Czwartek, 22 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Harcerska Wyprawa Pamięci. 75 rocznica bitwy o Monte Cassino

Data publikacji: 12 maja 2019 r. 09:36
Ostatnia aktualizacja: 31 maja 2020 r. 14:23
Harcerska Wyprawa Pamięci. 75 rocznica bitwy o Monte Cassino
 

Blisko 200 harcerzy z Zachodniopomorskiej Chorągwi ZHP weźmie udział w obchodach rocznicowych na wzgórzach Monte Cassino oraz w czuwaniu przy grobach Polaków, poległych podczas zdobywania klasztoru. W niedzielę 12 maja ze Szczecina wyruszy Harcerska Wyprawa Pamięci.

W tym roku przypada 75. rocznica bitwy o Monte Cassino – jednej z najbardziej znaczących w II wojnie światowej. Harcerze z Zachodniopomorskiej Chorągwi ZHP od lat odwiedzają polskie cmentarze wojenne we Włoszech,. Tym razem postanowili w sposób szczególny uczcić pamięć żołnierzy 2 Korpusu. Blisko 200 harcerzy weźmie udział w obchodach rocznicowych na wzgórzach Monte Cassino oraz w czuwaniu przy grobach Polaków, poległych podczas zdobywania klasztoru. Harcerska Wyprawa Pamięci odbędzie się w dniach 12-20 maja br. Jej kluczowym punktem będą uroczystości rocznicowe na polskim Cmentarzu Wojennym Monte Cassino, które odbędą się 18 maja oraz służba na Cmentarzu Wojennym i innych miejscach pamięci.

Wyjazd obejmować będzie także zainicjowany przez Hufiec Myślibórz Fabularny Rajd Honker (16-17 maja br.), połączony z rekonstrukcją historyczną, odbywający się na szlaku walk 2 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych. Harcerze spotkają się ze świadkami wydarzeń sprzed 75 lat oraz wezmą udział w modlitwie prowadzonej przez Papieża Franciszka w Bazylice św. Piotra w Watykanie. Zwiedzą także najważniejsze miasta Półwyspu Apenińskiego.

Wydarzenie współfinansowane jest ze środków pochodzących z budżetu województwa zachodniopomorskiego.

(dar)

Fot. Pilecka (Wikipedia)

Na zdjęciu: Polski Cmentarz Wojenny pod Monte Cassino

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Zbigniew Zięba
2020-05-31 14:12:14
XXIII FABULARNY RAJD HONKER zainicjowała i zorganizowała 20 Drużyna Harcerska Lotna im ppłk Wł Smrokowskiego z Hufca Myślibórz.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA