Sobota 10 grudnia 2022r. 
REKLAMA

Szczecińskie róże: zdobią i chronią

Data publikacji: 2017-07-09 09:01
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:44
Szczecińskie róże: zdobią i chronią
Przy szczecińskich ulicach najczęściej spotykamy róże odmiany Fairy Dance, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza: bajkowy taniec. Fot. Mirosław Winconek  

Właśnie teraz - w rozkwicie - wyglądają wspaniale. Mowa o różach, które po krokusach i magnoliach urastają do trzeciego roślinnego symbolu Szczecina. Widać je bowiem dosłownie w całym mieście. Pięknie!

Drobnokwiatowe i okrywowe, o drobnych pełnych kwiatach zebranych w obfite kwiatostany róże przez cały sezon - niemal do przymrozków - będą upiększały szczecińskie ulice. Ich walor estetyczny jest bezsprzeczny. Istotna jest również róż wartość dodana. Krzaczasty pokrój sprawia, że tworzą przy ulicach kwitnące parawany.

Tłumią więc hałas: odbijając, rozpraszając i pochłaniając fale dźwiękowe. Oprócz tego wpływają pozytywnie na środowisko: zwiększając jakość powietrza podnosząc jego wilgotność, zmniejszając dobowe wahania temperatury i przyspieszając cyrkulację. Pełnią też funkcję swoistego filtra biologicznego: pochłaniają szkodliwe dla ludzi pyły i niektóre z substancji chemicznych.

(an)

Na zdjęciu: Przy szczecińskich ulicach najczęściej spotykamy róże odmiany Fairy Dance, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza: bajkowy taniec.

Fot. Mirosław Winconek

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Adam
2017-07-09 11:22:25
Panie autor! WIELKA szkoda, że dostrzega Pan tylko czubek swego nosa - czytaj centrum mioasta. Bywa Pan na prawej stronie i proszę wskazać choć jedno miejsce gdzie coś podobne jest w tym rejonie! A w ogóle to odbieram tekst jako opłaconą reklamę....
jo
2017-07-09 09:19:30
I niebezpiecznie zasłaniają pojazdy w ruchu na rondzie. Ja nie mogę oderwać od nich oczy. Są piękne...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA