Lekarskiego z propozycją, by ten przekazał je innemu, równorzędnemu sądowi okręgowemu. W połowie października sędziowie NSL podjęli decyzję: o winie lub niewinności Tomasza B. ma zdecydować sąd pierwszej instancji w Białymstoku.

Ale prawdopodobnie proces tam się nie odbędzie. Dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, że nie ma tam osoby, która mogłaby się sprawą zająć. Dlatego dokumentacja zostanie z powrotem odesłana do Warszawy. Ostateczne decyzje zostaną podjęte wkrótce.

Przypomnijmy, że chodzi o głośną aferę „z in vitro", czyli sprawę dotyczącą fatalnego błędu, do którego doszło w polickim laboratorium (będącego częścią szpitala klinicznego przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie). W 2013 r. doszło tam do przypadkowego zamienienia komórek jajowych, czego efektem jest urodzenie przez matkę, która przeszła zabieg sztucznego zapłodnienia, dziecka z zarodka innej kobiety.©℗

(lw)

Czytaj więcej w czwartkowym Kurierze lub w e-wydaniu

 

Komentarze

Róża
Ojoj, szkoda gadać. Trochę jak w Ściganym, dr Tomasz B to Harisson Ford, tylko czy będzie miał tyle sił i determinacji co tamten- to przecież był film i sceny powtarzało się w nieskończoność, aż się udadzą. Jesteśmy po dobrej stronie mocy-siły DOKTORZE w udawadnianiu prawdy!!!
2015-12-30 16:45:27
gość
Nic dziwnego, bo niema za co Doktora karać, trochę jak w komiksie-wytypowali go (poprzedni rządzący) i go gonią.Ale już po wyborach...... Panie redaktorze- obowiązuje Pana etyka dziennikarska-sprawdzenie pisanych inf-Zlikwidowano Klinikę , której były szef-prof Kurzawa twierdzi, że" nie ma nic wspólnego z Laboratorium i z tym co się stało" (notabene to jego ten samochód), a Laboratorium funkcjonuje- nie zostało zlikwidowane, a Pan już kilka razy pisał, że zostało zamknięte. Profesjonalizm,............
2015-12-10 18:37:21
aga
Ja bardzo współczuję temu Doktorowi. Samochód jest Jego szefa, który nie odpowiada za nic. A jesli chodzi o bociana, to na temat doktora są same świetne opinie.
2015-12-10 13:20:39
aga
Żadna to wiadomość. Współczuję temu lekarzowi- nasz bocian akurat o Nim pisze same superlatywy. A tym super samochodem jeźdźi jego szef, który jest absolutnie bezkarny.
2015-12-10 12:45:40
gda
To wstyd dla środowiska lekarskiego. Lepiej szerokiem łukiem omijać Vitrolife i wybrać b. wiarygodną klinikę in vitro. Oni zawsze mieli obniżone standardy w przypadku mrożonych zarodków - tech i moralne. Wystarczy poczytać naszego bociana. Współczuję rodzicom i dziecku.
2015-12-10 08:13:25
Życie
I tak to właśnie jest ze sprawiedliwością. Zwykły, uczciwy obywatel, zapytany o to na ulicy, wydałby prosty wyrok - dożywotnie odebranie wszelkich uprawnień medycznych i dożywotni zakaz pracy w służbie zdrowia (nawet aptekach). A tak, rodzice będą tylko patrzyli na przebieg procesu w mediach i płakali, bo tylko tyle mogą zrobić. Bezkarność lekarzy nie zna granic, ale w końcu to oni za mało zarabiają. Patrząc na samochód tytułowego bohatera, pokazany swojego czasu w brukowcu...
2015-12-10 07:24:55

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie