Wtorek, 23 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Historyczna inauguracja sezonu żeglarskiego w Trzebieży [GALERIA]

Data publikacji: 11 maja 2019 r. 23:25
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:39
Historyczna inauguracja sezonu żeglarskiego w Trzebieży
 

Powracający na żeglarską mapę Polski „nowy” Port Jachtowy Trzebież powitał piękną słoneczną pogodę liczną krajową i zachodniopomorską reprezentację świata żeglarskiego, i gości, uczestników uroczystej Ogólnopolskiej Inauguracja Sezonu 2019, wpisanej w 95-lecie Polskiego Związku Żeglarskiego. Było wśród nich wielu „absolwentów” kultowej trzebieskiej „Akademii Kapitanów”, czyli byłego COŻ PZŻ, którzy długo czekali na dzisiejsze święto. Biało-czerwona ponownie załopotała na maszcie, wstęga otwierająca zmodernizowaną Marinę Trzebież została przecięta, prezes PZŻ Tomasz Chamera z satysfakcją obwieścił: - Sezon żeglarski 2019 Polskiego Związku Żeglarskiego uważam za otwarty!

Żeglarskie walory tego miejsca docenili już poprzedni włodarze, lokując tu działającą do 1945 roku niemiecką morską bazę szkoleniową, z istniejącym do dziś budynkiem obecnej Mariny, a pierwsze obozy żeglarskie PZŻ odbyły się w polskiej już Trzebieży w latach 1947 – 1949. Później związek podjął starania o pozyskanie na stałe przystani w Trzebieży, zwieńczone powołaniem – w 1959 roku – Centralnego Ośrodka Żeglarstwa PZŻ, który od 1978 roku nosi imię Andrzeja Benesza. Tak z czasem COŻ PZŻ stał się w minionym 60-leciu jednym z najważniejszych miejsc na żeglarskiej mapie Polski, jako wiodąca baza szkoleniowa polskiego żeglarstwa morskiego, zwana „Akademią kapitanów”, która wyszkoliła tysiące polskich żeglarzy, w tym najbardziej znanych kapitanów jachtowych, a szkoliła też słuchaczy szkół morskich ze Szczecina i z …Libii.

Z czasem ośrodek i basen jachtowy zostały mocno rozbudowane, a własna flotylla szkoleniowa wzbogaciła się o kultowe morskie jachty - „Jurand”, „Śmiały”, „Dziwna”, „Boliński”, i inne, i o dwa żaglowce - „Zew Morza” i „Henryk Rutkowski”/„Kapitan Głowacki”. Nadzór nad Ośrodkiem sprawował Szczeciński Okręgowy Związek Żeglarski, chociaż Ośrodek czasowo działał pod zarządem Centralnego Ośrodka Sportu w Warszawie, a później jako Oddział Zarządu Działalności Gospodarczej „Ster”. Pomimo różnych reorganizacji COŻ pozostał majątkiem PZŻ i był jednym z największych tego typu ośrodków szkoleniowych w Polsce i w Europie.

Dobre lata skończyły się po przemianach gospodarczych 1989 roku. Później były jeszcze nieudane próby utrzymania Ośrodka – od 1992 roku - jako spółki prawa handlowego, a nawet jako Ośrodka Przygotowań Olimpijskich, ale ostatecznie trzy lata temu działalność Ośrodka została praktycznie zawieszona. Dopiero założona w 2016 roku przez PZŻ i ZOZŻ Fundacja Port Jachtowy Trzebież rozpoczęła starania o modernizację Ośrodka, przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego, a efekty tego zobaczyli uczestnicy sobotniej  historycznej i symbolicznej uroczystości.

Jej głównym prowadzącym był prezes PZŻ Tomasz Chamera. Poczet banderowy i oprawę żeglarską zapewnili żeglarze z YKP Szczecin, a z przemówieniami wystąpili też marszałek Olgierd Geblewicz, prezes ZOZŻ Zbigniew Zalewski, i burmistrz Polic Władysław Diakun. Wszyscy deklarowali dalsze wspólnie działania na rzecz nie tylko uruchomienia Portu Jachtowego i Mariny Trzebież, ale i ośrodka szkoleniowo-regatowego, z renomą nawiązującą do wspaniałych 60-letnich tradycji COŻ.

Tekst i fot. Wiesław Seidler

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA