IKEA przy ul. Białowieskiej w Szczecinie zostanie otwarta w drugim kwartale tego roku. Przedstawiciele sieci nie podają jeszcze dokładnej daty. Pokazują krótki film, jak sklep wygląda w środku.
To dwunasta tego typu inwestycja sieci IKEA w Polsce. W wyniku rekrutacji przyjęto tu do pracy 260 osób.
- Nie znamy jeszcze dokładnej daty otwarcia, ale wiadomo, że przypadnie ono w drugim kwartale tego roku - informują przedstawiciele IKEA. - Na terenie sklepu trwają jeszcze ostatnie prace wykończeniowe. Będzie tu można dojechać komunikacją miejską ze wszystkich stron miasta. Przygotowano także darmowy parking z 750 miejscami postojowymi, w tym dla rodzin z dziećmi oraz dla osób z niepełnosprawnościami i zadaszony parking na rowery i motocykle. Na posiadaczy aut elektrycznych czeka osiem płatnych stanowisk płatnego szybkiego ładowania. Po otwarciu planowany jest dalszy rozwój infrastruktury drogowej w najbliższym obszarze Ikea.
Film: IKEA
Jak informuje Ikea, proces inwestycyjny nowego sklepu w Szczecinie odbywa się w oparciu o normy i regulacje BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method). To metoda oceny budynku, ale i samego procesu budowy pod kątem ich wpływu na ludzi i środowisko naturalne. Obejmuje różne obszary - od oświetlenia poprzez obieg ciepła i wody, aż po śledzenie śladu węglowego całego procesu budowy.
"Sklep Ikea będzie całkowicie niezależny od zewnętrznej sieci ciepłowniczej - napisano w komunikacie. - Do ogrzania obiektu używana będzie energia pozyskana z ziemi za pomocą gruntowych wymienników ciepła. Tworzą one zamknięty obieg wody, którego „sercem” jest pompa ciepła. Zimna woda wpompowywana jest na głębokość około 100 metrów i tam ogrzewana naturalną energią geotermalną. Następnie wpompowywana jest na powierzchnię, a po przejściu przez pompy ciepła używana jest do ogrzania budynku oraz przygotowania ciepłej wody. Aby korzystać z naturalnej energii, jaką daje ziemia, wykonano 192 odwierty. W przeciwieństwie do innych tego typu inwestycji, w obiegu nie stosuje się glikolu, a jedynie wodę, co jest bezpieczniejsze dla środowiska. Jedynie w okresie najniższych temperatur jako zapasowe źródło ciepła mogą być wykorzystane dwa kotły grzewcze zasilane paliwem ekologicznym z biomasy - pelletem.
Latem energia geotermalna będzie naturalnym źródłem chłodu i wesprze tradycyjną klimatyzację. Natomiast w okresach przejściowych - wiosną, jesienią oraz w czasie dużych różnic temperatur między dniem a nocą - instalacje grzewcze i wentylacja będą działały w trybie freecooling. W tym trybie pompy cieplne są wyłączone, a obiekt jest wentylowany świeżym powietrzem, które w zależności od potrzeb schładza go lub ogrzewa.
Dodatkowo do podgrzania wody w sklepie będzie wykorzystywana energia cieplna wytwarzana przez urządzenia chłodnicze, w które wyposażona jest część gastronomiczna sklepu IKEA.
W szczecińskim sklepie zastosowano m.in. przeszklenia w elewacji budynku i świetliki rurowe. Zamontowana w nich soczewka skupia światło naturalne, doświetlając przestrzeń. System oświetlenia sztucznego oparty jest o energooszczędne żarówki LED.
Deszczówka zbierana z dachu sklepu będzie oczyszczana, przechowywana w zbiornikach wewnętrznych i wykorzystywana do spłukiwania toalet i podlewania łąki kwietnej, która powstanie wokół budynku. Na terenach zielonych zostanie zainstalowanych kilkadziesiąt domków dla ptaków, nietoperzy i owadów.
(gan)