Wtorek 27 września 2022r. 
REKLAMA

Herkules i kwiaty

Data publikacji: 2018-08-13 09:07
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:17
Herkules i kwiaty
 

Monumentalne Wały Chrobrego – bodaj najbardziej charakterystyczny i najchętniej odwiedzany z reprezentacyjnych rejonów Szczecina. Na jednym z jego tarasów widokowych uwagę przykuwa pomnik Herkulesa walczącego z Centaurem. Wokół niego jest trawnik, na którym co wiosnę rozkwitają – za sprawą „Kuriera” i jego Czytelników – tysiące krokusów. Czy latem również mogłyby tam cieszyć oczy wielobarwne kwiaty?

W okresie międzywojennym tarasy Wałów Chrobrego były dekorowane palmami oraz cytrusowymi drzewkami. Co ciekawe, pochodzącymi ze szczecińskich upraw szklarniowych. Wystawiano owe egzotyki w donicach. Na wzór dotychczas kultywowany i budzący podziw choćby w otoczeniu Wersalu czy geograficznie nam bliższym pałacu Sanssouci. Jednak od dawna… już nie w Szczecinie.

Czy można by – przynajmniej na Wałach Chrobrego – niejako powrócić do przeszłości, czerpiąc najlepszy wzór z przedwojennych ogrodników?

– Niektóre kwietniki w naszym mieście prezentują się imponująco, a tak reprezentacyjne miejsce jak trawnik z pomnikiem Herkulesa walczącego z Centaurem zostało pominięte. Biorąc pod uwagę, że spacer po Wałach Chrobrego to obowiązkowy punkt wszystkich turystów odwiedzających Szczecin, z pewnością warto zadbać o atrakcyjny wygląd tegoż zieleńca – sugerował radny Rafał Niburski (PiS) w zapytaniu do prezydenta.

I – jak się okazuje – trafił w dziesiątkę. Nie wiadomo, dlaczego do tej pory tylko „krokusowa rewolucja” zawitała z kwiatami na Wały Chrobrego. Ale od przyszłego sezonu na owe zabytkowe tarasy wreszcie powrócą kwietniki. Jak zapewnia odpowiedzialny m.in. za sprawy miejskiej zieleni wiceprezydent Marcin Pawlicki. Jeszcze nie wiadomo, czy będą obsadzone egzotycznymi roślinami, czy podobne do tych, jakie teraz obserwujemy w różnych punktach miasta – choćby na pl. Zwycięstwa czy ul. Wyszyńskiego. Najważniejsze, że będą cieszyć oko, zapewniając dobre wspomnienia z zielonego Szczecina. ©℗

(an)

Fot. Ryszard Pakieser

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

"tobago" - oczywiście, że tak. To nie teoria spiskowa to V Klumna.
2018-08-13 11:24:14
.
NIE !!! ABSOLUTNIE NIE !!!
2018-08-13 11:12:12
Właśnie wyeksponowanie tej rzeźby na pięknym trawniku jest lepsze. Nie sadźcie tan teraz kwiatów. Owszem, krokusy wiosną niech będą. Ale teraz jedynie piękny zielony trawnik. Co to za "artysta" funduje nam takie pomysły. Może by tak odpalić tam jakąś frygę ?
szczecinian
2018-08-13 10:38:31
Kiedy wreszcie miasto postawi na Wałach pomnik Bolesława Chrobrego ? Szczecin stroni od władców polskich. Piastowie to jest nasza Polska chluba i Szczecin nie jest wdzięczny naszym władcom.To wstyd że by taka duża metropolia nie miała żadnego pomnika Królów Polski Piastów !!!
Priorytety!
2018-08-13 10:13:56
Zacząłbym od mniej ambitnych wyzwań - skoszenie trawników na Wałach, które przez wiekszość sezonu przypominają dziką łąkę, pospawanie powyłamywanych barierek biegnących przy chodniku na szczycie, odnowienie niszczejących latarni podwieszanych, czy wreszcie uzupełnienie ubytków w samej budowli wałów, aby zatrzymać erozję i usunąć zalegające, powciskane śmieci. Potem można już sadzić palmy. Na palcach jednej ręki można wymienić miejsca w tym nudnym mieście, gdzie są skłonni zajrzeć zbłąkani turyści. Te miejsca powinny byc oczkiem w głowie i zostać objęte specjalnym nadzorem.
obserwator(1)
2018-08-13 10:11:36
Na zdjęciu centralnym widać w kolorze pomarańczowym MUZEUM MORSKIE. Chluba naszego miasta obok Starej Rzeżni. Chwała władzom miasta za udostępnienie Muzeum mieszkańcom Szczecina z całym inwentarzem i bogactwem eksponatów, wizualizacji i eksperymentów.
tobago
2018-08-13 09:37:31
A nie można zrobić tego samego bez powoływania się na przedwojenne tradycje? Wtedy to będzie obciachowe albo głupie? Skąd biorą się ludzie, którzy ciągle odtwarzają dawne pomysły, Piąta Kolumna?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA