Czwartek, 30 maja 2024 r. 
REKLAMA

Idzie „Czarna”!

Data publikacji: 15 sierpnia 2015 r. 14:06
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:28
Idzie „Czarna”!
 

Dzień przed uroczystością Wniebowzięcia NMP dotarła do Częstochowy 304. Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę. W skład grup siedemnastych, tzw. akademickich wchodzi między innymi grupa czarna zrzeszająca głównie wiernych pochodzących z parafii prowadzonych przez zakon księży Chrystusowców, które w dużej mierze znajdują się na Pomorzu Zachodnim. Wśród około 200 pielgrzymów były liczne grupy m.in. ze Szczecina, Stargardu czy też Pyrzyc. Jak każdego roku przybyła także reprezentacja Polaków mieszkających za granicą. Zdecydowaną większość pielgrzymów stanowi młodzież szkół gimnazjalnych i średnich oraz studenci.

Grupa czarna wyruszyła z Warszawy już po raz 40. Pielgrzymi uczestniczyli w liturgii w samym sercu stolicy w święto Przemienienia Pańskiego (6 sierpnia), po czym wyszli na dziewięciodniową trasę liczącą ponad 260 km. Czarna jest jedną z najliczniejszych grup, posiada charakterystyczne zawołanie „Idzie Czarna!”, a na szlaku znana jest z częstych i wesołych śpiewów. Wejście do sanktuarium Matki Boskiej Królowej Polski następuje dzień przed świętem 15 sierpnia. Pielgrzymi wchodzą na kilkuminutową modlitwę do kaplicy cudownego obrazu, po czym udają się do domu zakonnego Towarzystwa Chrystusowego. Chętni mogą pozostać na głównych uroczystościach. Tegoroczne hasło pielgrzymki brzmiało „Wybrałem miłość”. Przewodnikiem grupy jest ks. Krzysztof Wąchała TChr, duszpasterz szczecińskiego sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa.


Tekst i fot. Remigiusz Pajor-Kubicki

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Pielgrzym
2015-08-16 12:13:25
Co do powyższego tekstu, to wielu z tych ludzi swój jedyny urlop spędziło na pielgrzymce. Cieszę się, że zamiast smażyć tyłki i pić piwo wybrali coś bardziej wartościowego.
czarnuch!
2015-08-16 10:45:52
Prawda jest taka, ze pracuje od czerwca do polowy września po 12 godzin dziennie. Dostałem w tyk roku 6 dni wolnego i zamiast odpczywac na plaży wolałem maszerować i wędrować ;)
Czytelnik Łukasz
2015-08-16 08:45:05
@rjs: nie ma NIC wartościowego w łazęgowaniu i wyciu nabożnych pieśni. Wyzwanie? Wysiłek? Rzymskie legiony były wartościowsze, bo tyle ile one przewędrowały... I też z pieśnią na ustach! No i na tych marszach zbudowano imperium. Pielgrzymki niczego nie budują. Mamy wiek XXI, "wyzwanie" i "wysiłek" znaczą dziś coś zgoła innego. Ale to nie dla prymitywów.
rjs
2015-08-15 22:45:23
a ja radzę się stuknąć autorowi powyższego wpisu w łeb... wędrowałem z tymi młodymi i podziwiałem ich wielką wiarę i siłę duchową. Mogli w tym czasie leżeć na plaży i chlać piwsko. Wybrali coś wartościowszego. I chwała im za to... Jednym słowem: nasze współczesne pokolenie Kolumbów. Cudowna wartościowa młodzież, która nie boi się wyzwań i wysiłku.
PO-dgladarka...,
2015-08-15 20:32:42
Patrzac na zdjecia... to az dziw bierze, ze tylu osobom w dzisiejszej Polsce, nie chce sie pracowac... tylko maszerowac i wedrowac ? Reasumujac: to w ten sposob jeszcze dlugo.., nie wyciagniemy Kraju z PO-stkomunistycznego "PO-dupadku" ! !

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA