piątek, 03 kwietnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Ile znaczy głos szczecinian?

Ile znaczy głos szczecinian?

Ile znaczy głos szczecinian?
Data publikacji: 2016-06-24 09:29
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:07
Wywietleń: 463 140452

Kto głosował w Szczecińskim Budżecie Obywatelskim na projekt pn. „Aleja kwiatowa w kwiatach", ten może się czuć oszukany. Ujęta w nim koncepcja przywrócenia temu miejscu dawnej funkcji za sprawą stylizowanych pawilonów i handlu kwiatami, nie jest i nie będzie (!) zrealizowana. Dla magistratu to nie problem, że 750 tysięcy złotych zostanie przeznaczonych nie tak, jak tego chcieli szczecinianie.

Oryginalny formularz zgłoszeniowy - złożony przez pomysłodawcę (chce pozostać anonimowy; nie firmuje go osobiście i nie wyraził zgody na umieszczenie swego nazwiska w BIP) oraz autora propozycji zadania do Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego (SBO) na 2016 r. - gdzieś urzędnikom zaginął. Jest tylko ten oficjalny, przygotowany przez magistrat dla potrzeb konsultacji społecznych. Czyli wersja ostatecznie poddana pod głosowanie w SBO.

Jest w nim mowa o „przywróceniu alei kwiatowej jej dawnej funkcji, ożywienie terenu poprzez nasadzenia kwiatów, zarówno w pasie biegnącym wzdłuż alei, jak i w specjalnych pojemnikach umieszczonym na zmodernizowanym odcinku deptaku". A także o przywróceniu „handlu kwiatami na alei poprzez umieszczenie tam stylizowanych pawilonów, które byłyby obsadzone również kwiatami, a w których sprzedawano by kwiaty cięte". Realizacja całej inwestycji miałaby kosztować 930 tys. zł. O ile na nowe nasadzenia projekt przewidywał 180 tys. zł, o tyle na budowę pawilonów - 750 tysięcy zł.

Zadanie oceniali najpierw urzędnicy. Weryfikacja przeszła pozytywnie, bez uwag. Równie pozytywnie ocenili ją członkowie zespołu ds. SBO (w tym gronie: społecznicy i radni). Dlatego właśnie w takiej formie został poddany pod głosowanie szczecinianom i przez nich zaakceptowany (1181 głosów) jeszcze w ub. roku.

„Tegoroczne zwycięskie projekty są bardzo realne i oparte na założeniach, które jesteśmy w stanie zrealizować" - oceniał prezydent Piotr Krzystek w trakcie konferencji prasowej, przedstawiając zwycięzców SBO. To jeszcze w ub. roku, bo w bieżącym... się okazało, że „Aleja kwiatowa w kwiatach" nie ma szans na realizację w formie, w jakiej została przegłosowana przez szczecinian. Projekt został przez urzędników okrojony. A zostanie wykonywany w zaledwie 19 procentach (!). Bez powrotu pawilonów i kwiaciarek.

Podczas ostatniej sesji (21-22 bm.) radni przytłaczającą większością (21 na 24 obecnych) przegłosowali korektę budżetu Szczecina. W tym też ujęcie 630 tysięcy zł z zadania „Aleja Kwiatowa w kwiatach" (pozostawili 300 tys. zł) i „przeniesienie do wydatków bieżących na wykonanie i utrzymanie nasadzeń oraz organizację cyklu imprez i eventów". Przeciwko - oprócz M. Jacyny-Witt - był tylko Wojciech Dorżynkiewicz (Niezrzeszony).

- To jeden spośród wielu argumentów, które przemawiały za odrzuceniem tej uchwały. Jestem zdania, że miejskie inwestycje i spółki są źle zarządzane, a przez to marnotrawią budżetowe, czyli nasze pieniądze - komentuje radny W. Dorżynkiewicz. - Realizacja SBO nie tylko w zakresie al. kwiatowej jest skandaliczna. Jeden ze zwycięskich projektów zakładał modernizację przejścia podziemnego w al. Wyzwolenia, a wbrew intencji autora zostanie ono zasypane.

- Na Kijewie miało powstać kameralne osiedlowe boisko za 1 mln zł, a jest - wbrew intencji autora i szczecinian, którzy w głosowaniu poparli ów projekt, budowany moloch za ponad 2 miliony. Już do mnie docierają głosy protestu - dodaje Dorota Korczyńska, członkini zespołu ds. opracowania zasad funkcjonowania i wdrożenia szczecińskiego budżetu obywatelskiego na 2016 r. - Aleja kwiatowa to kolejny projekt, który jest realizowany wbrew intencji szczecinian.

„Vox populi, vox Dei" - wszędzie, tylko nie w Szczecinie?

Cały artykuł w Kurierze 

Arleta NALEWAJKO

Fot. Mirosław WINCONEK

 

 

Ile znaczy głos szczecinian? Ile znaczy głos szczecinian?

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Kontrolują kierowców

Nekrologi

Gazetki promocyjne

Sonda

Czy wprowadzone przez rząd nowe zasady bezpieczeństwa skutecznie ograniczą rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w Polsce?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie